Ana sayfa Kedi Kedi Beslenmesi Kediler elma yiyebilir mi?

Kediler elma yiyebilir mi?

3744
0
Kediler elma yer mi?

Elma, gülgiller familyasından parlak ve sert kabuklu bir meyvedir. Elmanın eski Türkçede adı renginin al yani kırmızıdan gelen ‘alma’ olarak kullanılırdı. İnsanlar için faydaları saymakla bitmeyen bu şifa dolusu meyveyi bizim her gün tüketmemizde sakınca yoktur. Peki bizim için bu kadar sağlıklı olan bir meyve kediler için de sağlıklı olabilir mi? Kediler elma yiyebilir mi?

Kedilerin elma yemesi sağlıklı mıdır?

Elma meyvesinin aslında bir çok kuru mama firması tarafından mamaların formüle edilme sürecinde kullanıldığını biliyor musunuz? Birçok yaş mama ve kedi ödül mamalarında da elma ilavesini görmek mümkündür.

Elmalar içerdikleri flavonoidlerin yanı sıra lif ve antioksidan zengini bir meyvedir. Elma meyvesinin kanser riskini azalttığı yapılan çeşitli araştırma sonucu onaylanmış bir bilgidir. Eğer ölçülü beslenirse kalp hastalıklarının gelişmesini engelleyebilir, kolesterolü düşürebilir ve diyabeti önleyebilir.

Elmanın çekirdeği kediler için zehirlidir.

Elma çekirdekleri tıpkı birçok diğer meyve çekirdeklerinde olduğu gibi mide asiti ile birleştiğinde siyanür açığa çıkaran bir içeriğe sahiptir. Elma çekirdeğinin salgıladığı siyanür miktarı insan midesinde tehlikeli bir orana erişmeyeceği için insanlar için ölümcül değildir. Ama konu kedi ve köpeklerimiz olunca malesef olayını ciddiyeti hayati bir boyut kazanmaktadır.

Eğer kedinize elma vermeyi deneyecekseniz ya da kedinizin elma sevdiğini farkettiğiniz için ölçülü bir şekilde onu elma vererek ödüllendirmek istiyorsanız elmanın kabuğunu, yaprağını, dalını ve çekirdeklerini kedinizden uzak tuttuğunuzdan emin olun. Zehirli olmasının yanı sıra elmanın bu parçaları kediniz tarafından yenildiğinde boğazına takılma ihtimalininde yüksek olduğunu unutmamalısınız.

Eğer kedinizin elmanın kabuğunu, sapını, dalını, yaprağını ya da en tehlikelisi çekirdeğini yediğinden şüpheleniyorsanız acilen veteriner hekiminiz ile irtibata geçmeniz gerekmektedir.

Kediler elmanın kabuğunu yiyebilir mi?

Elmanın kabuğu içerik olarak kediniz için tehlike arz etmez. Ama bu elmanın kabuğunun kediler için güvenli olduğu anlamına gelmez.

Bir çok elma üreticisi meyveleri yetiştirme sürecinde çeşitli tarım ilacı kullanır. Ayrıca bir çok market ve manav meyvelerin albenisini arttırmak amaçlı kimyasal maddeler ile parlatma işlemi uygulayabilir. Eğer meyvenin kabuğundan bu kimyasalları temizlemezseniz hayvanınıza yarardan kat kat fazla zarar verebilirsiniz.

Eğer evcil hayvanınız ile meyvenizi paylaşmak istiyorsanız meyveyi çok dikkatli ve özenli bir şekilde yıkadığınızdan emin olmanız gerekmektedir. Bunun için sıcak su altında sünger ile ovalayarak temizleyebilirsiniz. Evcil hayvanlar için güvenli üretilmiş temizlik maddeleri kullanabilirsiniz. En doğalı ise meyvenizi bir kaç dakika kadar sirkeli su karışımında bekletip sonra ovalayarak temiz su altında durulamak olacaktır. 

