Ana sayfa Kedi Kedi Sağlığı Kedi aşı takvimi

Kedi aşı takvimi

1213
0
aşı olan kedi

Tıpkı insanlar gibi hayvanlar da çeşitli hastalıklardan korunmak ve sağlıklı olabilmek için aşılanmaya ihtiyaç duyarlar. Aşıların kedinizin genel sağlığı ve uzun ömürlü olması açısından önemi azımsanmamalıdır. Kedi aşılarının, ölümcül kedi hastalıklarının ortaya çıkmasına ve bulaşmasına engel olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Kedinizin aşı programını en sağlıklı hazırlamanın yolu güvendiğiniz bir veteriner hekiminin tavsiyelerine uymaktır.

Kedilerin aşıları arasında temel olan ve temel olmayan diye adlandırılan iki kategori vardır. Temel olan aşılar; her evcil kedi için önerilen, özel durum içermeyen ve kedinizin sağlıklı bir hayat sürdürebilmesi için gerekli aşılardır. Temel olmayan aşılar; veteriner hekiminizin kedinizi muayene ettikten ve doğum hikayesini dinledikten sonra gerekli görebileceği diğer aşılardır.

Veteriner hekimlerin ezbere aşılama yapmadığını her bir kedi için yavruların sağlığı, doğduğu yer ve yaşadığı yer gibi faktörleri göz önünde bulundurarak özel aşı programı hazırlamak için donanımlı ve yetkili olduklarını bilmelisiniz. Yavru kediler 6 haftalık olduktan sonra aşılanmaya başlamaya hazırdır. Veteriner hekiminiz ile yavru kedinize en uygun aşılama programını hazırlamak üzere görüşerek bu süreci hem kediniz hem kendiniz için en kolay hale getirebilirsiniz.

yavru kedi veteriner kontrolü
Fotoğraf: Austin Community College

Kedilerde aşılar

Yukarıda temel ve temel olmayan aşılardan bahsetmiştik. Temel aşılar 3 tanedir;

  • Karma Aşı: Karma aşısı kedilerde sık görülen hastalıklara özel tasarlanmış 2 ayını doldurmuş her kediye yapılması gerekilen ilk aşıdır. 
  • Kuduz Aşısı: Adındanda anlaşıldığı üzere kuduz için önlem almaya yarayan bir aşıdır. Yavru kedinin ilk kuduz aşısının yapılabilmesi için en az 3 aylık olmalıdır.
  • Leukemia (Lösemi) Aşısı: Lösemi virüsüne karşı koruma sağlayan bir aşıdır. Maalesef %100 koruma sağlayamadığı için tartışmalı bir aşıdır. 2 ayını bitirmiş kedilere uygulanabilir.

Temel olmayan aşılar uzman bir veteriner hekim tarafından uygun görülmedikçe uygulanmayan, bu aşıların tedavisine ihtiyaç duymayan sağlıklı kediler için onların sağlığını olumsuz yönde etkileyebilecek aşılardır.

Sağlıklı bir yavru kedinin veteriner kontrolü altında belirlenecek aşı takvimi kedinizin sağlığı aksini iddia edilmesini gerektirecek bir tepki vermediği sürece aşağıdaki tablodaki gibi olacaktır.

Kedinin yaşıUygulanması gereken aşı takvimi
6-8 haftalıkVeteriner Kontrolü, İç-Dış Parazit Tedavisi
8-10 haftalıkVeteriner Kontrolü, Karma Aşı ilk doz
9-11 haftalıkVeteriner Kontrolü, Leukemia Aşısı
10-12 haftalıkVeteriner Kontrolü, Karma Aşı ikinci doz
11-13 haftalıkVeteriner Kontrolü, Leukemia Aşısı tekrarı
12-14 haftalıkVeteriner Kontrolü, Kuduz Aşısı
Her 3 ay*İç-Dış Parazit Tedavisi
Her 1 yıl**Karma Aşı, Leukemia Aşısı, Kuduz Aşısı

*: Kedi iç ve dış parazit tedavisi, kedilerin tüm yaşamları boyunca ortalama 3 aylık periyotlarla düzenli olarak uygulanması gerekir.

**: Temel aşılar, her yıl uygulanması gerekir.

iğne yapılan kedi

Aşı gerektiren hastalıklar

Rabies (Kuduz) 

Kuduz memelileri etkileyen ve zoonoz özelliği olan viral bir hastalıktır; merkezi sinir sistemini istila eder, baş ağrısına, anksiyeteye, halüsinasyona, aşırı salya salgılamaya, su korkusuna, felce ve en sonunda ölüme sebep olur. Sıklıkla hastalığı taşıyan bir hayvanın ısırığıyla bulaşır. Enfeksiyonun bulaşmasından çok kısa bir süre sonra hemen tedaviye başlanması şarttır; aksi halde ölüm riski katlanarak artar. Ülkemizde her yıl kuduz aşılamasının yapılması zorunludur.

