Ana sayfa Kedi Kedi Bakımı Kedi çimi hakkında

Kedi çimi hakkında

1751
0
Kedi çimini evde bulundurmak, kediniz için hem keyifli bir deneyim hemde sağlıklı bir laksatif alternatifidir.

Kedilerin doğal hayatlarında çimenleri yemeleri onlar için doğal bir davranıştır. Kedilerin kuzenleri olan vahşi ve büyük kediler de çimen yerler. Eğer dışarıda baktığınız bir kediniz var ise çimlerle oynamak, çimleri kemirmek onların günlük hayatının rutin bir parçasıdır. Ama eğer kedinize ev içerisinde bakıyorsanız ve hiçbir şekilde dışarıya çıkmıyorsa onun için ev içerisinde çim yetiştirmeyi denemelisiniz.

Kediler neden çim yerler?

Veteriner hekimler ve hayvan davranış uzmanlarının araştırmaları sonucunda kedilerin tam olarak neden çim yediğine dair net bir cevap bulamamışlardır. Ama neden çim yemek isteyebileceklerine dair fikirler vardır. Yabani kedilerin avlarını avladıktan sonra çim yeme eğiliminde oldukları ve genellikle çim yedikten sonra kustukları doğrulanmış bilgilerden biridir. Çimlerin kedi avının hazmedilemeyecek kısımları atabilmelerine yardım etmenin bir yolu olduğuna inanılmaktadır.

Ev içerisinde beslenilen kediler hiç fare veya kuş avlamamış olsa bile içgüdüsel olarak kedi çimlerini yemeğe meyilli olacaklardır. Ev içerisindeki kediler için çim ayrıca kıl ve tüylerini kusmalarına yardımcı ve müshil misali işlev göstererek sindiremedikleri şeyleri parçalayarak atılımına yardımcı olurlar.

Bir diğer fikir ise kedilerin çimleri içerdiği mineraller, A ve D vitamini için yiyebilecek olduklarıdır. Antibiyotik keşfedilmeden önce içerdikleri klorofil sebebiyle enfeksiyon tedavilerinde, kötü nefes için, cilt hastalıklarında, ülserde ve bazı ağrıların giderilmesi için ilaç olarak kullanıldığı gerçeği gözardı edilmemelidir. Çim ayrıca kedilerin dolaşımında oksijeni kana hareket ettiren protein olan hemoglobin üretimine yardımcı olan folik asit içerir.

Hangi çimler kediler için güvenlidir?

Kedi çimi aslında bir çim türü değildir, ancak kedilerin tüketimi için güvenli birçok tohumun karışımına verilen bir isimdir. Yaygın olarak arpa, çavdar, buğday ve yulaf tohumları içerir. Kedi çimi ile dışardaki, parklarda ve bahçelerdeki çimenler arasındaki fark kedi otunun kimyasal işlem ( böcek ilacı gibi ) görmemesidir.  Bunun yanı sıra dışarıdaki çimler arasında kediler için zehirleyici çimen türleri olabilme ihtimali unutulmamalıdır. Birçok bitki, çiçek, meyve ve sebze yaprakları ve çimleri kediler için toksiktir.

Kedi çimi, bir çim türü değil birkaç kediler için faydalı tohum karışımıdır.

Kedi çiminin kedilere zararı var mıdır?

Genel olarak, kedinizin diyetine herhangi bir şey eklemeden önce veterinerinizle konuşmanız gerektiğini unutmamalısınız. Ancak kedinize kedi çimi verme konusunda endişelenmenize gerek yoktur.

Kedi otunu, kedinize öğünleri arasında kemirebilmesi için evinizde bulundurmanız onlar için yararlıdır. Ama kedi çiminin kediniz için bir öğün olmadığını unutmayın. Kediler zorunlu etoburdurlar, onlar vejeteryan ya da vegan beslenme türüne uygun canlılar değildir.

Kedi çimini evinizde tutarken çimi düzenli takip etmeyi ihmal etmeyin. Çürüme, koku yapma ve küflenmeye sebep olabileceği için gerektiğinden fazla su vermemelisiniz. Tazeliğini kaybetmiş çimi tüketmeleri kediler için sağlıksızdır. Eğer çimlerin uçlarının sarardığını gözlemlerseniz makasla kısaltabilir eger tamamen sararanlar var ise kediniz onu kemirmeyi denemeden önce ortadan kaldırmalısınız.

Evde çim yetiştirme ipuçları

Kedi çimini petshoplardan ya da kedi malzemeleri satan yerlerden edinebilirsiniz. Satın aldığınız paketler üzerinde hazırlanma talimatları yer almaktadır. Ancak çim tohumunu aktar ya da tohum çarşılarından satın almış kişiler için açıklamalarıda ekleyerek bilmeniz gereken ipuçlarıyla birlikte bir liste hazırladık.

  • Kedi çimini ekmeye karar verdiğiniz saksı ya da kabın içerisine çok kalın olmayacak şekilde, 2 parmak kadar toprak ile doldurun
  • Tohumlarınızı bu toprak katmanının üzerine serpiştirin. Elinizi korkak alıştırmayın. Tohumların üst üste kat olmasına lüzum yok ama yine de toprağın üstünü kaplarsanız daha verimli olacaktır.
  • Tohumları örtmeye yetecek kadar ince bir katman toprak ilave ediniz.
  • Gömme işlemi tamamlanınca dikkatlice, toprağı kaldırmadan, her yerine değecek şekilde sulayınız.
  • Genelde hazırlama talimatında 4 gün sulanmaması, daha sonra günlük küçük miktarlarda sulama tavsiye edilir. Bu genel anlamda doğrudur ama yaz aylarında günlük sulama yapılması çimin büyümesine yardımcı olur.
  • Eğer mümkünse çimin büyümesini hızlandırmak için güneş gören bir pencere önünde tutabilirsiniz.
  • Tohumlar üçüncü gün çimlenmeye başlar. Bazı tohumlar türü gereği çimlenmeye yedinci gün başlayabilir.
  • Çimen filizlendikten 10-14 gün sonra ya da yaklaşık 10 cm yüksekliğe ulaştığında yemeye hazır olacaktır.
  • Çimler filizlendikten sonra yaklaşık 1 ile 3 hafta arası tüketime müsait yeşil ve taze kalırlar.
  • Bir çiçek sulayıcı ya da sprey şişe yardımıyla günlük nemlendirmesini yapınız.

Sonuç

Kedi çimini evinizde bulundurmak hem onun etrafında vakit geçirmek, hem onunla oyun oynamak için, hem de sağlıkları için faydalıdır. Yine de çimi ana öğün olarak değil ama ara ara kemirerek tükettiklerinden emin olmak isteyebilirsiniz. Özellikler kediniz kabızlık çekiyorsa ya da tüy yumaklarını dışkılayarak veya kusarak çıkarmakta zorluk çekiyorsa kedi çimi doğal bir laksatif görevi görür. Kedi ebeveynleri olarak onları beslemek ile görevlerimiz sona ermez. Eğer kedilerimizin hayatlarını kolaylaştıracak bir yol var ise bunu onlar için sağlamak evcil hayvan sahiplerinin görevleri içerisindedir.