Ana sayfa Kedi Kedi Bakımı Kedilerin tıraş olması doğru mudur?

Kedilerin tıraş olması doğru mudur?

6567
0
Aslan yelesi tıraşı
Fotoğraf : Jason Wesley Upton

Isınan havalar ile birlikte tüy değiştiren kedilerimiz dolayısıyla bütün kedi ebeveynlerinin aklına gelen bir sorudur “Kedimi tıraş ettirmem onun için sağlıklı mı?”. Kedinizi yazın sıcaklamasından korumak için tıraş ettirmek iyi bir fikir mi? Onları tıraş ettirmenizin zararı var mıdır? Aslında bu konu kedi severler tarafından çok tartışılan ve birçok karşıt fikrin olduğu bir konudur. Her iki bakış açısından da konuyu inceleyip size bilmeniz gereken her şeyi bu yazı altında toparladık.

Kedi kürkünün işlevi nedir ?

Kedi kürkü birçok amaca hizmet eder. Kedilerin sıcak kalmasına yardımcı olur, aynı zamanda cildi yaralanmalardan korur, kendilerini ifade etmelerinde yardımcı olur ve kedilerin kuru kalmasına yardımcı olur. Çok bilinmeyen faydası ise havalar çok ısındığında kedi kürkü aslında kedilerin serin kalmasına da yardımcı olur.

Kedilerin cildi, kürkleriyle korunmadığı zaman maruz kaldıkları en ciddi problem güneş yanığıdır. Güneş yanığı kediler için sadece ağrılı değil, aynı zamanda çok sık görülen Skuamöz hücreli karsinom (squamous cell carcinoma SCC) dahil olmak üzere bazı kanser türleri için önemli bir risk faktörüdür. Bu 2. en yaygın cilt kanseri; burun kemeri, göz kapakları ve kulak uçları gibi vücudun ince tüylü kısımlarını etkileme eğilimindedir. 

Düzenli tüy bakımının önemi

Düzenli tüy bakımı kedinizin kürkünü tam olarak işlevsel kullanabilmesi için çok önemlidir. Kedinizin tüylerini fırçalamak tüy dökülmesini önler, ölü tüylerin toparlanmasında yardımcı olur, ve kediniz için çok rahatsız edici olan dolaşıkların ve kıtıkların oluşmasını engeller. Eğer uzun tüylü bir kediniz var ve onun tüylerinin bakımını yapmakta zorlanıyorsanız, en sağlıklı seçim bu konuda profesyonel bir evcil hayvan kuaförü bularak ondan kedinize makasla yapılan tüy kısaltması işlemini tercih edebilirsiniz. Bu işlem hem sizin için kedinizin tüy bakımını kolaylaştırır hem de kediniz ihtiyacı olan tüy korumasını yitirmez.

tıraş edilmiş sarman kedi uzanıyor
Fotoğraf : An Fear Glas

Cins faktörü

Tıraş işleminin gerekliliğiyle ilgili konulara değinmeden önce, farklı cinsten olan kedilerin farklı tüy yapıları ve tüy özelliklerine sahip olduğunu belirtmeliyiz. Kedi türleri arasında kısa tüylü, normal uzunlukta, uzun tüylü, sık tüylü ve seyrek tüylü kediler vardır. Genel olarak tüy uzunluğu halihazırda kısa olan kedilerin tıraş edilmesi kesinlikle tavsiye edilmez çünkü tıraşın kedi üzerindeki zararları yararlarından çok daha fazla olacaktır. Bir kedinin hayatında, tüyleri büyük önem taşır ve bu nedenle kediniz kısa tüylü bile olsa tıraştan önce bunun faydaları ve yararlarını iyice tartıp, dikkatlice karar vermekte fayda vardır.