Feline Panleukopenia (Kedi Gençlik Hastalığı)

Her yaştan kediyi etkilemektedir. Aşı koruması dışında kedinize bu hastalığın bulaşmasını engelleyemezsiniz. Gençlik hastalığı kedinizin her organını etkileyebilir. Ateş, kusma, iştahsızlık, dehidrasyon, kasılmalar, ishal, zayıflık ve inkoordinasyona neden olur. 1 hafta içinde kedinizin kaybına sebebiyet verebilir. Gençlik hastalığına karşı aşılama kedi karma aşısı yapılarak sağlanır.

Feline Herpesvirus (Kedilerde Herpes Virüs Enfeksiyonu)

Kedilerde üst solunum yollarını etkileyen çok bulaşıcı viral bir hastalıktır. Hırıltılı solunum, öksürük, gözlerde akıntı, aşırı salya salgılama, kilo kaybı ve ateşe neden olur. Hastalık solunum ile bulaşır.  Kedinizi bu enfeksiyondan korumak için onun karma aşılarını düzenli yaptırmalısınız.

Feline Calicivirus

Kedilerde göz ve solunum yolu enfeksiyonlarına neden olan viral bir enfeksiyondur. Öksürme, hapşırma, burun akıntısı, kusma, göz beyazında kızarıklıklar, konjuktivitis (konjonktiva tabakasının iltihabı), yüksek ateş ve iştahsızlık gibi belirtileri vardır. Hava ve doğrudan temas yoluyla bulaşır. Kedinizi bu enfeksiyondan korumak için mutlaka karma aşılarını yaptırmalısınız.

Feline Leukemia Virus (Kedi Lösemi Virüsü)

Kedi lösemi virüsü bir retrovirüstür. Bağışıklık sistemine direkt etkisi bulunan virüs hastanın vücut direnci kuvvetli değilse ölümcül olabilmektedir. Lenf yumrularında şişlikler, iç organ ve lenf bezlerinde tümörler, sindirim sistemi tümörler, bağırsaklarda tıkanıklıklar, zayıflama, iştahsızlık, halsizlik, değişken vücut ısısı, üremi, anemi, mukozalarda solgunluk, bağışıklık sistemini baskılayan virüsün etkisiyle her türlü enfeksiyona yakalanma ve iyileşememe, sindirim sistemindeki dejeneratif bozukluklara bağlı kanlı kronik ishal ve son aşamada da sinirsel bozukluklar gibi belirtilere sebep olabilirler. Salya, gözyaşı gibi vücut sıvılarıyla, aynı mama ve tuvalet kabını kullanırken ve ısırık ile bulaşabilir. Hastalığın kesin bir tedavisi olmamakla birlikte lösemi aşısı ile korunma sağlanabilir.

Feline İmmunodeficiency Virus FIV

FIV enfeksiyonu evcil ve evcil olmayan kedilerde görülen bir viral enfeksiyondur. AIDS ve HIV ile benzer özelliklere sahiptir. Genelde ısırık yaralarıyla yayılır bu yüzden kısırlaştırılmamış sokak kedilerinde daha sıklıkla görülür. İştahsızlık, kronik kilo kaybı, diyare, ateş, ağız ve diş etlerinde inflamasyon gibi belirtiler görülebilir. FIV aşısı temel olmayan bir aşıdır. Gerekli testler yapılmadan ve veteriner hekim onayı olmadan uygulanmaması gerekir.

Feline infectious Peritonitis FIP (Kedilerin Enfeksiyöz Peritonitisi)

Tanısı zor olan ölümcül bir hastalıktır. Belirtileri arasında kilo kaybı, istahsızlık, gözlerde akıntı, burunda akıntı, halsizlik, ishal ve karında şişlik bulunur. FIP enfeksiyonunun kesin tedavisi yoktur. Mevcut tek bir aşı vardır. FIP aşısı temel olmayan bir aşıdır. FIP için bir aşı olsa da, hastalığın ortaya çıkışında rol oynadığı düşünüldüğü için, bu aşıya şüpheyle yaklaşılmaktadır. Ülkemizde uygulanması yaygın değildir.

Veteriner Hekim Gökay Berber tarafından incelenmiş, onaylanmıştır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here