Ana sayfa Kedi Kedi Bakımı Kedi sahiplenenlerin yaptığı yaygın hatalar

Kedi sahiplenenlerin yaptığı yaygın hatalar

9840
0
yavru british shorthair

Kediler, evlerimizin en sevimli bireyleridir. Kedi sahiplerinin düştüğü en büyük yanlış, kedilerin kendi kendilerine yetebileceklerini düşünmeleridir. Halbuki deneyimli bütün kedi ebeveynlerinin bildiği şey kedilerimizin bize ve bizim ilgimize, dikkatimize ihtiyaç duymalarıdır. İlk defa kedi sahiplenen kişilerin yaptığı yaygın hataları derledik;

İç ve Dış parazit aşılarını düzenli yaptırmamak

aşı olan kedi

Ev içerisinde bakılan kedilerin parazitlerden etkilenmeyeceğine inanan kişi sayısı çoktur. Kedinizi tehdit eden tek parazit pireler değildir. Tenya, akarlar, kancalı kurtlar, yuvarlak kurtlar, keneler ve hatta kalp kurtları gibi diğer zararlı canlılar da kedileri etkileyebilir. Bu listede özellikle kalp kurdu çok tehlikelidir. Çünkü köpeklerin aksine kediler için bu parazit türü tedavi edilemez.

Ayrıca unutmamalısınız ki bu parazitlerin bazıları insanlara bulaşabilir, bu nedenle veterinerinizin belirlediği aşı takvimine bire bir uymalısınız ve 3 ayda bir düzenli olarak iç ve dış parazit aşınızı yaptırmalısınız.

Kedinizi kısırlaştırmamak

Kedilerin nüfus yoğunluğu gerçeğiyle ve sokaklarda, barınaklarda yuva ihtiyacı duyan sayısız kedinin var olduğu gerçeğiyle yüzleşmemiz gerekir. Mart ayıyla ilgili çok şakalar yapılsa da kedilerin sezonu olan mart ayı sadece bir şakadan ibaret değildir. Daha henüz kendileri yavru olan 4-6 aylık yavru kediler hamile kalabilirler. Kedinizi hem ileride yaşayabileceği sağlık problemlerinden korumak hem de onları kızgınlık döneminin getirdiği stresten korumak için onu veterinerinizin uygun gördüğü tarihler içerisinde kısırlaştırmalısınız.

Daha fazla bilgi için kedinizi neden kısırlaştırmanız gerektiğini işlediğimiz yazımızı okuyabilirsiniz.

Kum Eğitimi vermemek

Bütün kediler kedi kumu kullanma iç güdüsüyle doğmazlar ve özellikle yabani ve sokak kedilerinin kum tuvaletlerine hiç alışkın olmama ihtimalleri vardır.

Bazı kediler tuvaletlerini yapacakları yer ile kedi kumunu ilişkilendirmek için eğitime ihtiyaç duyabilirler. Olası birçok sağlık sorununun ve sonu gelmeyen ev temizliğinin önüne geçmek için kedinize kum eğitimini, kediniz evinize gelir gelmez başlamalısınız.

Kedilerin tırnak bakımını ihmal etmek

veteriner kedi tırnağı kesiyor

Kedilerin tırnakları keskindir ve eğer tırmalama direği kullanmaya alışmazlarsa tırnakları çok uzayabilir. Kedilerinizin düzenli pati bakımını yapmalı ve tırnaklarını kesmelisiniz.

Kedinizin tırnaklarını kesmenizi kolaylaştıracak ipuçları yazımızı inceleyebilirsiniz.

Kedinizi ucuz mama ile beslemek

kedi maması

Bir kedi mamasının indirimde olması ve süpermarketlerde kolayca bulunuyor olması onların kediniz için ideal mama olduğu anlamına gelmez. Bir mamanın ucuz olması sağlıksız olduğu anlamına da gelmez. Bir kedi maması satın almak istediğinizde yapmanız gereken şey içeriğini incelemek olmalıdır. Eğer çok ayrıntılı bir bilgiye sahip değilseniz bile yüksek proteinli ve düşük karbonhidratlı mamalar diğerlerine oranla daha sağlıklıdır. Yetersiz beslenme ve bol tahıllı kedi mamaları sağlık problemlerine ve obeziteye sebep olabilir.

Kedi kumunu haftada bir temizlemek

Kediler temizliklerine düşkün canlılardır. Yaşadıkları ortamın temiz olmasını severler ve buna tuvaletleri de dahildir. Kedi tuvaletinin kediniz tarafından hijyenik bir şekilde kullanılabilmesi günlük temizlenmesi şarttır.

