Ana sayfa Hayvanlar Alemi Kayseri’de nesli tükenmekte olan alaca sansar görüldü

Kayseri’de nesli tükenmekte olan alaca sansar görüldü

900
0
Yaban hayatında ender rastlanan türlerden alaca sansar Kayseri Sultan Sazlığı Milli Parkı’nda görüntülendi.

Kayseri Sultan Sazlığı Milli Parkı’nda, nesli tükenme tehlikesinde olduğu için korunma altında olan alaca sansarlar, 3 bireyli topluluk olarak görüntülendi. Yaban hayatında ender rastlanan türlerden alaca sansarın görüntülenmesi heyecanla karşılandı.

Doğa Koruma ve Milli Parklar ( DKMP) ekipleri, yasak ava karşı koruma ve kontrol çalışmalarını sürdürüyor. Ekipler, bu kontroller kapsamında bulundukları Kayseri Sultan Sazlığı Milli Parkı’nda, neslinin tükenme tehlikesi ile karşı karşıya olan alaca sansarlar ile karşılaştılar. Tarım ve Orman Bakanlığı’nca paylaşılan görüntülerde, 3 bireyli alaca sansar topluluğu görülmekte. Alaca sansarların, özellikle kuş türleriyle öne çıkan Sultan Sazlığı Milli Parkı’nda görüntülenmesi, milli parkın biyoçeşitliliğinin çok zengin olduğunun bir göstergesi oldu.

Alaca sansar, Dünya Doğa ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği’nce (IUCN) büyük tehlike altında olan hayvanların içinde olduğu hassas kategori olarak bilinen ‘kırmızı liste’de yer alıyor. Alaca sansar, Türkiye’de Trakya, Karadeniz ve Doğu Anadolu bölgelerinde bulunurlar. Dünyada ise Güneydoğu Avrupa, İran, Afganistan, Türkmenistan, Moğolistan üzerinden Kuzey Çin’e kadar yayılış göstermektedir. Kendini tehlike altında hissedince veya korktuğunda, savunma durumuna geçerek yaydığı kötü koku nedeniyle ‘kokarca’ olarak bilinirler. Alaca sansarlar, genellikle sürüngen ve tarla kemirgenleri ile beslenir. Beslenme tercihleri dolayısıyla alaca sansar, zararlılar ile biyolojik mücadele için önemli yer tutuyor.