Temizliğinden emin olsanız bile kedinize elma kabuğu vermeden önce göz önünde bulundurmanız gereken bir ihtimal daha var. Kediniz elmanın meyve kısmını rahatça dişleyerek bölebilir ısırarak parçalara bölüp yiyebilir. Ama elmanın kabuğu kediniz için ısırılması ve çiğnenmesi kolay olmayan bir yapıya sahiptir. Eğer yeterince küçük parçalara bölemezse boğazında tıkanmaya sebep olabilir. Gırtlağına yapışabilir. Kedinizin boğulması gibi acı bir sonuç doğuracak bir çok talihsiz senaryoya sebebiyet verebilir. 

Evet kediler elma kabuğu yiyebilir, ama bu riske değer mi? Biz elmanın kabuğunu soyarak hazırlamanızı tavsiye ederiz.

Kedim elma yiyebilir mi?

Kedim için elmayı nasıl hazırlamalıyım?

Kediniz için hazırladığınız elmayı olabildiğince ufak ufak doğramanız gerekmektedir. Kedilerin diş yapıları gereği çiğneme konusunda becerili olduğunu söyleyemeyiz. Genelde çiğnemek yerine ufak besinleri olduğu gibi yutarak yemeyi tercih ederler. Bunu onların kuru mama yeme şekillerini takip ederekte gözlemleyebilirsiniz. Bir çok kedi kuru mamasını olduğu gibi yutarak yer.

Bu nedenle elmayı da maksimum yarım santimetre uzunluğunda olacak büyüklükte doğrayarak kuru mamasına ya da yaş mamasına ekleyerek verebilirsiniz. Eğer küçük küçük doğrama işlemi kulağa zor geliyorsa bir çatal yardımıyla ezerek püre haline getirip yine mamasına ekleyerek kedinizin elma tüketmesini sağlayabilirsiniz. 

Dikkat edilmesi gerekilen noktalar

  • Kediler elmaları yiyebilirler ama yine de yukarıda anlatıldığı gibi elmanın, dikkatlice bir kedi için zararsız şekilde hazırlanmış olması gerekir. Sık sık verilmemesi gerekir. Bazı meyvelerin içeriğindeki lifler kedilerin sindirimine iyi gelse bile fazlası müshil etkisi gösterebilir. 
  • Kedinize asla çürük meyve vermeyin. Zaten çok ufak bir parça yiyecekleri meyvenin taze olması gerekmektedir. Kabuğu ve çekirdekleri alınmış ve ufak ufak kedilerin yiyebileceği boyutta hazırlanmalıdır.
  • Meyveyi iyice ve dikkatlice yıkamayı unutmamalısınız. Özellikle meyveler için kullanılan tarım ilacı evlerimizdeki patili dostlarımız için çok büyük bir tehlike teşkil etmektedir.
  • Eğer kediniz meyve sevmiyorsa yemek istemiyorsa onu zorlamayın. Meyveler ve sebzeler zorunlu etçil olan kedilerin menülerinde yer alan besin tipi değildir. Kediler sağlıklı bir hayat sürebilmeleri için beslenmelerinde sadece veya çok ezici bir çoğunlukla hayvansal protein tüketmek zorundadır. Bu sebeple zaten sadece az tüketmesi gereken bir meyveyi tüketmeyi tercih etmez ise bu bir kayıp değildir.
  • Elma çekirdekleri kediler için tehlikelidir. Oynamasına dahi izin vermemelisiniz. Çünkü çoğu kedi meraklı mizahları gereği oyun oynadıkları şeyleri ağızlarına götürme dişleme ve yalama eğilimlidir. 
  • Çok nadir de olsa kediler elmaya alerjik olabilirler. Bu sebeple patili dostunuza yeni bir besin denettiğiniz her zaman küçük bir porsiyon vererek onu takip etmeniz gerekmektedir. Kediniz ilk defa yeni bir besin tükettiğinde onu kusup kusmadığını, kakasında farklılık olup olmadığını ve gaz problemine sebep olup olmadığını takip etmelisiniz.