Ana sayfa Hayvanlar Alemi Kars’ta şantiyeye inen ayı, bekçinin attığı topla oynadı

Kars’ta şantiyeye inen ayı, bekçinin attığı topla oynadı

279
0
Topla oynayan ayı

Kars’ın Sarıkamış ilçesinde bir şantiyeye inen ayı, bekçi Mustafa Serhat Nar’ın attığı top ile bir süre oynadıktan sonra uzaklaştı. Bekçi ayının kısa oyununu cep telefonu ile kaydetti.

Kars’ın Sarıkamış ilçesinde ayılar, havaların ısınmasıyla birlikte yiyecek bulmak için ilçe çöplüğüne kadar inmeye başladığı belirlendi. Bu ayılardan biri de Sarıkamış Ormanı’na yakın bir alanda bulunan inşaat şantiyesinde görüldü. Sabahın ilk ışıklarında şantiye alanının etrafında yiyecek arayan ayıyı farkeden bekçi “ Hadi gel top oynayalım” diye seslendi. Ayıya doğru top fırlatan bekçinin çağrısını duyan ayı, ilk önce yaklaştı, bir süre sonra topla oynadı. Topu götürmeye çalıştığını farkedince bekçi Mustafa Serhat Nar “Topu götürme”  diye seslendi. Ayı sanki ona ne denildiğini anlamış gibi topu geride bırakarak şantiye alanından uzaklaştı.

Bekçi Mustafa Serhat Nar, bu güzel anları cep telefonuyla kaydedip, bu görüntüleri sosyal medya aracılığıyla paylaştı.

Ayı ile karşılaşınca yapılması gerekenler

Ayılarla doğal ortamlarında karşılaşıldığına ne yapabilecekleri önceden kestirilemez. Bu yüzden ayılarla karşılaşılınca yapılabilecek ipuçlarının hiç birinin %100 garantisi yoktur. Bu ipuçları ayı ile karşılaşmış ya da saldırısına uğramış insanlar tarafından tecrübe edilmiş ve kulaktan kulağa edinilmiş bilgilerdir.

  • Tek başınızı doğada bulunmak saldırını riskini arttırabilir. Eğer doğada yürüyüş halindeyken ayı farkederseniz çevrenizdeki insanlarla bir araya gelmelisiniz. 3 ve daha kalabalık gruplar genel olarak daha az saldırı riski altındadır.
  • Tek başınıza doğa yürüyüşü yapmayı seviyorsanız ses çıkararak, şarkı söyleyerek yürümenizi tavsiye ederiz. Bu şekilde ayı sizi, siz onu farketmeden farkedecek ve uzaklaşacaktır. Ama çok gürültücü olmamaya dikkat etmelisiniz. Ayılarında kulakları insanlarınki gibi işitebilir ve yüksek, karmaşık sesleri rahatsız edici bulabilir. 
  • Ayı ile karşılaştıysanız kaçmayın. Koşmaya başladığınızda ayının size olan ilgisini daha çok arttırabilirsiniz. Ayılar bir at kadar hızlı koşabileceğini yani sizi yakalamasının çok kolay olacağını unutmamalısınız. Koşmak yerine yavaş adımlarla geri geri yürüyerek bölgeden uzaklaşmak daha akılcı bir yöntemdir. Eğer çantanızda yiyecek varsa çevreye atmak ayının ilgisini dağıtarak size vakit kazandırabilir.

Eğer ayı ile karşılaştıysanız ve yukardaki yöntemler işe yaramadıysa ayının size saldıracağını hissediyorsanız olduğunuzda daha iri ve dik durmalısınız. Bulabildiğiniz büyük bir taş veya sopa parçası ile ona karşı koyun. Çantanızla ya da üstünüzde, çevrenizde bulunan eşya ve objelerle onları korkutacak sesler yapmayı deneyebilirsiniz. Bütün hayvanlar gibi ayılarda alışık olmadıkları seslerden korkabilirler. Fermuar açma kapama sesiyle bile kurtulan kişiler olduğu bilinmektedir. Ayıların en tehlikeli uzuvlarının pençeleri olduğunu unutmayın ve eğer pençesini havaya kaldırdıysa bu darbeden kaçınmak için çabalayın.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here