Ana sayfa Kedi Kedi Beslenmesi Kediler karpuz yiyebilir mi?

Kediler karpuz yiyebilir mi?

722
0
Karpuz dilimi
Fotoğraf: ponce_photography

Karpuz yazın en yaygın meyvelerinden biridir. Doğaları gereği hem meraklı hem de maceracı olan kedilerin; parlak kırmızı renkli, yerken farklı sesler çıkarttığımız bu meyvenin tadının lezzetli olup olmadığını merak etmesi normaldir.

Kediler karpuz da dahil olmak üzere her şeyi yiyebilirler. En azından meraklarını gidermek adına birşeylerin tadına bakmaktan asla geri kalmazlar. Kediler kendileri için yararlı ve zararlı besinleri ayırt edebilecek bilince sahip değillerdir. Bu yüzden kediniz onun için zararlı bir besine merak duyduğunda onu engellemek sahipleri olarak bizim görevimizdir.

Bazı meyveler hayvanlar için zehirlidir. Neyse ki karpuz bu zararlı meyveler listesinde yer almaz. Hatta youtube başta olmak üzere birçok video sitesi yada sosyal medya üzerinde karpuzu tıpkı en sevdikleri mamayı yer gibi iştahla yedikleri videoları da bulmanız mümkündür.

Ama karpuzların kediler için toksik olmadığı gerçeği bu meyveyi kedinizin düzenli bir şekilde verebileceğiniz anlamına gelmez.

kedi karpuz yalıyor
Fotoğraf: Mel Stoutsenberger

Karpuz kedilerin tüketmesi için güvenli midir ?

Karpuz harika bir yaz meyvesidir ve yaklaşık olarak %90’ı sudur. İçeriğinde onlarca besleyici vitamin ve mineraller içerir.

  • Potasyum
  • A Vitamini
  • C Vitamini
  • Amino asit
  • B6 Vitamini
  • Antioksidan

Bu listedeki bütün bu vitamin ve mineraller sadece bizim için değil, kedimiz için de oldukça besleyici ve sağlıklıdır. Ancak karpuzda özellikle sağlıksız olan bir şey de yüksektir, Şeker!

Kediler karpuzdaki şekerin tadını alamazlar. Genel olarak da kediler tatlı besinlerde uzak tutulmalıdır. Özellikle de diyabetik kediler karpuzlardan ve benzeri şekerli yiyeceklerden sakınılmalıdır. Sağlık problemi olmayan kedilerin eğer tadına bakmakta ısrar ediyorsa karpuzun tadına bakabilirler ama çok küçük bir miktarda sınırlamanız çok önemlidir. Karpuzu ödül olarak kedinize vermeyi düşünmemelisiniz. Sık tüketimlerde kedinize tahmin ettiğinizden daha büyük zararlar verebilirsiniz.

Su faktörü

kedi karpuzu inceliyor
Fotoğraf: Zack Williams

İnsanların ve birçok diğer evcil hayvanın aksine kedilerde susuzluk hissi yoktur. Bu sebeple özellikle de kuru mama ile beslenen kedilerin günlük su tüketimleri olması gereken miktarın tehlikeli oranda altında olma tehlikesi vardır.

Karpuzların 90%’ı sudur ve kedinizin birkaç ısırık karpuz yemesi onların günlük su tüketimi miktarını arttırmak için bir alternatif olabilir.

Yine de aşırıya kaçmamalısınız. Evcil hayvanlar çeşmeden veya evcil hayvanınız için koyduğunuz temiz su tabaklarından su tüketmesi daha sağlıklı bir yoldur. İnsanlar meyvelerdeki sıvılardan yararlanabiliriz ancak kediler için temiz su daha sağlıklı bir tercihtir.

Antioksidan faktörü

kedi karpuzu kokluyor
Fotoğraf: Zack Williams

Bütün canlılar gibi kediler de antioksidanlara ihtiyaç duyarlar. Karpuzdaki likopen, su ve C vitamini önemli detokslama özelliğine sahiptir. Ancak kediler antioksidanlarını karpuzdan ziyade kızılcık ve yaban mersini gibi meyvelerden çok daha fazla ve faydalı şekilde sağlayabilir. Antioksidan faktörü kedilerinizi karpuzla beslemeniz için bir neden olarak kabul edilmemelidir.

Karpuz çekirdekleri

Karpuz çekirdeği çiğnemenin insanlar için tatsız olduğu bilinen birşeydir. Serttirler, tatları güzel değildir ve sindirime hiçbir şekilde faydaları yoktur.

Karpuz çekirdekleri kediler için çok tehlikelidir. Tüm ırk ve yaştaki kediler için zehirli olan siyanür içerirler. Sadece içeriği değil ayrıca hazımsızlığa ve sorunlu dışkılamaya neden olabilir. Karpuz çekirdeği kedinizin boğazına takılırsa boğulmaya sebep olabilir ve son olarak bağırsağını tıkayabilir.

Karpuz çekirdeği kediler için çok zararlıdır.

Sonuç

Karpuzun iyi ve kötü yanlarından bahsettik. “Kedinize karpuz verebilir misiniz” sorusunun cevabı ise; Evet, kedinize çok sık olmamak kaydıyla çekirdeksiz yerinden küçük bir iki ısırıklık, bir parça karpuz tattırmanızda bir sakınca yok.

karpuz içinde kediler
Fotoğraf: Talas, Flickr

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here