Kedi tuvaletleriyle ilgili bilmeniz gerekenleri bu yazımızda okuyabilirsiniz.

Kedinizin tüy bakımını yapmamak

kendilerini temizleyen kediler

Kediler gün içerisinde kendi temizliklerini yerine getiren hayvanlardır. Yalnız kediler maalesef vücutlarının her yerine ulaşamayabilirler ve günlük tüy bakımı ve temizliği için sizin yardımınıza ihtiyaç duyarlar.

Kedinizin düzenli tırnak, kulak, diş ve tüy temizliklerini ve kontrollerini yerine getirmelisiniz. Kedinizin türüne göre değişim gösterse bile genel olarak tüy dökümü döneminde olmayan bir kedinin en azından haftada bir tüylerinin taranmasının gerektiğini söylemek yanlış olmaz. Eğer kedinizin tüyleri yapış yapış ya da çamurluysa onu yıkamanız gerekebilir. Kedinizin tüy bakımını düzenli yerine getirirseniz onun kendini temiz tutmasına büyük destek olduğunuz gibi onlar tarafından yutulan tüy miktarının da azalmasına yardımcı olursunuz.

Gerekli aşıların hepsini yaptırmamak

Aşıların faydaları olduğu gibi bazen zararları da olabileceği bir gerçektir. Teknoloji ilerledikçe bilgiye daha rahat ulaşan ve araştırma yapan bireylerin aşıların gerekliliklerini sorguladıkları bir çağda olduğumuz aşikar. Maalesef nasılsa kedime evde bakıyorum onun kuduz aşısını yaptırmasam da olur diye düşünen birçok kedi ebeveyni vardır. Ve kuduz aşısı bu konu üzerinde sadece bir örnektir. Aşılar hakkında kendini karar vermeden önce sorularınız ve çekinceleriniz ile birlikte veterinerinizi ziyaret edip onlara bu konuyu danışmanızı tavsiye ederiz.

Kediniz hasta hissettiğinde ya da yaralandığında onu tedavi ettirmemek

Kediniz yaralandığında ya da onun hasta hissettiğini düşündüğünüzde hızlı bir şekilde veteriner hekiminizi ziyarete gitmelisiniz. Bazı göze küçük görülebilen yaralanmalar tedavi edilmediklerinde daha ciddi hasarlara sebep olabilirken, bazı hastalıklar veteriner hekim tarafından takip edilmeyi gerektirebilecek bir hastalığın sinyali olabilir.

Kedinizin sağlığını ilgilendiren konuları riske atmamalı ve işi şansa bırakmamalısınız. Evinizin bir bireyi olan kediniz için imkanınızın el verdiği en iyi imkanları sunmanız gerekir. Büyük bir hastalığın başlangıç sürecinde tespiti hem onun tedavi şansını yükseltir hem kedinizin ilerleyen senelerde yaşayabileceği diğer bağlantılı hastalıkların önüne geçerken hem de veteriner masraflarınızı en aza indirger.

Kedinizin hasta olduğunu nasıl anlayacağınızı bilmiyorsanız linke tıklayarak bu konu hakkındaki tavsiyelerimize göz gezdirmenizi öneririz.

Kedinizin ihitiyacı olduğunda daha fazla mamaya erişimi olması

Kediler istedikleri zaman kolayca mamalarına ulaşabilirse bu onları günlük ihtiyacı olandan fazlasını tüketmesi için yüreklendirebilir. Genelde serbest beslenme yapılan birçok kedi obezite problemi ile karşı karşıyadır. Kedinizin öğünlerini onların yaşı, sağlık durumu, aktivite seviyesi ve boyu,kilosuna göre özel hesaplanmalıdır.

Kedinizi ne sıklıkta ve ne kadar beslemenizle ilgili sorularınıza cevapları bu yazımızda bulabilirsiniz.

Kedilerin sokağa ait olduğunu düşünmek

koltukta dinlenen tekir kedi

Kediler kısırlaştırılmadığında kendilerine bir eş bulabilmek umuduyla etrafa kokularını bırakabilirler. Bunu o alanın kendilerine ait olduğunu belirtmek içinde yapmaları muhtemeldir. Bazı insanlar kedilerin koku bırakması üzerine kedilerini terk etmeyi seçebiliyorlar. Bu çok yanlıştır. Kedinizi kısırlaştırarak bunun önüne geçebilirsiniz.

