Ana sayfa Haberler Kara leylekler, 25 yıl sonra Salda Gölü’nde

Kara leylekler, 25 yıl sonra Salda Gölü’nde

498
0
Salda Gölü'ne gelen kara leylek ailesinin resmi

Burdur’un Yeşilova ilçesindeki Türkiye’nin 3’üncü en derin gölü olan Salda Gölü’ne, 25 yıl sonra ilk kez kara leylekler geldi. Kayadibi mevkisindeki yuvada 3 yetişkin ve 1 yavru kara leylek, takibe alındı.

Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Orman Fakültesi Yaban Hayatı Ekolojisi ve Yönetimi Bölümü öğretim üyesi Dr. Yasin Ünal, Türkiye’ye gelen göçmen kara leyleklerin bir kısmının Anadolu’da ürediğini. diğer kısmının ise İstanbul üzerinden geçip Avrupa’ya geçtiğini belirtti. Sonbaharda ise Afrika’ya geri göç ettiklerini söyleyen Dr. Yasin Ünal, “Ülkemizde az sayıda alanda kışlama kayıtları var” diye bildirdi.

Salda Gölü’nün, endemik ve nesli tehlike altındaki türlerin barınma, beslenme ve üreme gibi hayati gereksinimlerini karşılayabilecekleri uygun şartlara sahip olduğunu kaydeden Dr. Yasin Ünal, kara leyleklerin 25 yıl sonra bölgeye gelmelerinin de bunun göstergesi olduğunun altını çizdi.

kara leylekler 25 yıl sonra ilk defa Salda Gölü'ne geldiler

Salda Gölü Kayadibi mevkisindeki kayalık habitatta, bir yuva içerisinde 3 yetişkin ve 1 yavru kara leylek tespit ettiklerini kaydeden Dr. Yasin Ünal, “Bunları izlemeye aldık. Kayadibi mevkisinde yuvalanan bu leyleklerin, Salda Gölü civarında beslendiklerini tespit ettik” diye konuştu. 

Bu konaklamanın Salda Gölü için önemli bir veri ortaya çıkardığını belirten Dr. Yasin Ünal, şunları söyledi: “Salda Gölü ülkemizin en önemli doğal alanlardan biri. Kara leyleklerin buraya gelmiş olması bu alanın korunduğunu gösteren önemli bir bilgi. Salda Gölü sulak bir bölge olması sebebiyle biyolojik çeşitliliği yüksek bir alan. Bölgede 61 familyaya ait 301 sucul ve karasal bitki türüyle bu türler içinde tehlike sınıfı ve endemizm açısından 20 tür bulunmaktadır. Jeolojik ve kimyasal özellikleri, barındırmış olduğu endemik türler ile birlikte ayrıca Önemli Doğa Alanı ve Önemli Kuş Alanı kriterlerini sağlayan Uluslararası Doğayı Koruma Birliği (IUCN) tarafından koruma altına alınan kritik türlere de ev sahipliği yapan bir alandır.”