Ana sayfa Haberler Popiş ameliyat ile kör olmaktan kurtuldu

Popiş ameliyat ile kör olmaktan kurtuldu

226
0
Popiş artık eskisinden de iyi görüyor

Tek gözü enfeksiyon nedeniyle alınan 4 yaşındaki kedi, diğer gözününde görme yetisini kaybetti. Ameliyat olan kedi, kör olmaktan kurtuldu.

Kayseri’de yaşayan bir hayvansever olan Kadir Koçyiğit, 4 yıl önce gözleri enfeksiyonlu 3 kediyi koruma altına aldı. Tedavilerini yaptırdıktan sonra 2 kedinin gözleri iyişirken adı Popiş olan kedi maalesef tedaviye olumlu sonuç veremedi. Sağ gözü şişen popişin gözü alınmak zorunda kalındı. Yıllar sonra kornea yapışması problemleri açığa çıkan popiş’in sol gözü de görme yetisini yitirdi.

Kedisi için çare arayan Kadir Koçyiğit, yaptığı araştırmalar sonucu bu durumun tedavisi olduğunu öğrendi. Bu uygulama üzerinden deneyimi olduğunu öğrendiği Cumhuriyet Üniversitesi Veteriner Fakültesi Cerrahi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi İlker Şen’e ulaştı. Operasyon kararı alınınca Popiş’in yolu kayseri’den Sivas’a geçti. Burda başarılı bir operasyon atlatan Popiş artık eskisinden de iyi görebiliyor.

Popiş'in ameliyatından bir kare

Popiş’in göz ameliyatını gerçekleştiren Doktor Öğretim Üyesi İlker Şen, “Daha yavru iken geçirdiği enfeksiyon sonucu kornea bütünlüğü bozulan Popiş, dünyayı gözün iç açısında açık kalan küçücük bir pencereden görüyordu. Çok uzun zamandır bu şekilde hayatını devam ettiren Popiş’in tek gözüyle daha geniş bir görüşe sahip olsun diye uğraştık. Başarılı ancak bir o kadar zorlu ve hassas bir operasyon sonucunda Popiş’in korneasını tamamen temizledik, yapışan dokunun korneaya verdiği hasarın onarımı için ilaç tedavisine başladık. Korneanın yeniden cam gibi saydam bir görünüm alması için gerekli ilaçları verdik. Süreç kornea düzelene kadar ilaç tedavisiyle devam edecek. Popiş’in bir mercimek tanesi büyüklüğündeki alandan görebildiği dünyasını genişletebildiğimiz için mutluyuz” dedi.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here