Ana sayfa Haberler Kangal köpeği ‘Haskız’, sezaryenle doğum yaptı

Kangal köpeği ‘Haskız’, sezaryenle doğum yaptı

337
1

Sivas’ta doğum yapması gereken süreyi aşan ‘Haskız’ isimli Kangal cinsi köpek, götürüldüğü hayvan hastanesinde sezaryen yöntemiyle 11 yavru Kangal dünyaya getirdi. Bir süre beslenme zorluğu çeken yavruların imdadına ise başka bir Kangal olan ‘Kobrakız’ yetişti.

İç Anadolu Seçkin Irk Kangal Köpeği Eğitim ve Üretim Merkezi’nde hayatını sürdüren 4,5 yaşındaki ‘Haskız’ isimli Kangal köpeği, normal gebelik süresi tamamlanmış olmasına rağmen doğum yapmadı. Rahatsızlanan Haskız, merkezin işletmecisi Hüseyin Yıldız tarafından Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Veteriner Fakültesi Hayvan Hastanesi’ne götürüldü. Burada ilk muayenesi yapılan Haskız’ın, muayenenin ardından sezaryen yöntemiyle doğuma alınmasına karar verildi. Hastanede araştırma görevlisi olan Mehmet Buğra Kıvrak tarafından operasyona alınan Haskız, başarılı geçen ameliyattan sonra 11 yavru Kangal dünyaya getirdi. Kuvöze konulan 8 erkek ve 3 dişi Kangal yavrusunun sağlık durumunun iyi olduğu öğrenildi. Haskız ise ameliyatın ardından taburcu edildi.

Operasyonu gerçekleştiren araştırma görevlisi Mehmet Buğra Kıvrak, “Köpek bize bitkin durumda geldi. Gebeliğin son aşamasına gelmişti. Tarihine baktığımızda doğum yapması gereken günü 2 gün geçmiş. Ultrasonla muayene ettik ve yavruların canlı olduğunu gördük. Kasılmaların yetersiz olduğundan dolayı doğumun gerçekleşemediğini farkettik. Sezaryen uygulamaya karar verdik. Anne köpeğin sağlık durumu iyi. Bundan sonraki süreçte yavruların annesini emmesini bekleyeceğiz. Onların bakımlarına ve sıcak tutulmalarına önem vereceğiz. Karınlarının mümkün oldukça tok olmalarını sağlayacağız. 10 gün içerisinde de sağlıklı bir şekilde eski hayatlarına dönmelerini bekliyoruz.” dedi. 

İç Anadolu Seçkin Irk Kangal Köpeği Eğitim ve Üretim Merkezi işletmecisi Hasan Yıldız ise “Çok kıymetli bir dişimizin doğumuna yaklaştığı dönemde rahatsızlandığını gördük. Hemen hocalarımıza getirdik. Ameliyata alındı ve sezaryenle 11 torunumuz daha oldu. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum” şeklinde duygularını ifade etti. 

Başka bir kangal, süt annesi oldu

Operasyonda halsiz düşen Haskız’ın yavrularına ise yine aynı çiftlikte bulunan ve bir süre önce doğum yapmış olan ‘Kobrakız’ adlı Kangal köpek annelik yaptı ve onları emzirbeye başladı. İşletmeci Hüseyin Yıldız, “Kangal köpeklerinin içgüdülerinin ne kadar önemli olduğunu görüyoruz. Yavruları kendi yavrusuymuş gibi sahiplendi” dedi. Haskız iyileştikten sonra yavrularının onun yanına döneceği öğrenildi.

kangal haskız'ın 11 yavrusu

1 YORUM

  1. Şunlara bak, küçük canavarlar. Sirenlerini çalıp emecek, tüketecek meme, anne arıyorlar. Kangal yavrusu mu yoksa timsah evlatlığı mı belli değil.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here