Ana sayfa Kedi Kedi Davranışları Kediler iple oynamayı neden severler?

Kediler iple oynamayı neden severler?

618
0
pembe iple oynayan kedi

Kedilerin ipe olan düşkünlüğü tartışılmaz bir gerçektir. Bütün kediler ortada özellikle de hareket eden bir ip gördüklerinde onun peşine takılır, oynar, çiğner, korkar, atlar, zıplar. İpi kediler için bu kadar eğlenceli ve ilgi çekici yapan nedir?

İpin neden bu kadar eğlenceli olduğuna dair kediden kediye değişebilecek bir çok ihtimal vardır. Sonuçta her cins ve her cinsiyetten kedi, yetiştikleri ortamlara bağlı olarak değişik objelere değişik tepkiler verebilirler. Muhtemel sebepleri aşağıda sıraladık.

Kediler harekete ilgi gösterirler ve ip ilginç bir şekilde hareket eder

Kediniz hareketli objelere karşı çok duyarlı olabilir. O esnada oyun oynamak istemeyen bir kedi bile eğer hareketlere duyarlıysa odada bir şey hareket ettiğinde izlemek isteyecektir.

İpin yerde tahmin edilemeyecek şekilde plansız sallanışı onun için alışık olmadığı bir şey olduğundan, kendini ipi takip etmekten alıkoyamıyor olabilir. Birçok tembel kedi bile ortaya ipin ucu serbest bırakılmış bir yumak atıldığında yerinden fırlayıp hem yumakla oynayacak hem de ipi yakalayabilmek için çabalayacaktır.

İpin boyutu, kalınlığı ve şekli onlara avlarının kuyruğunu hatırlatıyor olabilir (Fare ve kertenkele kuyruğu gibi)

Kediler sadece ipin peşinde değil bazen kablolar ile de çok ilgili olabilirler. Ama elektrik kabloları çok hareket eden objeler değillerdir. Yine de kediler onlarla oynamaya çalıştıkları, dişleyip yerlerini değiştirmeye çalıştıkları, hatta kemirdikleri bile gözlemlenebilir. Bu da akla belki de bu ince uzun formdaki eşyaların onlarda anımsattığı şeylerin onların içindeki heyecanı ortaya çıkardığını düşündürmektedir.

Şekli ve hareketliliğiyle ip kedilerin içindeki avcıyı uyandırıyor olabilir

iple oynarken kendini kaybetmiş kedi
Fotoğraf: Quinn Dombrowski

İlk ve ikinci ihtimalin karışımı belkide kedinizin ilgisini çeken bu birleşimdir. İpin hem görünüşü onlarda heyecan verici bir şey hatırlatırken hem de hareket ediyorsa kedinizin içindeki eşsiz avcıyı açığa çıkarıyor olabilir.

Kediler yüzyıllardır avcılık kabiliyetleriyle hayatta kalabilmişlerdir. Kediler evcilleştirildikten sonra da sahiplenilme şansını bulamayan bir çok kedi, hayatlarını idame ettirebilmek için avlanmaya devam etmişlerdir. Bu doğuştan gelen bir yetenektir ve kediler doğadaki en becerikli avcı türlerinden biridir. Sahiplenilmiş ya da sokakta, evcilleştirilmiş ya da vahşi doğada olsun eğer bir kedi avıyla karşı karşıya kaldıysa, hiçbir zaman ava çıkmaktan kaçınmayacaktır.

İpi yakaladıklarındaki his onlar için keyif verici olabilir

Kediler ipi yakaladıklarında bir zafer duygusu hissedip, bundan keyif alıyor olabilirler. Bu his sadece ip yakalandığında yaşayacakları bir duyguymuş gibi sınırlandırmamalıyız. Kedilerimiz genel olarak peşinden koştukları bir ip, oyuncak yada topu yakaladıklarında başarılı olduklarını hissetmeleri çok muhtemel.

Evlerimizdeki kediler karınlarını doyurmak için avlanmaya alışkın değiller. Zamanı geldiğinde mamalarını nerede bulacaklarını biliyorlar. İçlerindeki avcıyı bu şekilde eğlendiriyor olabilirler.

Bazı iplerin özellikle kalın iplerin ağızlarındaki hissiyatını seviyor olabilirler

Bazı kediler ip yumak halindeyken bu yumağı dişlemeyi severler. Kedilerin benzer olarak plastik eşyaları da çiğnedikleri de görülür. Bunu dişleri kaşındığında yaptıklarını düşünebiliriz, bu doğrudur ama ayrıca diş kaşınması olmadığı zamanlarda da ağzındaki hissi seviyor olabileceğini unutmamalıyız. Kedilerin dilleri insan dillerinden farklı yapıdadır. Dilleriyle bir şeyi yaladıklarında bizim hissedebileceğimizden daha hassas noktalar hissedebilirler.

Yılan avında olduklarını düşünüyor olabilirler

Kediler vahşi doğada veya dışarıda karşılaştıklarında yılan avlayabilen canlılardır. Evimizdeki kediler yabani olmasa da aynı iç güdülere sahip varlıklardır. Bu yüzden evde bir yılan olduğunu ve acilen yakalanması gerektiğini düşünüyor olabilirler.

Belki de sadece eğlendikleri için oynuyorlardır

ip yumağına yaslanmış uyuyan kedi
Fotoğraf: adrigu

İnsanların da spor amaçlı bir çok değişik nesnenin peşinde koştuğunu düşünürsek (futbol topu, basket topu vs) kedilerin de spor olarak ip peşinde koşup ve bunu sadece eğlenmek amaçlı yapıyor olmaları çok çılgın bir teori değildir.

Kedilerinizi ip ile oynarken denetimsiz bırakmamalısınız.

Kedilerin iple oynamayı çok sevdikleri doğru, ayrıca kediniz göz önünde olmadığı zamanlarda iple oynarken çok büyük bir tehlike altında olduğu da tartışılmaz bir gerçektir. Kediler ipe dolanarak kendilerini boğabilir, oyun oynarken fazla heyecanlanıp bir parça ip yutabilirler. Yutulan iplerin kedilerden ameliyatla alındığını biliyor muydunuz? Alınmadığında kedinizin yuttuğu ip onun iç organlarına büyük hasar verebilir.

Eğer kediniz oynarken ip yuttuysa onu acil bir şekilde veterinerinize götürmeniz gerekmektedir.

Kediniz iple oynamayı çok seviyorsa ve daha güvenli bir alternatife ihtiyacınız var ise ona kalın iplerden örgü örerek yutamayacağı kalınlıkta bir oyuncak yapabilirsiniz. Eğer evinizde kumaştan bir mezura var ise bu mezura ile kedinizi oynatmayı deneyebilirsiniz. Ama eğer kedinizin mezura ile ilgilendiğini farkedip oynamasına müsade edeceksiniz, iki ucundaki metal parçaları çıkarmayı unutmayınız.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here