Ana sayfa Kedi Kedi Davranışları Kedimin bazı yerlere çıkmasını istemiyorum. Nasıl eğitirim?

Kedimin bazı yerlere çıkmasını istemiyorum. Nasıl eğitirim?

560
0
mutfakta tezgah üzerindeki kedi

Birçok kedi sahibinin yaygın olarak şikayet ettikleri ortak bir konu vardır, kedilerinin mutfak tezgahına, yemek masasına ve çalışma masası gibi yerlere çıkmayı çok sevmesi. Bir kediyi ne kadar çok disiplin etmeye çalışırsanız o kadar çok başarısız olursunuz. Başarısız olmak bir yana kedinizle aranızdaki bağı zayıflatırsınız. Kedilerin onlar için uygun olmayan yüksek mobilyalara çıkmaya çalışmasının önüne onu cezalandırmadan da geçebilirsiniz. 

Anahtar Kelime: İkna etmek

Kedinizi disipline etmek ya da onu cezalandırmak yerine onu ikna etmeyi denemelisiniz. Bu kadar basit olamaz diye düşünüyor olabilirsiniz, aslında tam olarak bu kadar basit.

Kedinizi cezalandırmayın. Kedinizi bir konuda yapmamasını istediğiniz şeyi onu cezalandırarak öğretemezsiniz. Onu cezalandırarak disipline ettiğinizi zannedebilirsiniz ama bu davranış bozukluğu sadece hedef değiştirecektir. 

Siz farkına varsanız da varmasanız da evcil kedileriniz size çok güvenirler. Eğer onu cezalandırırsanız, bağırırsanız ya da sevdiği oyuncakları elinden alırsanız size olan güveni sarsılacaktır. Şans eseri sizin değiştirmek istediğiniz şeyi yapmayı bırakabilir. Ama artık size güvenmediği için odanın ortasına tuvaletini yaparak evin reisinin kendisi olduğunu hatırlatmaya karar verebilir. En kötüsü sizden korkmaya başlarlarsa evden kaçma eğilimi dahi gösterebilirler.

Kediler çok zeki canlılardır. Kedinizi disipline ettiğinizi düşünürken arkanızı döndüğünüzde onun normal düzeninde devam edebileceğini unutmamalısınız. Siz kedinizi disiplin ettiğinizi zannederken siz odada değilken kediniz masalar üzerinde oyun oynamaya devam edecektir.

masada yatan beyaz kedi

Çözüm çok basit

Çift taraflı bant çözümü

Kedinizi etrafta olsanız da olmasanız da çıkmasını istemediğiniz yerin aslında eğlenceli bir yer olmadığını farketmesini sağlayın. Bunu sağlamak hiçte zor değil çünkü kediler bir kez bile hoşuna gitmeyen bir şey görürse o bölgeye olan ilgisini kaybedebilir. Bir mutfak tezgahını kediniz için nahoş bir hale getirmek için yapmanız gereken şey çift taraflı bir bant ya da katlanarak çift taraflı haline getirilmiş bir koli bandıdır. 

Kediler patileriyle yapış yapış bir alana adım atmak istemezler. Bu taktiği aslında sadece mutfakta değil ev içerisinde kediniz için tehlikeli olduğunu düşündüğünüz bölgelere ziyaretini engellemek için rahatça kullanabilirsiniz. Çift taraflı bantı ziyaret etmesini istemediğiniz bölgede bir iki hafta kadar bekletmeniz yeterli olacaktır. Bu süre içerisinde orayı ziyaret eden kediniz artık orada rahat edemediğini kabullenir ve yakın bir zaman içerisinde oraya tırmanmayı istemeyecektir. 

Alternatif olarak bölgeyi alüminyum folyo ile kaplamayı deneyebilirsiniz ama bu bant kadar etkili olmayabilir. Bazı kediler alüminyum folyoyu tırmalayarak kendilerine oyun alanı yaratabilir.

Çalışma masasında yürüyen ragdoll

Yeni oyun alanları yaratın

Kedinize evde atlama, zıplama ve tırmanma ihtiyaçlarını giderebilecekleri eşyalar edinin. Kediler doğada ağaçlara tırmananmaya alışıklardır. Yani mutfak tezgahına yada mutfak masasına size sıkıntı yaratmak için zıplamazlar.

Kedi evi olarak geçen kedi mobilyaları edinebilirsiniz ya da bütçenize uygun bir alternatif olarak ise bazı şifonyer ve sehpalara çıkmalarını serbest bırakabilirsiniz. Jüt ipi ile sehpa bacaklarını sarıp tırmalama alanı elde edebilir ve böylece onlara keyifli bir oyun alanı yaratabilirsiniz. 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here