Ana sayfa Haberler Yaralı ayı yavrusu tedavi edildi

Yaralı ayı yavrusu tedavi edildi

224
0
Sağlığına kavuşan yavru ayı çimlerin üzerinde

Kastamonu’da bir yavru ayı araç çarpması sonrası ağır yaralandı. Sinop’ta 25 günlük tedavi süreci ardından yavru ayı nihayet sağlığına kavuştu. Adı ‘Aykız’ koyulan sevimli yavru ayı tedavisi sonlanınca doğal hayatına devam edebilmesi için Kastamonu’da kaza yaptığı bölgede doğaya salınacak.

yetkili veteriner hekimlerin 25 günlük tedavisi ardından artık sağlığına kavuştu

Kastamonu’da 28 Haziran’da yaşanan tatsız kazada aracın çarpması sonucu ağır yaralanan ayı yavrusu, Sinop’taki Doğa Koruma ve Milli Parklar 10’uncu Bölge Müdürlüğü Sarıkum Yaban Hayatı Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi’nde getirildi. Görevli veteriner hekimlerce 25 gün boyunca tedavi edildi. Sonunda tedaviye cevap veren ve yaraları iyileşmeye başlayan yavru ayı, sağlığına kavuştu. Kısa sürede rehabilitasyon merkezinin ilgi odağı olan ve ‘Aykız’ adı verilen yavru ayı, doğal yaşamına bırakılmak üzere Kastamonu’ya yola çıktı.

yavru ayı sağlığına kavuştuktan sonra bulunduğu kafesin demirlerine tırmanıyor

Merkezde görevli veteriner hekim Ali Çalışkan yaptığı açıklamada, kaza ardından yavru ayının vücudunda yaralar olduğunu, aynı zamanda beyninde ödem oluştuğunu, bu nedenle hayvanın görme kaybı yaşadığını kaydetti. Ali Çalışkan, “Adını Aykız koyduğumuz yavru ayı, Kastamonu ili Şenpazarı ilçesinde trafik kazası sonucu yaralanmış vaziyette bize getirildi. Genel olarak trafik kazasına bağlı koordinasyon sorunu ve görme kaybı teşhisi koyup tedavisine başladık. Yaklaşık 25 gün süren yoğun tedavi süreci ardından fonksiyonlarını genel olarak geri kazandı. Şu an doğaya geri dönebilecek halde, ayımızı izleme amaçlı GPS’li tasma takarak tekrar aldığımız bölgeye bırakmak için yola çıkıyoruz” dedi.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here