Ana sayfa Kedi Kedi Beslenmesi Kediler bezelye yiyebilirler mi?

Kediler bezelye yiyebilirler mi?

443
0
taze bezelye
Fotoğraf: Rachael Gorjestani

Bezelye insan vücudu için çok besleyici içeriği olan bir sebzedir. Bu gıdanın içeriğindeki bazı besin değerleri kediler içinde gelişme dönemlerinde yardımcı ve sağlıklıdır. Kedilerin et bazlı protein içerikli bir beslenme planı uygulaması gerekir. Peki bu listede sebzeler gerekli midir?  Kediler bezelye yiyebilir mi?

Bezelye kediler için güvenli midir?

Kediler etobur hayvanlardır. Bunun anlamı, bir kedinin beslenmesinde en büyük rolü et oynar. Kedilerin bazı sebzeleri az miktarlarda tüketmeleri onlar için sağlıklıdır. Bezelye de kedilerin güvenli ve sağlıklı bir şekilde tüketebileceği sebzelerden biridir.

Kedi sahipleri kedilerine hangi insan yiyeceklerinin verilebilip verilemeyeceği konusunda endişelenirler. Endişelenmekte de haklılar çünkü bazı sebzeler kediniz için toksik ve zehirlidir. Kedinize bir besini tattırmadan önce kedinizin o ürünü tüketmesinin kediniz için sağlıklı olup olmadığını iyice araştırmanız gerekmektedir. Bezelye kediniz için güvenlidir ve güvenli olduğu kadar da aslında kedinizin sağlığı için faydalıdır.

Bezelyenin faydaları

Bezelyeler vitamin B1, C ve K kaynağıdır.  Lifli bir sebze olan bezelye ayrıca demir, magnezyum ve potasyum gibi mineraller de içerir. Bu besin değerleri kedilerin sağlığı açısından önemli ve değerlidir. Ayrıca bazı durumlarda da kedinizin sindirim sistemine yardımcı rol üstlenir. Fiber ve karbonhidratlı olan bu sebze arada sırada kabız olan kedilere yardımcı olabilir. Bakliyatların kedi yemeğine eklenmesindeki başlıca sebepte budur.

Bezelye düşük kalorili bir besin olduğu için kilosuna dikkat ettiğiniz kediniz için güzel bir atıştırmalık olarak kullanılabilir. Kediniz lezzetli bir ara öğün yerken sizde ona aşırı kalorili bir ödül maması vermektense sağlıklı ve lif zengini bir sebze yedirmenin rahatlığını yaşayabilirsiniz.

Kedinize bezelyeyi nasıl servis etmelisiniz?

bezelye koklayan kedi
Fotoğraf: mitsubishi12391

Kediler taze, haşlanmış yada donmuş bezelye yiyebilirler. Eğer kedinize donmuş bezelye vermeyi düşünüyorsanız boğazına takılmaması için dişleriyle ezip yiyebileceği yumuşaklığa kadar dışarda dinlendirmenizi tavsiye ederiz. Dikkat etmeniz gereken en önemli şey kedinize vereceğiniz bezelyede herhangi bir baharat, tuz veya yağ bulunmamalı. Bol suda yıkanmış taze birkaç bezelye kediniz için yeterlidir.

Bezelye çok olmasa bile şeker içeren bir besindir. Bu yüzden insanlar gibi kediler içinde lezzetli bir atıştırmalık olacaktır. Ama içerdiği şeker yüzünden haftada bir ya da iki kereden fazla verilmesi doğru değildir. Eğer kediniz bir kerede çok bezelye tüketirse kusma ve ishal gibi yan etkiler gösterebilir.

Eğer kediniz daha önce hiç bezelye yememişse normal mamasının üstüne 1 yada 2 tane bırakarak ilgisi olup olmadığını gözlemleyebilirsiniz. Herhangi bir beklenmedik tepkiye karşı önlem olarak kedinizi bir süre kontrol altında tutunuz. Bütün yeni gıdaların gösterebileceği gibi bezelyelerde kedilerde yan etkiler gösterebilir. Eğer kusma ishal yada herhangi başka bir beklenmedik etki gördüğünüzde kedinizin bezelye sevmediği gerçeğini kabul edip ona bir daha bezelye servis etmemeniz gerekmektedir.

Bezelye kediler için lezzetli bir atıştırmalık olabilir ama hiç bir zaman sağlıklı et bazlı proteinlerle dengelenmiş bir beslenme planının yerine geçemez. Kediler etçil hayvanlardır ve öğünlerinin ana maddesi et bazlı olması onlar için en sağlıklı ve dengeli seçim olacaktır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here