Ana sayfa Kedi Kedi Bakımı Kedilerinizin tırnaklarını kesmeyi kolaylaştıracak 3 yöntem

Kedilerinizin tırnaklarını kesmeyi kolaylaştıracak 3 yöntem

4532
0
tırnaklarını gösteren yavru kedi
Fotoğraf: Counselling

İlk denemede başarılı olması gerçekten zor olan bu işlem için, genelde yardım çağırmak zorunda kalınır. Ama eğer sabırlı olursanız aslında tırnak kesmek o kadar da zor değil, sadece hem kediniz hem de sizin tarafınızdan alışkanlık gerektiren bir işlemdir.

Kediler zaman verildiğinde çevrelerine ayak uydurabilen canlılardır. Kedinizin tırnaklarını kesmeden önce yapmanız gereken bazı hazırlıklar vardır. Açıkçası bir yavru kedinin tırnaklarını kesmeye alışmak ile yetişkin kediyle deneme yapma arasında büyük zorluk farkı vardır ama bütün kediler öğrenebilir.

Kedinizin tırnaklarını kesmeye alışmak için göz önünde bulundurmanız gereken 3 ipucu vardır. Zaman içerisinde kedinizle yaptığınız denemelerden edineceğiniz deneyimlerle taşlar yerine oturacak ve siz de hiç zorluk çekmeden kedinizin pati ve tırnak bakımını kolayca yapabileceksiniz. Kediniz için özel üretilen tırnak makası haricinde herhangi bir ekipman yada ürüne de ihtiyacınız olmayacak.

Tırnak kesmek için kedinizi kucağınıza aldığınızda direk onu tırnak kesme pozisyonuna alıp tırnak makasını üzerine doğrultmanız doğru bir hamle değildir. Kucağınıza aldığınız kedinizi okşayarak sırtı kucağınıza gelecek şekilde yatırmanız ve onu bir iki dakika kadar daha sevmeniz onun korkulacak bir şeyle karşı karşıya olmadığını, cezalandırılmadığını anlaması için önemli bir başlangıçtır.

sırtüstü yatan kedi
Fotoğraf: Pixabay

Kedinizin patilerin bebekken incelemeye başlayın

Kedinizi tırnak kesilmesine en rahat alıştırma yöntemi, yavru bir kediyken düzenli olarak kucağınıza alarak patilerinin ve tırnaklarının kontrolünü yapmanızla başlar. Böylece hem kediniz sizin tarafınızdan patilerinin ve tırnaklarının ellenmesinin normal bir şey olduğuna alışırken siz de bu süreçte kedinizin tırnak ve pati yapısını tanırsınız. Ayrıca patilerinde herhangi bir yara olup olmadığını düzenli kontrol etmiş olursunuz.

Eğer kedinizi, onun patilerini kontrol etmenizin normal birşey olduğuna alıştırabilirseniz hayatınız çok daha kolaylaşacaktır. İlk zamanlar itirazlarla, kaçmaya çalışmalarla karşı karşıya kalmanız normal ama zaten bu deneme turlarını onu alıştırmak için yaptığımızı unutmayın.

Kedinizin tırnaklarını incelemek ve ilerleyen dönemde kesmek için, kucağınızda hem sizin için hem kediniz için en geçerli pozisyonu bulunuz. Bazı kediler sırt üstü kucakta uzanmaya daha rahat alışırken bazı kediler bebek kucaklar gibi kucakta yatarak pati ve tırnak bakımı yapılmasına alışır. Deneme yanılma yöntemiyle sizin ve kedinizin en rahat olduğu oturuş şeklini bulmalısınız.

Kedinizin tırnak ve pati anatomisini öğreniniz. Kedilerin arka patilerinde 4’er ön patilerinde de 5’er olmak üzere toplamda 18 tırnağa sahiptir. Bazı kedilerde daha fazla tırnak olabilir bu çok  olağandışı sayılmaz . kedinizin eğer olması gerektiğinden fazla parmağı ve tırnağı var ise bu anomalideki kedilerin ortak adı polidaktil kedidir. Kedinizin fazladan tırnağı var ise kaç tane ve hangi patisinde olduğunu öğrenmeniz için bu harika bir fırsat.

polidaktil kedi
Fotoğraf: Roham Sheikholeslami

Tırnak kesiminden sonra ödül maması verin

Bu bilinen en eski taktik olsa da hala en geçerli taktiktir. Kedileri özellikle de onların istemediği bir şey yapmaya mecbur bıraktıktan sonra verilen ödül mamasının onların psikolojilerini sağlıklı tutmak için önemli bir yeri vardır.

Ama kedinize ödül maması verirken dikkat etmeniz gereken noktalar vardır. Kedilerinizi ödül mamasını az miktarda vermelisiniz. Kediniz eğer ödül maması konseptine alışkın değilse patilerini tanıma süresince onu her incelediğinizde ödül maması vererek ona siz onun bakımını yaparken uslu durduğunda ödüllendirileceğini öğretebilirsiniz.

Eğer normal olarak gergin huylu bir kediye sahipseniz. Kedinizi taramadan yada tırnaklarını kesmeden önce bir parça ödül maması vererek onu rahatlatıp kucağınıza alıp işleminiz bittikten sonra geri kalan porsiyon ile onu ödüllendirerek kedinizin bakımı süresince sakin kalmasında yardımcı olabilirsiniz.

Kedinize karşı sabırlı olun

kucakta kedi
Fotoğraf: Tony Wang

3. ve son ipucu aslında kedinizin tırnaklarının kesilmesinden hoşlanmadığı gerçeği ile başlanması gerekir. Kediler uyumlu canlılardır ve siz onun düzenli olarak onların bakımını yaptığınızda size uyum sağlayıp bu bakımları kabullenmeye, alışmaya başlayacaktır.

Her seferinde tırnak kesme işlemini bir öncekinden daha kolay yapabildiğinizi göreceksiniz. Eğer kediniz patileri arası geçiş esnasında kucağınızdan kalkarsa onunla sakin bir ses tonuyla konuşun ve eğer kediniz dışardan gelen bir ses gibi herhangi bir dış etken sebebiyle korkarsa ona biraz zaman tanıyıp yavaşça okşayarak onun tekrar sakinleşmesine yardımcı olun

Önemli nokta kedinize tanıdığınız süreyi uzun tutmamalısınız. Evet kedinize sabırlı olmalısınız ama hiçbir kedi tırnaklarının kesilmesi için hiçbir şey yapmadan 15 dk boyunca uzanmayı istemeyecektir. Onu ne kadar iyi eğitmiş olursanız olun, ne kadar sakin bir kedi olursa olsun belli bir süre sonra artık oyun oynamak yada uyumak için kalkıp gitmek isteyecektir.

Kedinize hem hızlıca tırnak makasıyla sokulmamanız hemde uzun süre vakit kaybetmemeniz gerekir. hem kediniz hem de sizin deneyimledikçe kedinizin bakımını kolayca rutine oturtabileceğinizi unutmayın. Hem bu zaman içerisinde kedinize bakım yaparken nasıl davranmanız gerektiğini öğrenirken hem de kedinizin size olan bağı ve sevgisi güçlenecektir.

çak bi pati
Fotoğraf: Jonas Vincent