Ana sayfa Kedi Kedi Bakımı Kedi tuvaletleriyle ilgili bilmeniz gerekenler

Kedi tuvaletleriyle ilgili bilmeniz gerekenler

1019
0
kedi tuvaleti
Fotoğraf: stratman²

Kedi tuvaletini doğru bir şekilde yerleştirmek ve düzgün kullanımının sağlanabilmesi için dikkat etmeniz gereken birkaç önemli nokta vardır. Bu noktalara dikkat etmezseniz kediniz için, kedi tuvaletinin içine girmek ve tuvaletini yapmak çok stresli olacağı için, zamanla kedi tuvaletini kullanmayı reddedebilir. Kedi tuvaletinin hemen dışarısına ya da ev içinde uygun gördüğü yerlere tuvaletini yapmaya başlayabilir.

Hiç kimse kedisinin tuvaleti dışarısına tuvaletini yapmasını istemez. Bu yüzden bu bilinen yanlışları yapmamanız gerekmektedir. Eğer verilen bilgiler içerisinde kendinizden bir şeyler görüyorsanız fevri kararlarla değişiklik yapmayı değil, verilen bilgileri okuyup nasıl bir değişim yapmanız gerektiğini tam olarak anlayarak kontrollü bir şekilde değişiklik yapmanızı tavsiye ederiz.

Kedi tuvaleti çok kirli.

Kedi tuvaletini, günde en az 1 kere temizlemeniz gerekmektedir. Bazı kediler, tuvalet hijyenine fazla düşkün oldukları için her kullanımdan sonra tuvaletlerinin temizlenmesini beklerler. Eğer temizlenmezse tekrar kullanmak için, temizlenmesini beklerler.

Kedi tuvaleti hijyeniyle ilgili özeninizin kedinizin hijyen isteklerine karşı yetersiz kaldığını düşünüyorsanız, temizleme sıklığınızı arttırmayı ya da otomatik kedi tuvaletlerinden edinmenizi tavsiye ederiz

Kedi tuvaleti çok küçük.

büyük kedi tuvaleti
Fotoğraf: Ana Gremard

Kedi tuvaletiniz kedinizin içerisinde dönebileceği, eğilip kalkabileceği ve tuvaletini yapmadan önce ve sonra kendilerini rahat hissedebilecekleri kadar kazı yapabilecekleri bir büyüklükte olmalıdır. Kedi tuvaletinin boyutu kedinizin boyundan en az 1,5 kat büyük olması kedinize ihtiyaç duyduğu konforu sağlayacaktır. Kediniz henüz yavruysa, kediniz büyüdükçe tuvaletini de büyütmek zorunda olacağınızı unutmayın.

Yeterli sayıda kedi tuvaleti yok.

Eğer eviniz küçükse ve sadece 1 kediniz varsa, evinizde 1 tane tuvalet kabının olması kediniz için yeterli olabilir. Eğer geniş bir evde yaşıyorsanız ikinci bir kedi tuvaleti edinmeniz gereklidir. Kediler tuvalet ihtiyaçlarını gidermek için çok uzun mesafeler katetmeyi sevmezler. Özellikle de 2 ya da 3 katlı bir evde yaşıyorsanız, her kat için bir tuvalet hazırlamanız en sağlıklı seçim olacaktır.

Evinizde birden fazla kedi var ise evinizdeki kedi tuvaleti sayısı da evinizdeki kedi sayısıyla eşit olmalıdır ve eğer kazaya mahal vermek istemiyorsanız bir tane de fazladan kedi tuvaleti bulundurulması en mükemmel seçimdir.

Kedi tuvaleti kedinizin yemek alanına çok yakın.

Tuvaletinizin etrafında akşam yemeği yemekten hoşanır mıydınız? Kediniz de bundan hoşlanmayacaktır. Kedinizin yemek ve su kabını, tuvaletinden olabildiğince uzakta konumlandırmaya çalışın. Eğer kedi tuvaletini ve kedi mama, su kabını aynı odada bulundurmak zorundaysanız odanın en uzak köşelerini seçmeniz en mantıklı çözüm olacaktır.

Kedi tuvaleti her zaman ulaşılabilir değil.

Kedi tuvaleti her zaman kedinizin uzanabileceği bir yükseklikte olmalıdır ve kedinizin tuvalete giden yolu üzerinde bir başka kapı, aşılamaz bir engel veya eşyalar olmamalıdır. Özellikle de yavru kediler, yaşlı kediler ve sağlık problemi olan kediler için kedi tuvaletleri yer seviyesinde olmalıdır. Onları kedi tuvaletine ulaşmaları için zıplamak zorunda bırakmamalısınız.

Kedi tuvaleti kalabalık veya gürültülü bir yerde.

