Ana sayfa Kedi Kedi Sağlığı Kediler için ilk yardım

Kediler için ilk yardım

1059
0
kedi steteskop

Kedilerinizin her zaman karşı karşıya kalabileceği herhangi bir kaza ya da yaralanmaya karşı hazırlıklı olmanız gerekir. Herhangi bir kaza sonrası ilk iletişime geçmeniz gereken kişi bir veteriner hekim olmalıdır, bu yüzden çevrenizdeki yakın veterinerlerin isimlerini ve numaralarını önceden edinmek ve her zaman ulaşabileceğiniz bir yerde saklamak yapmanız gereken ilk hazırlık olmalıdır. Aradığınızda özellikle de çalışma saatleri dışında veteriner kliniklerinde bir hekime ulaşmakta zorluk çekebilirsiniz. Size telefonu açan klinik yetkilisi ya da orda bulunan teknisyen veya personal kişiler de size acil durumunuzla alakalı yardımcı olabilirler. Elinizin altında hazır kalem ve kağıt bulundurmalısınız. Size bir numara ya da yapılması gereken işlemlerle ilgili bir liste yazdırmak isteyebilirler. Kazanın ciddiyetine göre eve veteriner çağırmaktansa onun bir operasyona alınması sürecini hızlandırıp kolaylaştırabilmek adına veteriner kliniğine götürülmesi daha mantıklı bir seçim olacaktır.

Kendinizin ve çevrenizdekilerin güvenliğini sağlamak sizin ilk adımınız olmalıdır. Sakin kalmalı ve harekete geçmeden önce derin bir nefes alıp düşünmelisiniz. Yaralanmış evcil hayvanlar acı içerisinde ve korkmuş olurlar. Hissettikleri korku ve acı ile onlara yaklaşmak isteyen ve dokunan kişilere ısırma ve saldırmaya yatkınlık göstermeleri olasıdır. Kedinize sakince ve sessizce yaklaşmalısınız, ani hareketlerden ve yüksek seslerden kaçınmalısınız. Yaralanmış bir hayvanı tutup kaldırmanın en iyi yolu bir eliniz onun çenesinin altını boynundan kesinlikle sıkmadan kavrarken diğer elinizle de arka bacaklarını arkasından kuyruğunun altına elinizi yastık gibi yerleştirip havaya kaldırmak olacaktır.

Eğer kediniz kaza sonrası çok agresif ve korkmuşsa onu kaldırırken kalın bir havlu kullanabilirsiniz. Kedinizi kaldırırken havlu kullansanız dahi dikkati elden bırakmamalısınız. Kedinizin havlunun içinde sarılıykende sizi ısırmaya çalışması muhtemeldir. Çevresinde sakinliğinizi korumayı, ani ses ve hareketten kaçınmanız gerektiğini unutmayın. Eğer yabancı olduğunuz bir kediye yardım ediyorsanız onu taşımak için bir taşıma çantası ya da evcil hayvan taşıma kutusu kullanmanızı öneririz. Eğer yabancı bir kedi tarafından, ona yardımcı olmaya çalışırken ısırılırsanız, ısırık izini en kısa zamanda doktorunuza göstermeyi unutmayınız.

Kediler için ilk yardım öncesi bilinmesi gerekilenler

 • Kediler, onlar için üretilmeyen, diğer hayvanlar ya da insanlar için üretilen ilaçlar kullanamaz. Bu ilaçlar onları tedavi etmeye yönelik kullanamayacağı gibi onlar için çok tehlikeli olabilirler.
 • Kedinizine mama veya su vermemelisiniz. Eğer ameliyata alınması ve anestezi uygulanması gerekirse midesinin dolu olması daha ciddi bir probleme sebep olabilir.
 • Kedinizin eğer solunum yollarıyla ilgili bir problemi varsa ya da kaza sonrası ağzından nefes aldığını gözlemlerseniz özellikle dikkatli olmanız ve kedinizi taşımanız gerekiyorsa ona karşı nazik olmanız gerekmektedir.
 • Eğer bir kediye yakalık takılması gerekirse onu yakalıkla dışarı çıkarmamanızı öneririz. Yakalık onun yoldan geçen araçları farketmesine engel olabilir.
 • Eğer acil durum öncesi veya sonrası yolculuğu bir araç ile yapmak zorunda kalırsanız kedinizi taşıma çantası içinde kapalı tutmanız hem onun için hemde araçtaki kişiler için yolculuğu kolaylaştıracaktır.

Durumun acil olup olmadığını nasıl anlarsınız

Kedinizin rahatsız olduğunu hissediyorsanız ama durumun aciliyeti ile ilgili kuşkularınız varsa, aşağıdaki listelediğimiz maddeler geçerliyse, kedinizi daha önce muayene etmiş ve onu tanıyan bir veterineri arayıp danışmanız gerekebilir.

