Ana sayfa Kedi Kedi Beslenmesi Kediler pirinç yiyebilirler mi?

Kediler pirinç yiyebilirler mi?

5184
0
Pirinç
Fotoğraf: Emran Kassim

Kedilerimiz hastalandığında, veterinerler genelde hayvanımızın sindirimi normale dönene kadar sade bir diyet uygulamamızı önerirler. Tavuk ve pirinç genellikle bu sağlıklı ve sade diyete uygundur. Yani pirinç sağlıklıdır fakat dikkat etmeniz gereken noktalar vardır.

Pirinç kediniz için düzgün hazırlandığı takdirde sağlıklıdır.

Pirinç kedim için hangi durumlarda sağlıklıdır?

Pirinç sindirmesi en kolay tahıllardan biridir ve mide ağrılarından muzdarip kedilerinize yardımcı olabilir. Kediler genellikle nişastalı, makarna gibi yüksek karbonhidratlı yiyecekleri sindirmekte zorlanırlar, bu nedenle pirinç, iyi bir seçenektir çünkü çoğu kedi onu çok fazla zorlanmadan sindirebilir. Şiddetli mide ağrısı, kusma veya kabızlık ile sonuçlanma olasılığı diğer nişastalı gıdalardan daha azdır.

Merck Veteriner El Kitabı’na göre pirinç, kediler için faydalı bir sindirim düzenleyicidir ve midelerini temizlemeye yardımcı olur.

Pirinci kedime nasıl sunmalıyım?

Kedinize pirinç vermeyi planlıyorsanız, pirincin piştiğinden emin olmalısınız. -Pişmemiş pirinç kedi sindirimi için kötüdür, bu konuya tekrar değineceğiz.- Pirinci tavuk veya diğer kedi dostu sebzelerle karıştırırken, pirincin %25’i geçmemesine özen göstermeniz iyi bir fikirdir.

Kedinize pilavı sade verin. Tuz, baharat ve soslar kedigiller için zararlı olabilir. Özellikle sarımsak ve soğan kediler tarafından tüketilmemelidir. Bunlar allium ailesindendir ve kırmızı kan hücrelerinde oksidatif hasara neden olan bir bileşik içerir. Ağızda tahriş, sarkma, mide bulantısı, kusma, mide ağrıları ve ishal gibi semptomları olan gastroenterite de neden olabilirler.

Bir kedinin diyetindeki pirinç, sindirime yardımcı olmakla ilgilidir. Bu yüzden sadece pişmiş, baharatsız pirinçle servis ettiğinizden emin olun.

Pişmemiş Pirinç

Pişmemiş pirinç kediler için kötüdür; sindirmenin zor olmasının yanı sıra, çiğ pirinç genellikle lektin adı verilen ve bol miktarda tüketildiğinde ishal ve kusmaya neden olabilecek doğal bir pestisit içerebilir.

Kediniz pişmemiş pirinç tükettiyse; şişkinlik ve mide ağrıları yaşayabilir. Belirtiler 24 saatten fazla sürerse derhal veterinerinize başvurmalısınız.

Beslenen Kedi
Fotoğraf: Nick Otto

Sonuç

Pirincin evcil hayvanınızın diyetindeki rolü hakkında tartışmalıdır. Birçok evcil hayvan sahibi, pirinci besleyici bir değere sahip olmadığına ve yiyecek söz konusu olduğunda sadece bir “dolgu maddesi” olduğuna inanır. Bu görüşler önemli olmakla birlikte, pişmiş pirincin sindirim düzenleyici olarak kullanılması gerektiği öneriliyor.

Herhangi bir insanın yemeğinde olduğu gibi, kedinizi çok fazla beslemeyin ve kedinize kusma veya ishal gibi sindirim problemleri belirtileri için göz kulak olun. Bu semptomlardan herhangi birini fark ederseniz, veterinerinizi arayın.

Pirinç kedinizin sindirim problemlerine yardımcı olabilir fakat pişirildiğinden, %25 oranını geçmediğinden ve bir öğünde tüketebileceğinden fazla vermediğinizden emin olmalısınız.

Unutmayın, kedinizin diyeti ile ilgili endişeleriniz veya yeni bir yiyecek verme ile ilgili sorularınız varsa veterinerinizle iletişime geçin.