Ana sayfa Kedi Kedi Davranışları Kedim bana niye dik dik bakıyor?

Kedim bana niye dik dik bakıyor?

2058
0
dik dik bakan kedi
Fotoğraf: Philippe Teuwen

Hiç uyanıp kedinizi gözlerini üstünüze dikmiş halde yakaladınız mı? Peki hiç bilgisayar başında otururken o yeşil gözlerin sırtınızı delip geçtiğini hissettiniz mi? Kediniz sizin hakkında ne düşünüyor?

Eğer okuduysanız kedilerin dünyasında direkt göz kontağının tehdit olarak algılandığını biliyorsunuzdur, kendinize neyi yanlış yaptığınızı sordunuz mu? Cevap muhtemelen hiçbir şey. Kedinizin size dik dik bakmasının birkaç sebebi olabilir, işte bazı ipuçları;

Kedinizin vücut dilini tartın

Gözler ruhun aynasıdır, kedinizin yaklaşmakta olan ölümünüzü planladığını düşünüp endişelenmeden önce, kedilerle iletişimin göz kontağı kurmaktan fazlası olduğunu unutmayın.

Yapmanız gereken vücut dilini analiz etmektir, gözlerden kuyruğa kadar her duruş farklı bir şey ifade eder.

Mutlu kedi

mutlu kedi
Fotoğraf: Sasquillian

Kediniz eğer size dik dik bakıyorsa, vücudunun şekline dikkat ettiniz mi? Kuyruğunun aldığı şekil çok önemlidir, kuyruğu havada mı? Aşağıya doğru mu? Kabarık mı? Bunlar birbirinden farklı hikayeler anlatır.

Eğer kediniz sizin yüzünüze doğru bakarken gözlerini yavaşça kapatıp açıyorsa aslında size sizi sevdiğini söylemeye çalışıyordur.

Göz kırpmak bir iyi niyet gösterisi olarak bilinir, eğer gözlerini kırparken özellikle de uzanıyor ve sizin yakınınızda duruyorsa aslında size sizinle vakit geçirmek istediğini ve sizi özlediğini söylemek istiyor olabilir.

Ya da bu kedinizin sizi uyandırmak için seçtiği bir tavır olabilir eğer kediniz mama ya da kalkıp onu oynatmanızı istiyor olabilir. Bu vücut dili iyi niyetlidir ve sadece sizin ilginizi istiyordur.

Sinirli kedi

dik dik bakan sinirli kedi
Fotoğraf: svklimkin

Eğer kediniz saldırıya hazırlanıyorsa, rahatlamış bir şekilde ya da uzanmış bir şekilde durmayacaktır. Eğer kediniz sinirliyse bunu anlayabileceğiniz birkaç nokta vardır bunlardan biri göz bebeklerinin büyümesi, kulaklarının yana doğru açık, vücudununsa gergin bir şekilde dururken kuyruğunun dik havada oluşu, kuyruğunu sağa sola sallaması bu işaretlerdendir.

Eğer kediniz bu işaretleri sergiliyor ve size dik dik bakıyorsa bu bir tehdit anlamına geliyor olabilir. Kedinizi kendi haline bırakın ve biraz zaman tanıyın, yapabileceğiniz en iyi şey gözlerinizi kaçırmanız ve onun dikkatini başka bir aktiviteye kaydırmanız, mesela sevdiği bir oyuncağı vererek odadan çıkmanız en iyi seçenek olabilir.

Çevrenizde onun dikkatini çekecek bir oyuncak yoksa bir parça kağıdı ya da çevrenizde onun oynayabileceği sağlığına zarar vermeyecek herhangi bir eşyayı yakalaması için odanın bir bölgesine fırlatmanız yeterli olacaktır.

Kediniz attığınız oyuncağı oynasa ya da oynamasa bile içgüdüzel bir şekilde takip etmek için yanınızdan ayrılacağı için bu aradaki gerilimi azaltacaktır ve kedinizin sakinleştiğini gözlemlediğinizde kedinizin sevdiğini bildiğiniz bir oyuncak ile onunla oynayarak sinirlilik halinin geçmesine yardımcı olabilirsiniz.

Korkmuş kedi

Dik dik bakan korkmuş kedi
Fotoğraf: Pixabay

Eğer kediniz size bakıyor ve kuyruğu aşağı doğru saklanıyorsa ya da size bir eşyanın arkasından saklanarak bakıyorsa aslında korkuyor olabilir.

Tuttuğunuz takım gol attıysa ve buna sevindiyseniz veya bir şeye takılıp bir şeyler düşürdüyseniz bilerek ya da bilmeyerek kedinizi korkutmuş olabilirsiniz. Kediniz bazen sadece dışarıdan duyduğu bir sesten de korkabilir.

Kediler tehlikeye karşı her zaman alarm halindedir ve korktuklarında kendilerine en yakında olan kişiye doğru dik dik bakabilirler. İlk olarak yapmanız gereken şey, sakin bir şekilde derin derin nefes almaktır.

Kedinizi daha fazla korkutmamak için onunla olan mesafenize dikkat ederek en sevdiği ödül mamalarından ona ikram ederek onun aslında korkacak bir şey olmadığını düşünmesine yardımcı olabilirsiniz.

Eğer kediniz ödül mamasını severek yiyorsa bu sevdiği lezzetli yemeği yerken korkmaya devam edemeyecektir. Ayrıca petshoplardan ya da internetten ödül mamalarını içine yerleştirerek oynamalarını sağlayacağınız mama oyuncaklarından edinerek kedinizin aklının bir süreliğine meşgul olmasını ve bu sürede de korktuğu şeyi unutmasını sağlayabilirsiniz.

Kediniz sizin ilginizi çekmeyi nasıl öğrenir

Kediler sahiplerinin dikkatini kazanma konusunda gerçekten çok zekidirler. Kediniz sizin ilginizi çekene kadar daha önce denediği ve denemekten çekinmeyeceği birçok şey yapmaktan kendini alıkoymayacaktır.

Eğer kedinizle ilgilenirken mesela onu oynatırken ya da onu beslerken onunla konuşuyorsanız kediniz aslında birçok köpeğin de yaptığı gibi sahiplerinin onlarla konuşmaları için geçip karşısında oturabilir.

Dik dik bakmak insanlar için biraz kaba bir hareket sayılsa da hayvanlar aleminde pek çok anlama gelmektedir. Eğer kedinizle aranızdaki bağın güçlenmesini istiyorsanız, kedinizin size ne demeye çalıştığını öğrenmeye çabalayın.