Bazı kedi ebeveynlerinin de kedilerin vahşi iç güdülerinin yakalamak ve avlanmak ihtiyaçlarını doğurduğunu ve bu yüzden dışarıya çıkıp bu ihtiyaçlarını gidermeleri gerektiğini düşünürler. Dışarıya çıkarılan ev kedileri evlerindeki sakin ve tehlikesiz ortama alışkın oldukları için genelde arabalar ile ilgili ciddi problemler yaşarlar. Arabaların motor sesleri hem onlar için çok korkutucu olabilirken hem de bu gürültülü metal canavarların onlara verebileceği zararların ciddiyetini anlayamayan bazı kediler maalesef kaza geçirebilirler. Dışarıda tanıştıkları sokak kedilerinden ve köpeklerinden hastalık ve parazit kapabilirler, kavgaya karışabilirler ve en basitinden girdikleri yabancı bir apartman ya da dükkan içerisinde kapalı kalabilirler. Kedinizi dışarıya salmadan önce bu ihtimalleri göze almanız gerektiğini unutmamanız gerekmektedir.

Kediler onlara verdiğim her şeyi yiyebilir

Bazı gıdalar kediler için zehirli olabilir, bazılarıysa birçok hastalığın sebebi olabilirken ölümcül hasar verenler de vardır. Kedinize masum bir niyetle verebileceğiniz bir yiyeceğin aslında onun canına mal olabileceğini bilmelisiniz.

Kedinize asla veterineriniz tavsiye etmediği ve insanlar için üretilmiş bir ilaç vermemelisiniz. Bizim için üretilen ilaçlar bizim fiziksel ihtiyaçlarımız için belli durumlar karşılığında tavsiye edilirler. Evcil hayvanların tüketimine uygun olamayacakları gibi onlarda ölümcül etkileri olabilir.

Kediler için zehirli ve birçok rahatsızlığa sebep olabilen onlar için tehlikeli besinlerin listesine bu linkten ulaşabilirsiniz.

Evde bir kedi varken başka bir hayvan sahiplenmem sorun olmaz

Eğer evde bir kediniz var ise ve ikinci kedinizi edinmeye karar verdiyseniz bunun onlar için zorlu ve stresli bir süreç olabileceğini bilmelisiniz. En evcil en uysal kediler bile yaşama alanlarına gelen yeni ve yabancı bir canlının tehdit oluşturabileceğini düşünerek tepki gösterecektir. Onların birbirine alışması ve kaynaşması için onlarla yeterince vakit geçirmeli ve sosyalleşmeleri sürecinde onları gözetim altında tutmanız gerekmektedir.

Eğer eve almayı tercih ettiğiniz diğer evcil hayvan bir kemirgen cinsi, kuş yada balık ise kediniz onları av olarak görebilir ve içlerindeki avcıya engel olmalta zorlanabilirler. Evinize kediniz varken diğer bir evcil edinmenizde herhangi bir sakınca yok tabi ki ama onları sürekli kontrol altında tutup birbirlerine kaynaştıklarından ve zarar vermeyeceklerinden emin olana kadar sizin kontrolünüz altında olmadıklarında başbaşa bırakmamanızı tavsiye ederiz.

Evde kediniz var iken eve köpek almak isterseniz buda biraz zorlu geçecek bir süreçtir. Kediler onlardan daha güçlü ve yetenekli avcı olan köpek cinsleriyle geçinmekte çok zorluk çekerler. Onlara güvenmeleri imkansız dahi olabilir. Şu gerçeği kabullenmelisiniz; köpeğiniz kedinize saldırmıyorsa bile bu kedinizin köpeğinize saldırmayacağı anlamına gelmez.

Kedim her zaman evde, onun veteriner kontrolüne ihtiyacı yok

Kediniz evden hiçbir zaman çıkmamış olabilir ve harika bir kedi ebeveynliği yaparak onun düzenli tüy, kulak ve diş bakımını yapıyor olabilirsiniz. Bu maalesef kedinizin sağlıklı olması için yeterli olmayabilir. Birçok kedi cinsi maalesef birçok kalıtsal hastalıkları genlerinde taşırlar. Kedilerinizi veterineriniz uygun gördüğü sıklıkta (bunun sağlıklı bir kedi için yılda bir olması muhtemeldir) onun kan testlerini yaptırıp veterinerinizin onun genel muayenesini yapmasını sağlamalısınız.

Gizli hastalıkların fark edilmeden devam etmesine müsade etmek, evcil hayvanınızın sorunlarının artmasına sebep olacağı gibi veteriner giderlerinizinde muazzam artmasına sebep olacaktır.

