Ana sayfa Kedi Kedi Beslenmesi Kediler şeftali yiyebilir mi?

Kediler şeftali yiyebilir mi?

569
0
şeftali meyvesi

Şeftali gülgiller familyasından lezzetli bir yaz meyvesidir. Şeftali insanlar için sağlıklı ve yararlıdır. Peki bizim tüketmemiz için faydalı olan bu meyve kediler için yararlı mıdır? Yaz günlerinin ferahlatıcı bir meyve suyu ya da bir ara öğün olarak favori meyvesi olan şeftalinin kediler üzerindeki faydaları ve zararlarını araştırdık.

Şeftali kedilerin tüketmesi için güvenli midir ?

Bu sorunun cevabı evet, genel olarak kedilerin şeftali yemesi güvenlidir. Ancak kedinizi şeftali ile beslemeden önce aklınızda bulundurmanız gereken birkaç şey var.

Şeftaliler oldukça tatlıdır, ancak kediler tatlının tadını alamazlar. Bu yüzden onlar için çok farklı bir tada sahip olurlar. Şeftali içeriğinde onlarca besleyici vitamin ve mineraller içerir.

  • Potasyum
  • A Vitamini
  • C Vitamini
  • Antioksidanlar

Bu yüzden küçük miktarda şeftali meyvesi kediler için besleyici olabilir. Özellikle kedilerde potasyum eksikliğinin kaslarda zayıflığa sebep olduğu düşünülürse faydalı olduğunu söylemek yanlış olmaz. Küçük bir miktar şeftali yemek kediler için faydalıdır fakat şeftalinin fazla tüketimi kedilerde mide rahatsızlığına ve ishale neden olabilir.

şeftali ağacına tırmanmış kedi

Kedime ne kadar şeftali vermem yeterlidir

Kedinize şeftali vermeden önce kabuğunu soyduğunuza emin olmalısınız. Çünkü çoğu meyveyi korumak için kullanılan böcek ilacı ve diğer kimyasalların izleri şeftali kabuğunda var olabilir. Bu kimyasallar kediler için çok tehlikeli olabilir.

Meyveyi normalde olması gerektiği gibi yıkayın, kabuğunu soyun ve içindeki çekirdeğin tamamen çıkarıldığından emin olun. Çatlamış ya da kırılmış çekirdek parçasının meyve üstünde kalmadığından emin olun. Konserve şeftalilerden uzak durun çünkü uzun süre korunması için kimyasal uygulanmış olabilirler, kedinizin bu kadar kimyasal ve şekerli bir besini tüketmesi kesinlikle sağlıksız ve tehlikelidir.

Şeftali çekirdeği

Kedinizin şeftali tohumu yemeye çalışması pek mümkün değildir, şeftali çekirdekleri oldukça büyüktür bu nedenle bir kedi muhtelemen bir şeftali çekirdeğini yiyemez ancak boğulma tehlikesini göz ardı etmemeniz gerekmektedir. Bu yüzden şeftali çekirdeklerinin kedilerinizin dikkatini çekebilme ihtimaline karşılık onların erişemeyeceğinden emin olmalısınız.

Birçok meyvenin çekirdeği olduğu gibi şeftali meyvesinin çekirdeği de çok toksik olan ve sindirim sistemindeki enzimler yoluyla kedinin sisteminde salınabilen amidgalin formunda siyanür içerirler. Şeftali meyvesinin sapları ve yaprakları aynı derecede yüksek siyanür içeriğine sahiptir, bu yüzden meraklı kediler için tehdit oluştururlar. Eğer bahçenizde şeftali ağacınız var ise kedinizin bu ağaçlara erişebilmesini engellemeye çalışın.

Alerji faktörü

Herhangi yeni bir gıda da olabileceği gibi, kediler şeftalide bulunan şekere karşı alerji semptomları gösterebilirler. Kedinize ilk defa şeftali teklif edeceğiniz zaman çok küçük bir miktarda sunduğunuza emin olun. Kedinize yeni bir besin verdikten sonra mutlaka onları gözlem altında tutun.

Diğer bir tehlike de bu meyveyi işlemeye adapte almayan sindirim sistemidir. Bu nedenle kediniz kusmaya başlar veya ishal gözlemlerseniz bu meyvelerden kedinize vermeyi kesmeniz gerekmektedir.

Sonuç

Şeftali kabuksuz ve çekirdeğinden temizlendiğinde küçük parçalar halinde kedinize teklif edebileceğiniz bir meyvedir. Unutmayın ki şeftalinin aslında kediniz için faydalı olması onu kedinizin beslenmesinde düzenli bir madde haline getirmez. Kediler zorunlu etoburdur ve hayatta kalabilmek için hayvansal proteine ihtiyaç duyarlar. Birçok kedi şeftalinin tadını ya da kokusunu çekici bile bulmayabilir bu durumlarda kedinizi şeftali tüketmesi için zorlamamanızı tavsiye ederiz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here