2 yavru kedi poz veriyor

Oriental Shorthair

0
peterbald kedisi yavruları

Peterbald Kedisi

0
8 aylık exotic shorthair kedisi

Exotic Shorthair

0
4 aylık cornish rex

Cornish Rex Kedisi

0
Ragamuffin portresi

Ragamuffin Kedisi

0

Kedi Türleri

Ana sayfa Kedi Kedi Türleri

Dünyadaki en yaygın ve sevilen evcil hayvanlardan biri de kedilerdir. Kediler genelde yumuşak huylu ve şefkatlidirler. Sahiplenmek için kedi seçeceğiniz zaman, yaşayış tarzınıza ve yaşadığınız ortama en uygun olan kedi türünü bulmak çok önemlidir. Doğru kedi size daha önce hiçbir evcil hayvanın yaşatmadığı mutluluğu verebilir.

 

Kedi sahipleneceğiniz zaman hangi kedi türünü seçeceğinize karar vermeden önce, bütün kedi ırklarının farklı özelliklere sahip olduğunu anlamanız gerekir. Kediler türlerine göre değişim göstererek çeşitli davranış biçimlerine, farklı enerji seviyelerine ve tutumlara sahiptirler. Bazı kediler sessiz ve uysal, bazıları eğlenceli ve oyuncu, bazıları inanılmaz derecede enerjik, bazıları ise sadece tembeldir.

 

Yolunuza dünya üzerinde değişik kurum ve organizasyonlarca kabul edilen ve edilmeyen onlarca kedi türü olduğunu öğrenerek başlamalısınız. Hangi kedi türünün size en uygunu olduğunu anlamanın en iyi yolu ise aceleye getirmeden araştırma yaparak karar vermekten geçer. Unutmayın bir kediyi sahiplendiğinizde artık hem sizin hem de kedinizin hayatı değişecek ve bir aile olacaksınız. Tıpkı insan aileniz gibi kedi aile üyeleriniz de iyi günde ve kötü günde, hastalıkta ve sağlıkta yanınızda olacak, sizinle evinizi paylaşacak, size yoldaşlık edecektir.

 

Sahiplenirken safkan kedi seçmek, edindiğiniz kedinin görünüşü ve karakteriyle ilgili bilgi sahibi olmanın en iyi yoludur. Ama bunun bile hiçbir zaman garantisi yoktur. Aynı cins kediler içerisinde dahi kedilerin davranışları, karakterleri ve bazen görünüşleri de farklılık gösterebilmektedir. Hem genetikleri hem de çevresel etkiler kedilerin gelişiminde büyük rol oynar. Hiç bir zaman bir kedinin çevresindeki eşyalara, etrafındaki diğer hayvanlara ve çevresindeki bireylere nasıl tepki vereceği tam olarak öngörülemez. Kedinizin tercihleri ve davranışları aynı insanlar gibi kendine özgü olacaktır. Kesin olan birşey vardır ki o da kedinize göstereceğiniz sevgi, ilgi ve saygı kesinlikle onun karakterinin gelişiminde en büyük etkidir.

chartreux portresi

Chartreux Kedisi

0
birman kedisi portresi

Birman Kedisi

0
1 yaşında balinese kedisi yatıyor

Balinese Kedisi

0
gri manx kedisi

Manx Kedisi

0
cymric kedisi

Cymric Kedisi

0
3 yaşında norveç orman kedisi

Norveç Orman Kedisi

0
American Curl

American Curl Kedisi

0
oyuncu british shorthair

British Shorthair

0
ankara kedisi

Ankara Kedisi

0
sfenks kedisi portresi

Sfenks Kedisi

0
bengal kedi ailesi

Bengal Kedisi

0
meraklı habeş kedisi

Habeş Kedisi

0
siyam kedisi yakın çekim

Siyam Kedisi

0
battaniye altına saklanmış scottish fold

Scottish Fold

0
serbest gezen ragdoll

Ragdoll Kedisi

1