Benim kedim asla kaybolmaz

araba altına saklanmış korkmuş kedi

Ev içerisinde ya da dışarıda bakılan kedilerin kaybolmayacağına inanmak çok büyük bir hatadır. Kediler özellikle de kısırlaştırılmamış kediler dışarıya kaçmaya çalışmayı asla bırakmazlar ve alışkanlık haline getirirler ve sizin umduğunuzun aksine dışarı çıkan kedi kapı önünde oturarak çevresine bakınmayla yetinmeyecektir.

Dışarıya ilk defa çıkan bir evcil kedinin dikkatini dağıtan birşey sebebiyle çevreden fazla uzaklaşması da mümkündür. Kedinizin tasma taşımaya alışkanlık kazanmasını sağlamanız ve onların tasmasına onu bulanların ulaşabilmesi için numaranızı yazmanız kedinizi tekrar görebilmeniz için çok önemlidir.

Hayvanlar için üretilen bütün ilaçlar kediniz için güvenlidir

İnsanlar ve köpekler için üretilmiş birçok ilaç aslında kediler için zararlı olabilir. Yanlış ayarlanmış parazit damlası ya da yanlış türde bir parazit tasması bile kedileriniz için çok tehlikeli olabilir.

Kedinize bir ürün ya da besin vermeden önce mutlaka o ürünün kediler için üretilip üretilmediğinden emin olmanız gerekmektedir. Diğer bir evcil hayvan için üretilmiş olması kediler için güvenli olduğu anlamına gelmez.

Kedim sadece şımarıklık yapıyor

Kedinizin davranışlarında farklılık mı görüyorsunuz? Kedinizin iştahı azaldı ya da çoğaldı mı? Kediniz kedi kumuna değil tuvaletin dışını mı kullanıyor? Kediler ilgi çekmeyi sevseler de her yaptıkları hareket dikkat çekmek için değildir. Bu ani davranış değişimi başka bir problemin habercisi olabilir.

Kedinizde davranış değişikliği farkettiğinizde bu değişimi tetikleyecek bir şey yapıp yapmadığınızı kontrol edin. Kedi kumu markasını yada kokusunu mu değiştirdiniz? Kedi tuvaletinin yerini mi değiştirdiniz ? Yeni bir marka mama mı kullanıyorsunuz ? Ya da mamanın aromasını mı değiştirdiniz? eğer bu davranış değişimi sizden kaynaklanmıyorsa bu konuyu veterinerinizle paylaşıp nedenini araştırmanız gerekmektedir.

Kediler hep kusar bu normaldir

Kediler temizlenirken yuttukları tüyleri her zaman kusarak atmaları sağlıklı değildir. Onların tüy bakımını düzenli yaparak onların yuttukları tüy miktarını azaltmak sizin elinizde.

Eğer kediniz düzenli olarak kusuyorsa bu onların sindirim sistemindeki bir problemin işareti olabilir. Veterinerinize kedinizin mide ve bağırsak kontrollerini yapması için bu konu hakkında bilgilendirmeniz gerekmektedir.

Kedimi eğitmek gereksiz

Kediler ve köpeklerin en iyi ve en uysal hallerini doğru bir şekilde eğitildiklerinde gösterirler. Evcil hayvanınızın eğitiminin en basit şekilde açıklanışı, istenilen ve onaylanan davranışın ardından verilen ödüldür. Bu kadar basit olan hayvanınızın eğitimi sizi birçok problemden kurtardığı gibi hayvanınızla aranızdaki bağı güçlendirmek içinde değerlidir.

Bütün kediler sevecendir

Kedilerin genel olarak sahipleriyle sevecen bir bağ kurdukları doğrudur. Ama bir hayvan cinsi için yapılan genelleme o türün tamamı için yüzde yüz geçerli olacağı anlamına gelmez. Kediler arasında da tıpkı insanlarda olduğu gibi değişik karakterlerde kediler mevcuttur. Gerek doğum sonrası hayatla tanışma şartları gerek gelişme sürecinde karşılaştıkları şartlar onların karakterinin oluşumunda büyük rol oynar.

Bazı kediler tam bir kucak yastığı olabilirken bazı kediler yanınızda uzanmayı tercih edebilir. Tıpkı yakınlarınızın sizden farklı olduğunu kabullendiğiniz gibi kedinizin de kendi tercihleri ve istekleri olabildiğini kabullendiğinizde onunla olan ilişkiniz daha sağlıklı bir hal alacaktır.

meraklı kedi