 • Kediniz güçsüz görünüyor ya da ayakta kalmakta zorluk çekiyorsa
 • Solunum güçlüğü çekiyor, nefesi düzensiz ya da çok sesliyse
 • Ardı ardına kusuyor ya da ishal ise
 • Kakası kanlı ise
 • Kediniz acı çekiyor gibi görünüyorsa
 • Kediniz birden bire dengede durmakta zorlanırsa
 • Tuvaletini yapmaya çalışıyor ama birşey yapmıyorsa
iğne yapılan kedi

Kedinize ilk yardım yapmanız gereken durumlar ve yapılması gerekenler

Trafik kazaları

Trafik kazası ardından kediniz hasar almamış gibi görülse dahi onu acilen veterinere götürmeniz gerekmektedir. Trafik kazaları insanlara karşı olduğu gibi kediler içinde sadece yaralanmalı hasarlara sebep olmazlar görülmeyen bir çok organ veya beyin hasarlarına sebep olmuş olabilir.

Yüksekten düşmek

Yüksekten düşmek kedilerde bir çok yaralanmaya sebep olabilir. Eğer bir apartman dairesinde oturuyorsanız pencere ve kapılarınıza kedilerin kullanımı için üretilen sineklikler takarak buna engel olabilirsiniz. Kediniz eğer yüksekten düştüyse hasar yok gibi görülse de check-up yapması için onu veterinere götürmelisiniz.

Kanama

Kedinizin sakinliğini korumasına yardımcı olmalısınız. Sıkıca bandajlayınız ve eğer kanama bandajın yerinde durmasında zorluk olan bir bölgede ise kedinizi bir kumaş yada havluya sararak sabitlemeyi deneyebilirsiniz. Mecbur olmadığınız sürece boğucu sargı olarak bilinen turnike sargı uygulamamalısınız. Hızlıca veteriner kliniğine gitmelisiniz.

Kuyruk yaralanmaları

Kedinizin kuyruğu eğer kapıya sıkışmışsa ya da sert bir şekilde çekildiyse bunun onun idrar yollarına zararlar verebileceğini unutmamalısınız.

Kırık kemik

Eğer kedinizin kemiği kırıldıysa var ise kanamasına yardımcı olun ama kırığını veterinere gidene kadar bir tahta parçasına bandajla sarma tekniğini uygulamamalısınız. Insanlar için geçerli olan bu yöntem kedilerde kırık kemiğin deriyi yırtmasına ve daha fazla zarar görmesine sebep olabilir. Taşıma çantasının içine destekleyici yastıklar koyarak onu hızlı bir şekilde veterinere götürmelisiniz.

Yanıklar

Yanık bölge üzerine en az 5 dakika boyunca soğuk su tutun ve veterinerinizle bağlantıya geçin. Yanığın üzerine merhem yada krem uygulamamalısınız. Kedinizi soğuk su tedavisi ardından ılık tuttuğunuza emin olun.

Zehirlenmeler

Kedinizin zehirlendiğinden şüpheleniyorsanız kusmuş ise kusmuğundan ve yediği bitkiden birer parça keserek paketleyip sizinle beraber veterinerinize götürün. Neyin zehirlenmeye yol açtığını ve şiddetini gözlemlemek veterinerinizin en uygun tedaviyi seçmesinde büyük yardımı olacaktır. Veterineriniz aksini tavsiye etmediği sürece kedinizi kusturmaya çalışmayınız.

Tüylerinde kimyasal kirlenme

Eğer kedinizin kürküne ya da patisine asfalt, duvar boyası gibi kimyasal ve saf su ile temizleyemeyeceğiniz bir madde bulaşırsa onu yalamasına engel olmalısınız. Bu kimyasal maddeler toksik olabilir. Bir yakalık kullanarak onu koklayıp, yalamasına engel olarak onu en kısa zamanda veteriner kliniğine götürmelisiniz. Veterineriniz bu maddenin temizliği için kediniz için en uygun yöntem konusunda size yardımcı olacaktır ya da traş olması gerekirse sizi bilgilendirecektir.

Nöbet geçiriyorsa

Kedinizin bilindik bir hastalığı var ise daha önce tavsiye edilmiş prosedürü uygulayın fakat eğer ilk defa bu tarz bir sağlık problemiyle karşılaşıyorsanız evin içerisinde gürültü yapabilecek bütün sesleri kapatın, odayı karartın ve kedinizin çevresini yastıklar ile çevreleyip onun kendisine zarar vermesinin önüne geçin. Sizin ne kadar sakin olduğunuz, kedinizin kendinde olmadığı bu zor anlarda onlar için olabilecek en yararlı yoldur. En kısa zamanda veterinerinizi arayın ve eğer uygun görürse kliniğe gidin ya da veterineriniz size gelene kadar kedinizi başında sessiz sakin bekleyerek gözetim altında tutun.