Kediniz tuvaletini yaparken izlenmeyi fazla dert etmese de, yine de diğer hayvanlar ya da var ise çocuklar tarafından rahatsız edilemeyecekleri, huzur içinde bir yerde kalabilmek isterler. Çamaşır makinesinin çalışma sesleri de tuvaletini yapan bir kedi için korkutucu olabilir. Bazı hassas kedilerin, kedi tuvaleti içerisinde yaşadıkları bir korku dolayısıyla tekrar aynı lokasyondaki tuvaleti kullanmayı reddettikleri gözlemlenmiştir. Bu yüzden kedi tuvaletini olabildiğince sessiz, sakin ve huzurlu bir yere yerleştirmelisiniz.

Kedi tuvaletinin içinde yeterli kum yok.

Kedi tuvaletinizin içerisinde en az 7cm kum bulunması gerekmektedir. Bazı kediler daha derin kum, bazılarıyla daha az kum olmasından hoşlanırlar. Kedinizin kedi tuvaleti içerisindeki hareketlerini takip ederek, hangisini tercih ettiğini anlamanız mümkündür. Eğer kediniz kedi kumunu tuvaletin dibi görüneceği kadar kazıyorsa, bir sonraki tuvalet temizliğinde daha az kum koymayı deneyebilirsiniz.

Yanlış kum kullanıyorsunuz.

Kumunusu seçerken dikkat ettiğiniz şeyler, kokuyu örtüp örtmemesi, kolaylıkla topaklanıp topaklanmaması, çevre dostu olup olmaması ve fiyatının uygun olmasıdır. Ama gerçek sormanız gereken sorular kedinizin seçtiğiniz kumu sevip sevmediği olmalıdır. Kedilerin kumları hakkında kendi kişisel tercihleri vardır. Kediniz kullandığınız kuma karşı hoşnutsuzluk duyuyorsa, sizin tercihlerinize uygun olsun ya da olmasın kumunuzu değiştirmelisiniz.

Kedi tuvaleti kapalı.

Bazı kediler, kapalı kedi tuvaletlerinde rahat edip mutlu bir şekilde kullanabilirken, bazı kedilerse kapalı kedi tuvaletlerinden nefret ederler. Kedinizin tuvalet sonrası alışkanlıklarını takip ederek, kedinizin kapalı tuvaletten memnun olup olmadığını gözlemleyebilirsiniz. Bunu anlamanın yolları; Eğer kediniz tuvaletini yaptıktan sonra tuvaletini üstünü örtmeden ya da tuvaletini koklayıp kontrol etmeden, kısacası tuvalet içerisinde vakit geçirmeden direkt koşarak tuvaletten kaçarcasına çıkıyorsa, kediniz kapalı tuvalette tuvaletini yapacak kadar rahat hissetmiyor demektir. Tuvaletinizin üst kısmını çıkararak bir sonraki tuvaletinde göstereceği davranışlarını takip ediniz. Eğer tuvaletlerinin üstlerini örtmeme problemi hala devam ediyorsa veterinerinize danışınız.

Kapalı tuvaletin üstünü çıkarmak probleminizi çözdüyse ama siz kedinizin tuvalet kokusundan rahatsızsanız, kedinizin tuvaletini daha sık temizleyiniz ve yanlış bilinenin aksine, zaten bazı kapalı tuvaletler filtresiz ise kokuyu kapatmazlar fakat içerisindeki havayı kedi için daha dayanılmaz hale getirebilirler. Eğer kediniz tuvaletteki kumu kazarken sağa sola çok sıçratıyor ise kapalı tuvalet yerine açık ama kenarları daha yüksekçe bir tuvaleti tercih etmenizi tavsiye ederiz.

Kum ya da tuvalet ile ilgili çok değişiklik yapıyorsunuz.

Kediler alışlanlıkları olan ve bu alışkanlıklarına düşkün hayvanlardır. Eğer sık sık değişiklikler yapıyorsanız tuvaletinin yerini ya da içindeki kumu çok sık ya da aniden değiştiriyorsanız bu kediniz için gerçekten stresli olabilir. Kedi tuvaletiniz ve kedi kumunuzla ilgili değişiklik yapmanızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız bunu kademeli olarak yapmanız önemlidir.

Eğer bu yazıyı kedinizin tuvaletini kullanmasıyla ilgili problemleriniz nedeniyle ya da kediniz tuvaletini dışarıya yaptığı için okuyorsanız yapmanız gereken değişimler belki de tuvaletten fazlasıdır. Kedinizin kedi tuvaletini kullanmaktan kaçınmasına olası bir sağlık problemi ya da stres de sebep oluyor olabilir. Size kediniz hakkında en doğru ve en iyi bilgiyi verebilecek olan kişi veteriner hekiminizdir. Eğer kedinizin bir sağlık sorunu olduğunu düşünüyorsanız en kısa zamanda veteriner kontrolüne gidin.