Ana sayfa Haberler Yunus avına karşı Olimpiyatları Boykot çağrısı

Yunus avına karşı Olimpiyatları Boykot çağrısı

557
0
Korkudan birbirine yaklaşmış halde ölümü bekleyen pilot balinaları

Japonya’nın Taiji Limanı’nda yunus avı sezonunun açılmasıyla ortaya çıkan dehşet verici av hazırlığı görüntüleri, izleyenlerin büyük tepkisini çekti. Taiji limanında her yıl Eylül ile Şubat ayı arasında yunus ve yunus türleri avlanıyor.

Bu yılki avlanma sırasında bir sivil toplum örgütü tarafından çekilen ve sosyal medya üzerinden yayınlanan bazı görüntüler, sosyal medya kullanıcılarının büyük tepkisini çekti. Kan donduran görüntüler izleyenler tarafından ‘insanlık dışı’ ve ‘zalimce’ olarak nitelendirildi. Yayınlanan av görüntülerini seyreden sosyal medya kullanıcıları, hayvan severler ve aktivistler, 2020 Japonya Olimpiyatlarını boykota çağırdılar.

Kan dondurucu olay Japonya'da yaşandı

Taiji limanında her yıl Eylül ile Şubat ayı arasında yunus ve yunus türleri, hükümet tarafından verilen resmi izinle avlanılabiliyor. Söz konusu videoda balıkçılar tarafından şaşırtılarak liman koyuna çekilen bir pilot balina sürüsü görülmekte. Paylaşılan görüntüde, yavru pilot balinaların korkudan birbirlerine yakın durdukları, özellikle tehlikeyi sezen bazı yavru pilot balinaların çaresizlikten kendilerini kayalıklara vurdukları görülüyor. Geniş bir balık ağının içinde bir gün boyunca ölmeyi bekliyorlar. Ertesi gün tuzağa düşen yavru pilot balinaları ve sürü lideri dişi balina, ağlar kaldırılınca balıkçılar tarafından öldürülüyor.

Sabah olunca balıkçıların birer birer avlamaya başlamasıyla birbirine daha da yaklaşan yavru pilot balinalar, teker teker avlanılarak balık hallerine satılmak için götürülüyor. 2019-2020 sezonunda Taijili balıkçılar, bin 749 adet yunus ve yunus türleri avlayabilecekler.