Ana sayfa Hayvanlar Alemi Kayseri’deki kazı çalışmalarında yeni fosiller bulundu

Kayseri’deki kazı çalışmalarında yeni fosiller bulundu

302
0
Kayseri, Yamula Baraj Gölü kıyısındaki kazı çalışmalarında 7.5 milyon yıllık fosiller bulundu.

Kayseri’nin Kocasinan ilçesi Taşhan Mahallesi kırsalında yapılan kazı çalışmalarında 7,5 milyon yıllık fil, zürafa, at ve gergedana ait yeni fosiller bulundu.

Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nin desteği ile geçen yıl eylül ayında Yamula Baraj Gölü kıyısında Taşhan Mahallesi kırsalında başlatılan kazı çalışmalarına bu yıl tekrar başlandı. Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Cesur Pehlevan, Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Okşan Başoğlu ve Ankara Üniversitesi Paleoantropoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Görevlisi Uzman Antropolog Özge Kahya’nın gerçekleştirdiği bu kazılarda yeni fosiller bulundu. 

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, kazı alanına giderek burada yapılan çalışmalar hakkında Uzman Antropolog Özge Kahya’dan bilgi aldı. Özge Kahya, kazı çalışmalarında 7,5 milyon yıllık fil, at,gergedan ve zürafalara ait fosiller bulduklarını ve kazı çalışmalarına Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle hız kesmeden devam ettiklerini söyledi.

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç'tan kazılara tam destek.

Başkan Büyükkılıç da bölgenin tarihi geçmişinin çok zengin olduğunu söyleyerek, “7,5 milyon öncesine ait fil, zürafa, at gibi hayvanlara ait olan parçaları görüyoruz. Yeni bulunan fosiller arasında zürafanın üst çenesine ait maksilla kemiği, fillere ait omurlar ve skapula kemiği, bir kalça kemiğinin parçası ve dişler var. Fedakar ve çalışkan bu ekibimize çok teşekkür ediyoruz” dedi.

Öte yandan, bölgede bulunan fosil grubu Avrupa’daki bilim insanlarının da ilgisini çekti. Buluntuları görmek için Almanya Frankfurt Doğa Bilimi Enstitüsü’nden Jeomorfolog Maud Meijer, Almanya Berlin Doğa Tarihi Müzesi’nden Faysal Bibi ve Finlandiya Helsinki Üniversitesi’nden Jeolog Matti Lehikoinen’in Kayseri’ye geleceği bildirildi.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here