Ana sayfa Kedi Kedi Beslenmesi Kediler yer fıstığı yiyebilirler mi?

Kediler yer fıstığı yiyebilirler mi?

3774
0
kabuklu yer fıstığı
Fotoğraf: Tom Hermans

Köpek sahipleri köpeklerine ödül olarak sık sık yer fıstığı ezmesi verirler. Çoğu insan köpeklerin yiyebileceği birşeyi kedilerin de yiyebileceği şeklinde bir fikri vardır. Bu ne doğru ne de yanlış bir söylemdir.  Haliyle hayvan severler çoğunda bir merak oluşur. Peki yer fıstığı ve yer fıstığı ezmesi kediler için sağlıklı mıdır?

Kediler yer fıstığı yiyebilirler mi?

Kedinizin yer fıstığı yemesinde bir sakınca yoktur. Yer fıstıkları kediniz için zehirleyici veya tehlikeli değildir. Ve kedinizin onu sindirmesi açısından da kötü de değildir. Peki yer fıstığı kediler için gerekli bir besin midir ya da onun sağlığı için herhangi bir yardımı var mıdır diye sorarsanız. Cevap: Hayır. Yer fıstığı yada yer fıstığı ezmesinin kedinize herhangi bir faydası bulunmamaktadır.

Kediniz eğer bir şekilde yer fıstığının tadına baktı ve sevdiyse arada bir sevdiği bu lezzetle buluşması kesinlikle bir tehlike içermez ama açıkcası pek çok kedi zaten yer fıstığına karşı pek bir alaka da göstermez.

Kediniz yer fıstığı seviyorsa

yer fıstığı yiyen kedi
Fotoğraf: Ken Gibson

Kedinizin yemesi için tercih ettiğiniz yer fıstığının kesinlikle dışarıdan herhangi bir şeker, tuz, yağ, baharat ya da çikolata vs. eklenmemiş olduğuna emin olmalısınız.

Çiğ yer fıstıktan bahsetmişken; kedinize vereceğiniz yer fıstığının kabuğunun soyulduğundan emin olun. Kediniz yer fıstığı kabuğunu çok sevecektir ama yemek için değil. Onu odada oradan oraya kovalayıp, yakalayıp kemirmek keyifli bir oyun olsa da, yer fıstığının kabuğunu yutması halinde boğulma tehlikesi geçirebileceğini ve hatta yutak borusuna, boğazına büyük zararlar verebileceğini unutmamalısınız.

Bunlara dikkat ettiğiniz sürece kedinize yer fıstığını nasıl vereceğiniz tamamen size kalmıstır. Bütün olarak ya da parçalanmış ya da ezilip püre haline getirilmiş olarak sunabilirsiniz. Sizin ve kedinizin tercihine göre şekil verebilirsiniz.

Sakın aşırıya kaçmayın

Kedinize her ek besini ve ödül mamasını aşırıya kaçmadan vermelisiniz. Eğer kediniz bir ek besini ya da ödül mamasını tüketmesi gerektiğinden fazla tüketirse zaman içerisinde sağlıklı olmayan bir şekilde kilo alabilir. Tıpkı biz insanların düzensiz beslenmesi ya da abur cuburu fazla tükettiğinde olanlar gibi.

Kedinizin bir günde sağlıklı bir şekilde tüketebileceği ek besin ve ödül maması miktarı tam olarak bilinememekle birlikte bunu kendi kedinizin karakterini göz önüne alarak ortalama bir hesap ile belirleyebilirsiniz. Diyelim ki sağlıklı düzenli beslenen düzenli egzersiz yapan yediği enerjiyi sarfedebilen fit bir kediniz var. Yediği atıştırmalık besinlerin oranı günlük toplamda yiyeceği besin miktarının %10unu geçmemeli.

Kedilerde yer fıstığı alerjisi görülür mü?

Kedilerin yerfıstığına alerjik olması mümkün olduğu halde pek nadir görülen bir durumdur.

Kedinizin bir besine alerjisi olduğunu nasıl anlarsınız:

  • Hapşurma, öksürme(eğer kedinizde astım var ise), hırıldanma
  • Deri kaşıntısı, normalden fazla tırmalama
  • Gözlerde kaşınma ve akıntı
  • Sırtta ve kuyruklarının gövdeye bağlı olduğu bölgede kaşınma
  • Kulaklarda kaşınma
  • Kusma
  • İshal
  • İltihaplanmış boğaz yüzünden uyku sırasında horuldama benzeri sesler çıkarma
  • Şiş patiler

Kedinize bir besini ilk defa verdiğinizde kedinizi takip edip bu reaksiyonlardan bir ya da birkaçını gösterip göstermediğini özenli bir şekilde kontrol etmelisiniz.

Eğer kedinizin bir besine, konumuz gereği diyelim ki yer fıstığına alerjisi olduğunu düşünüyorsanız veterinerinizle iletişime geçin ve kedinize yer fıstığı vermeyi bırakın. Ve eğer kedinizin alerjisi veteriner tarafından onaylanırsa evinizde yer fıstığını kedinizin hiç bir zaman ulaşamayacağı kapalı kutularda ve dolap içinde saklamaya özen göstermelisiniz.

Eğer kediniz yer fıstığı seviyorsa yer fıstığı ezmesi de yiyebilir mi?

Yer fıstığı ezmesinin ana malzemesi yer fıstığıdır ve eğer kedinizin yer fıstığı alerjisi olmadığına eminseniz kedinizin yer fıstığı ezmesinin tadına bakmasında herhangi bir sakınca yoktur.

Ama ana maddesi olsa bile fıstık ezmesinin içerisinde yağ ve tuz şeker bulunabilir. Bu yüzden özellikle de kedinize atıştırmalık olarak vermeyi düşünerek satın aldığınız ürünün içeriğini dikkatli incelemenizi tavsiye ederiz.

Fıstık ezmesini kullanabileceğiniz dahiyane bir yöntem

Kedinize atıştırmalık olarak yer fıstığı ve yer fıstığı ezmesini küçük porsiyonlarda vermenin herhangi bir sağlık sorununa sebep vermeyeceğini artık bildiğimize göre peki bu yapış yapış dokusuyla yer fıstığını kullanabileceğimiz çok güzel bir olanağınız olduğunu biliyor muydunuz?

Eğer kedinize haplarını vermekte zorlanıyorsanız kedinizin içmek zorunda olduğu bu hapı fıstık ezmesiyle kaplayıp onun içinde eğlenceli ve sizin içinde daha az yorucu bir hale getirebilirsiniz.

Düzenli ilaç kullanan kedilerde bu biraz sağlıklı bir yöntem olmaktan çıkabilir çünkü her gün belli bir porsiyon fıstık ezmesi yemek kedinizde zaman içerisinde kilo alımına sebep olabilir ama geçici bir süreç için oldukça lezzetli ve kolay bir çözüm.