Ana sayfa Hayvanlar Alemi Karadeniz’de uçakla yunus sayımı sona erdi

Karadeniz’de uçakla yunus sayımı sona erdi

475
0
Çaılşma öncesi uçak çevresinde çekilmiş bir fotoğraf

Koruma altındaki yunusların sayı ve bölgesel dağılımlarını belirleyebilmek amacıyla Avrupa Birliği destekli proje kapsamında Karadeniz’deki 5 ülkenin katılımı ile uçaklarla yunusların sayımı yapıldı.

AB’nin finans desteği verdiği ‘İyi Çevresel Duruma Ulaşmak için Setase ve Gürültü İzleme Sistemi Kurarak Deniz Strateji Çerçeve Yönetmeliği’nin Uygulanmasını Destekleme Projesi’nde (CeNoBS) geçen yıl Akdeniz’de yapılan araştırmadan sonra Karadeniz’deki yunuslar ile ilgili havadan sayım yapıldı. Yunus sayısı ve dağılımının yanı sıra Karadeniz’deki gürültü kirliliğinin de araştırıldığı 548,285€ maliyetli bu çalışmada Türkiye ile birlikte Ukrayna, Romanya, Bulgaristan ve Gürcistan’dan 8 bilim insanı iki ayrı takım oluşturarak 19 günde Karadeniz’de 7 bini araştırma uçuşları olmak üzere 12 bin kilometreden fazla uçuş gerçekleştirdi. Deniz Memelilerinin Korunmasına Dair Anlaşma’nın (ACCOBAMS) tüm Akdeniz’deki deniz memelilerinin dağılımı ve miktarını ortaya koymayı hedefleyen proje kapsamında, Karadeniz’de yunusların sayımı için iki takım oluşturuldu. Takımlar çalışma alanın zıt noktalarından  eşzamanlı olarak Rusya dışında kalan Ukrayna, Romanya, Bulgaristan ve Gürcistan sularında yunuslar hakkında gözleme dayalı veri topladı. İki gözlem ekibi tarafından Karadeniz’deki setase (balina, yunus ve mutur) türlerinin dışında balık, kuş ve çöpler ile ilgili veri toplandı.

Sayım yapan bir uçaktan örnek görüntü

Türk Deniz Araştırmaları Vakfı (TÜDAV) Genel Kurul Üyeliğinin yanı sıra İstanbul Üniversitesi Su Bilimleri Fakültesi öğretim üyelerinden olan Dr. Ayaka Amaha Öztürk’ün liderliğindeki Türkiye ekibinde Doç. Dr. Ayhan Dede, Doç. Dr. Arda M. Tonay ve Tarım ve Orman Bakanlığı, Etlik Veteriner Kontrol Merkez Araştırma Enstitüsü’nden Veteriner Hekim Dr. Erdem Danyer katıldı. 5 ülkenin denizlerinde 60 doğrusal hat üzerinde uçarak veri toplanırken araştırmacılar deniz megafaunasının havadan gözlenebilmesi amacıyla tasarlanmış olan yenilikçi bir bilgisayar yazılımı kullandı. Gözlemler esnasında 50 adete kadar yunus sayıldı. Karadeniz’deki gözlemde yunuslar arasında afalinalar sadece 121 kez gözlenerek, diğer iki türe (mutur ve tırtak) oranla çok az sayıda kaydedildi. Gözlem sırasında toplamda 3 bin 898 kayıt tutulurken balıkçılık, ulaşım gibi 41 insan aktivitesi gözlendi. Saha çalışması, Türkiye’de iki ekibin görevi tamamlamak için bir araya geldiği Zonguldak’ta sona erdi.

Karadeniz'de uçaktan görülen yunuslar

Karadeniz’de ilk defa bu kadar kapsamlı bir çalışma yapıldı

Dr. Ayaka Amaha Öztürk, proje kapsamında Akdeniz’den sonra Karadeniz’de havadan yaptıkları gözlemlerde Karadeniz’de çok ciddi kirlilik ile karşılaştıklarını vurguladı. Çalışmalara katılan Türk bilim insanlarından Doç. Dr. Arda M.Tonay Karadeniz’de ilk defa böylesine kapsamlı bir çalışma yapıldığını kaydetti ve sözlerine şu şekilde devam etti: “Bu bakımdan gururluyuz. Koruma altındaki yunuslar için elde edilen ön sonuçlar yakında açıklanacak. Karadeniz’de yaşayan yunus popülasyonlarının miktarı ve dağılımı ile ilgili doğru bilimsel veriler elde etmek amacıyla yürütülen bu çalışma, yunuslar için mücadele veren bilim insanları için gurur vericidir” dedi.

Karadeniz'de sayımı yapılan yunuslar için hazırlanan veri örneği

Yunuslarla ilgili bu çalışma Karadeniz Havzası ülkelerinden hem de İtalya ve Fransa gibi dışarıdan uzmanların yer aldığı, proje ortağı ve eş finansör olarak Karadeniz Havzası ülkelerinden hem de İtalya ve Fransa gibi dışarıdan uzmanların yer aldığı, proje ortağı ve eş finansör olarak Mücavir Atlantik Deniz Bölgesi, Akdeniz ve Karadeniz’deki Setaselerin Korunmasına Dair Anlaşma desteğini içeren tarihi bir işbirliği girişimi olarak tanımlanıyor.