Ana sayfa Kedi Kedi Bakımı Kediler şampuan ile yıkanabilirler mi?

Kediler şampuan ile yıkanabilirler mi?

1258
0
ıslak yavru tekir
Fotoğraf : .advion

Bütün evcil hayvan sahipleri hayvanlarıyla geçirdikleri süre içerisinde en azından bir kere kedilerinin kendilerini çok kirlettiği, yıkanmaya ihtiyaç duyacakları bir zaman geçirirler. Bazı kediler için ise konu daha farklı olabilir. Her ne kadar kendilerini temiz tutmak için çabalasalar da sağlık ya da yaşlılık sebebiyle sorun yaşayabilirler. Böyle durumlarda sizin yardımınıza ihtiyaç duyabilirler. Eğer kedinizin herhangi bir sağlık problemi yoksa ya da henüz yaşı iki haneli değilse onları düzenli temizlemeye başlamadan önce onların kendi kendilerini temizlemelerine izin verip gerekli zaman ve müsadeyi vermeniz onların psikolojisi açısından çok önemlidir.

Genel olarak kedinizi yıkamanız gerektiğinde, onların cilt ve tüy yapısına uygun formüle edilmiş, kedi şampuanı edinip, yıkarken kedi şampuanlarından kullanmanızı öneririz. Ama bazen ani gelişen bir konu yüzünden hızlı banyo ihtiyacı doğabilir, evdeki kedi şampuanınız bitmiş ve yenisini edinme şansınızın olmadığı bir durumda kalabilirsiniz. Peki böyle bir durumda ne yapmalısınız? Kendi şampuanınızı ya da evde varsa köpek şampuanı kullanmak güvenli midir?

Köpek şampuanı kullanabilir miyim?

Kedinizi yıkamanızı gerektirecek bir acil durum oluştu ve ona kedi şampuanı alacak zaman ya da imkanınız bulunmamakta. Evde olan köpek şampuanını kullanmayı aklınızın ucuna dahi getirmemelisiniz. Kedi ve köpek şampuanları paketlerinin üsünde aksi bilgi verilmediği takdirde karıştırılmamalıdır. Köpek için üretilen şampuanlar onların tüy ve cilt tipine uygun hazırlanmıştır ve kedinizin için tehlikeli ve sağlıksız olabilir.

beyaz havluya sarılmış ıslak kedi
Fotoğraf : patchattack

İnsanlar için üretilmiş şampuan kullanabilir miyim?

Kedinize banyo yaptırırken kendi şampuanınızı kullanmaktan kaçınmanızı tavsiye ederiz. Bunun en başlıca ve önemli sebebi kediler ve insanların cilt komposizyonlarının tamamen farklı oluşudur. Örneğin, insanlar kedilerden çok daha asidik bir cilde sahiptir bunun anlamı insanlar çeşitli yerlerinden terleyebilirler. Oysa kedi dostlarımız sadece patilerinden terlerler bu da kedilerin vücutlarında nemin farklı bir şekilde dağıldığı anlamına gelir. İnsanlar için üretilen şampuanlar kedinizin cildini ve kürkünü kolayca kurutabilir, yıpratabilir, tüy kopma ve dökülmeleri gibi uzun soluklu ciddi sorunlara sebep verebilir.

Tarih boyunca insanlar için üretilen şampuanlar dönem dönem hayvanlar üzerinde test edilmiş olsa da, kediler üzerinde böyle bir test uygulandığına dair hiçbir veri yoktur. Bunun muhtemelen en önemli nedeni yukarıda bahsettiğimiz gibi kedilerin cilt tipinin insanlar ile benzerlik göstermemesi yüzünden olduğunu tahmin ediyoruz. İnsan şampuanlarının kedilerin yıkanmasında kullanılmasından kaynaklanabilecek birçok yan etki ve reaksiyon ihtimali vardır ama kediler üzerinde insan şampuanları test edilmediğinden bu belirtiler markadan markaya değişiklik gösterebilir.

Kedinizi yıkarken şampuanınızdan kullandınız ve herhangi bir olumsuz yan etki görmediyseniz bunun nedeni muhtemelen kedinize kalıcı olarak zarar verecek bir miktarda kullanmamış olmanızdır. Bu kedinizi şampuanınızla yıkamaya devam edebileceğiniz anlamına gelmez. Çünkü bir sonraki yıkamanızda neler olabileceğini bilemezsiniz.

Belki de en büyük tehlike kedinizi yeterince durulayamamanız durumunda karşılaşacaklarınız olabilir. Eğer kedinizi şampuanınızla yıkar ve iyi durulayamazsanız kedinizin bu kalıntıları yalamalarına sebep olabilirsiniz. Şampuanın kimyasal içerikleri evcil hayvanınız için çok tehlikeli ve toksik olabilir.

Kullanmamanız gereken bir şampuan kullanmanız durumunda olası yan etkiler

Yukarda belirttiğimiz gibi, insan şampuanları kediler üzerinde test edilmez. Bu yüzden belirtilerin yaşanıp yaşanmaması tamamen kullandığınız şampuanın markasına ve ne kadar kullanıp, kullanmadığınıza, kedinizi iyi durulayıp, durulayamadığınıza göre farklılık gösterecektir.

Eğer kedinizin cildinde kızarıklık veya tahriş ve tüy dökülmesi gibi belirtileri kontrol etmelisiniz. Eğer bu tarz hafif yan etkiler söz konusu ise kedinizin cildindeki sorunlara neyin sebep olduğunu tespit edilebilmesi için veteriner hekim ziyareti önemlidir. Bu belirtilere alınacak en önemli önlem ise bir daha bu şampuanı kullanmamak. Onlar için üretilmiş kedi şampuanı edinmektir.

Eğer kedinizde uyuşukluk, kusma ve ishal belirtileri var ise derhal veterinerinize başvurun. Eğer var ise herhangi bir zehirlenme durumunda erken veteriner hekim müdahalesi çok önemlidir.