Ana sayfa Haberler Kedinin soluk borusundaki taş 6 saatlik ameliyatla çıkartıldı

Kedinin soluk borusundaki taş 6 saatlik ameliyatla çıkartıldı

436
0
Soluk borusuna taş kaçan kedi ameliyat edildi

Kastamonu’da bir kedinin soluk borusuna kaçan 1,5 santimetrelik taş parçası, Zonguldak’taki veteriner kliniğinde yaklaşık 6 saat süren ameliyatla çıkarıldı.

kedinin yandan çekilmiş filmi

Kastamonu’da bir hayvansevere ait 2 yaşındaki kedi, nefes almakta zorluk yaşamaya başladı. Kedisinin sağlık sorununu farkeden sahibi onu hemen bir veteriner kliniğine götürdü. Yapılan tahliller sonucu soluk borusunda taş bulunduğu tespit edildi. Kedi, ameliyat için Zonguldak’ta bulunan daha donanımlı bir veteriner kliniğine sevk edildi.. Veteriner Hekim Önder Alkan, yaklaşık 6 saat süren bir ameliyat ile kedinin soluk borusunda bulunan 1.5 santimetrelik taşı çıkardı. Yoğun bakımda tedaviye alınan kedinin solunumu normala dönmeye başlaması sahibini ve veterinerlik çalışanlarını çok sevindirdi. Solunumu düzelen kedi, sağlığına kavuştu.

Kedinin boğazına kaçan taş

Veteriner Hekim Önder Alkan, gerçekleştirdikleri ameliyatın oldukça zor ve riskli olduğunu anlattı. “Kedinin boğazındaki taşın akciğerin giriş bölümüne kadar ilerlediğini tespit ettik. Kedinin solunumunu etkiliyordu. Hayati tehlikenin söz konusu olduğu bir durumdu. Yaptığımız ameliyatla taşı çıkardık. Yoğun bakımda tedavisi sürüyor. Şu an gayet sağlıklı. Bir süre daha gözetim altında tutup ardından sahibine teslim edeceğiz.” dedi.