Kedinizi tıraş ettirmenizi gerektirebilecek sebepler:

 • Kedinizin tüyleri taranarak açılamayacak kadar karışmış olması
 • Ev halkında kedi tüyüne alerjik birinin olması
 • Kediniz obez ise ve kendini temizleyemiyor, tüy bakımını yapamıyorsa
 • Kediniz düzenli olarak yoğun tüy döküyorsa ve çok sık tüy kusuyorsa
 • Kediniz bir sağlık sorunu yüzünden düzensiz tüy uzaması gibi bir probleme sahipse
 • Kronik pire problemi yaşanıyorsa
Sağlık sebebi yüzünden bölgesel tıraş edilmiş sarman kedi
Fotoğraf : JacobEnos

Kedinizi tıraş ettirmenin fayda sağlamayacağı durumlar:

 • Kedinizi tıraş ettirmek tüy karışıklığının tekrarlanmasının önüne geçmez
 • Tüy dökümünü tamamen durdurmaz. 
 • Uzun tüylü kedilerin serinlemesini sağlamaz. Kediler insanlar gibi ciltlerinden terlemezler. Kedilerin kürkleri onların ısınmasına yardımcı olduğu gibi serinlemesi için de yardımcıdır.
 • Kedi sahibini düzenli tüy bakımına engel değildir. Sorumluluk sahibi olmayan kedi sahiplerinin kaçış noktası olmamalıdır.

Kedinizi tıraş ettirmemenizi gerektirecek sebepler:

 • Yaşlı kedilerin psikolojileri çok hassastır. Ciltleride oldukça incelmiş ve hassastır. Onları tıraş ettirmek olası faydadan çok strese ve acıya sebep olabilir.
 • Kedinizin eğer bir sağlık sorunu var ise tıraş etmeden önce bilmelisiniz ki tıraş olmanın riskleri faydasını aşar. Bir ihtimal kedinizin tüyünün geri uzayamayacağını da bilmeniz gerekir.
 • Kediniz saldırgan ve yeniliklere açık olmayan bir karaktere sahipse onlara keskin aletlerle yaklaşılması ters etkiler gösterebilir. 
 • Kediler yabancıların onlara dokunmasından ya da kucaklanması, tutulmasından hoşlanmazlar. Tıraş işlemi onlara dokunan tutan bir sürü yabancının etrafında oluşu kediler için travmatik bir deneyim haline gelebilir.
 • Tıraş sonrası bazı kediler yeni görünümleriyle başa çıkmaya çalışırken günlerce saklanmaya çalışabilirler.
 • Tıraş ciltte tahrişe, kaşıntılara ve kızarıklıklara sebep olabilir.
 • Direk güneş ışığına maruz kalırlarsa bir çok deri hastalığı hatta kanseri riskleriyle karşı karşıya kalırlar.
kedi evinde oturan tıraş edilmiş tekir kedi
Fotoğraf : Jon Ross

Sonuç

Eğer sokaktan kurtarılmış uzun tüylü ve bu tüyler artık keçeleşmiş biçimde ve yıkanarak yada taranarak açılmayacak durumdaki bir kedinin tıraş edilmesinin yanlış bir tarafı yoktur. Çünkü onun sağlıklı ve temiz bir şekilde hayatına devam edebilmesi için bu keçeleşmiş ve matlaşmış tüylerin giderilmesine ihtiyaç vardır. Ama zaten ev içerisinde yaşayan özellikle de kısa tüylü kedilerin tıraş olmasının zararı yararlarından daha fazla olacaktır. 

Eğer kedinizin sağlık sorunu veya tedavi süreci gerekliliği harici tıraş ettirmeyi düşünüyorsanız bunu ilk önce veterinerinize danışmak isteyebilirsiniz. Düzenli taranan ve bakımı yapılan bir kedinin tıraşa ihtiyacı olmayacaktır. Uzun tüylü kedilerde kıtık ya da çözülmez karışıklıklar yaşanıyorsa makine tıraşı değil ama makasla kısaltma yöntemi denenebilir. 

Kedinizin durumu onu yine de tıraş ettirmenizi gerektirecek bir konumda tutuyorsa onun cildini dış etkenlerden ve özellikle de güneş ışığından korumak için güneş koruyucu kullanmanız ciddi önem taşımaktadır.