Kedi kavgası

Kediniz bir başka kedi ile kavga ettiyse yaralanıp yaralanmadığı bazen ilk etapta belirgin olmayabilir. Yine de rutin bir randevu alarak veteriner ziyaretine gitmeniz, olası bir görülmeyen tehlikeye karşı önlem olacaktır.

Göz yaralanmaları

Gözünü patisiyle ovalamasına ya da oynamasına müsade etmemelisiniz. Gerekirse yakalık kullanarak buna mani olun. Veterinerinizle olabilecek en kısa zamanda iletişime geçin. Kaza sebebini ve gözün veya göz kapağının anlık durumunu izah ederek onun size rehberlik etmesini sağlayın. Eğer gözüne kimyasal bir madde döküldüyse bir göz damlası şişesine su doldurarak tekrar tekrar gözüne su damlatarak gözünü yıkamayı denemelisiniz. Kedilerin gözleri çok hassastır ve gerektiği hızda gereken önlemler alınmazsa göz ve görüş kaybı gibi sonuçlar kaçınılmaz olur.

Suda Boğulma

Kedinin ağzında ya da burnunda herhangi bir yosun ya da benzeri madde varsa temizleyip, arka bacaklarından ters bir şekilde tutarak yuttuğu suları çıkarmasına yardımcı olun. Eğer solunum durmuş ise kalp masajı yapın. Kediniz iyileşmiş gibi gözükse bile rutin bir ziyaret için randevu alıp durumu bildirmeniz gereklidir. Çünkü genelde boğulma tehlikesi sonrası komplikasyonlar yaygındır.

Elektrik çarpması

Yüksek voltajlı ve ev içerisinde olmayan (yüksek gerilim hattı gibi) bir noktada elektrik çarpması söz konusuysa yaklaşmayın. İtfaiyeyi arayın.

Evde yaşanan elektrik çarpması sonrası ilk yapmanız gereken sigortaları kapatmanızdır. Bunu hızlı bir şekilde yapmanız mümkün değilse kediyi güç kaynağından uzağa itmek için metalik olmayan ve kuru bir öğe kullanabilirsiniz. Solunum durduysa ona kalp masajı uygulayın ve hemen veterinerinizi arayın.

Sıcak Çarpması

Kedilerde sıcak çarpması nadirdir ama imkansız değildir. Örneğin bir kedi güneşli bir günde sera gibi sıcak bir ortamda kapalı kalırsa sıcak çarpabilir. Eğer kedinizi sıcak çarptığından şüpheleniyorsanız onu serin bir yere alarak tüylerine çok soğuk olmayan tercihen oda sıcaklığında su serperek onu serinletmelisiniz. Kedinize içmesi için temiz bir kap su verin ve veterinerinizle irtibata geçin.

Arı sokması

Arının soktuğu bölgedeki şişliği etrafından bastırarak iğnesini çıkarmalısınız. İğneyi çıkardıktan sonra sokulan bölgeyi bol su ile yıkamalı ve buz masajı ile ağrının dinmesine yardımcı olabilirsiniz. Eğer arı sokması boğaz ya da ağızda ise oluşabilecek şişkinlik hayvanınızın nefes almasında sorun yaratabileceği için hızlıca veterinerinize görünmelisiniz.

Kediler için kalp masajı ve suni teneffüs nasıl yapılır

Kedinizi yan yatırın ve herhangi bir müdahale yapmadan önce bir müdahalenin gerekli olup olmadığından emin olun. Kedinize iyilik yapmak isterken ona büyük bir hasar verebilirsiniz. Nefes alıp almadığından emin olmak için burnunun ucuna bir parça tüy tutarak hareket edip etmediğini kontrol edin. Kedinizin ağzını açın ve dilini öne doğru çekin. Boğazını ve nefes yolunu tıkayan herhangi bir engel olup olmadığını kontrol edin. Var ise dikkatli bir şekilde bu maddeleri ağzına zarar vermeden çıkarmalı ve nefes yolunu açmalısınız.

Eğer bu işlemlerden sonra hala nefes alıp vermeye başlamazsa kedinin kafasını dik tutun ağzını kapalı tutun ve dakikada yaklaşık on kez burun içine hava üfleyiniz. Kalp atışı hissetmiyorsanız arka ayaklarının hemen üst kısmına gelen göğüs bölümüne her iki saniyede bir nazikçe bastırın. Göğüse 15 kere bastırıp burna 2 kere nefes üfleyerek tam bir ritim yakalayabilirsiniz. Üç dakika boyunca bu işlemler başarısız olursa kedinin kurtulma olasılığı düşüktür.

Kediniz için evinizde bulundurmanız gereken ilk yardım gereçleri

ilk yardım seti
 • Bandaj
 • Sargı bezi
 • Sargı bezini tutturmak için medikal bant ( yara bandı )
 • Steril pamuk
 • Steril gazlı bez
 • Küt uçlu makas
 • Kalın havlu
 • Yakalık
 • Oksijenli su

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here