Ana sayfa Köpek Köpek Türleri Jack Russell Terrier

Jack Russell Terrier

5297
0
Jack Russell cinsi köpek

En sevimli ve enerjik teriyer türlerinden biriyle karşınızdayız; Jack Russell Teriyer. Birçoğumuzun onunla tanışması Jim Carrey’nin meşhur filmi ‘Maske’de Maske’nin köpeğini oynaması sayesinde olmuştur. Tabii Jack Russell’ın aktörlükten başka meziyetleri de var. Kendisi küçük fakat kişiliği büyük olan bu dostumuzu gelin yakından tanıyalım. 

Fiziksel Özellikleri

Jack Russell Teriyer yavrusu arkaya dönüp bakmış sonbahar arkaplanı

Jack Russell Teriyer güçlü, aktif, esnek bir teriyerdir. İki cinsiyette de yükseklik 25-38 cm., ağırlık ise 6-8 kg. arası değişebilir.

Vücudunun uzunluğu yüksekliğinden biraz daha fazla olan Jack Russell Teriyerin kafatası düz ve orta genişlikte bir yapıya sahiptir. Bu genişlik burnun ucuna gidildikçe daralır. Yanak kasları gelişmiş, çenesi güçlü, derin ve geniştir. Küçük gözleri koyu renklidir ve keskin bir ifadeye sahiptir. Göz çevresi badem şeklini andırır. Göz kapakları sıkıdır ve göz etrafında siyah bir halka bulunur. Kulakları İngilizce’de ‘button ears’ denilen yapıdadır. Bu terim, kulakların kafanın üst kısmından başlaması ve dik olacakmış da aşağı düşmüş gibi bir izlenim bırakan kulak yapısı için kullanılır. Kuyruk dinlenme halinde genelde sarkık durur, köpek harekete geçtiğinde ise dikleşir.

Tüyleri yumuşak, sert, ya da dağınık olabilir.  Genelde sert hava koşullarına karşı dayanıklı bir kürk yapısı vardır. Jack Russell Teriyer’de dominant olan renk beyazdır. Beyazın üstüne siyah ve beyaz renkte yamalar görülebilir. Bronzun en açık tonundan en kuvvetli tonuna kadar görülmesi mümkündür. 

Yavru ve yetişkin Jack Russell Terrier çim üstünde oyun oynuyor

Sağlık

Jack Russell Terrier genelde sağlıklı ve uzun ömrüyle bilinen bir köpek olmasına rağmen aşağıdaki hastalıklar görülebilir ve bunlara karşı düzenli olarak veteriner kontrolünden geçmelidir:

  • Kalıtsal göz hastalıkları
  • Legg-calve-perthes hastalığı
  • Ataksi
  • Sağırlık
  • Von Willebrand hastalığı

Jack Russell Teriyer’in ortalama yaşam süresi 12-15 yıldır. 

Hatırlatma: Sağlık bölümünde bahsettiğimiz hastalıkları okurken lütfen gözünüz korkmasın. Bunların kimileri nadir görülen, kimileri de basit tedavileri olan hastalıklardır. İşini profesyonelce, kurallara ve hayvanların doğasına uygun yapan üreticilerden ve en az üç nesil öncesine kadar sağlık durumunu ve soyunu takip edebildiğiniz üreticilerden yavru edindiğiniz takdirde çok büyük ihtimalle bu hastalıkların hiçbiriyle karşılaşmayacaksınız.

Kumsalda top ile oynayan Jack Russell Terrier Köpeği

Karakter ve Genel Huyları

Köpek dünyasında Jack Russell Teriyer kadar atılgan ve enerjik pek köpek yoktur. Bu köpekler sınırsız enerjileri ve yetenekleriyle tanınır. Eğlence delisi ve hevesli olan Jack Russell kendisine sürekli yeni heyecanlar arayacaktır. Doksanlı yıllarda aile köpeği olarak popülerlikleri tavan yapmış olmasına rağmen bu köpek her aile için mükemmel seçim olmayabilir. Aslında Jack Russell Terrier, teriyerler arasında bir modeldir. Bir teriyerin karakter özellikleri içerisinde ne varsa bunların hepsi Jack Russell Terrier’de fazlasıyla bulunur. Her köpek gibi Jack Russell Terrier de ailesine bağlı ve sadık bir köpektir, fakat ilgi delisi değildir. Jack Russell Teriyerler serbest çalışmaları için geliştirilmiş, ve bugüne kadar bağımsız karakterlerini korumuşlardır. 

Erken ve düzgün bir biçimde sosyalleştirilmiş Jack Russell Terrier çocuklarla çok iyi anlaşır, hatta muhtemelen Bully teriyerler hariç(Bull Terrier, American Staffordshire Terrier, Staffordshire Bull Terrrier vb.) çocuklarla arası en iyi olan teriyer türüdür. Bu cümlemizden lütfen Bully türlerin çocuk düşmanı olduğunu çıkarmayın; hatta tam aksine onların çocuklarla çok iyi anlaştığını ifade etmeye çalıştık, zaten bu konuya daha sonra detaylıca değineceğiz. Yine de Jack Russell Terrier sert oyunlardan ve suistimalden hoşlanmaz, ve eğer kendini tehdit altında hissederse ısırmaktan korkmaz. Bu yüzden minik çocuklarla değil de biraz daha büyük çocuklarla daha iyi anlaşırlar.

Yabancı insanlarla anlaşmaları da tamamen sosyalleşme düzeylerine bağlıdır. Düzgün sosyalleştirilmiş bir Jack Russell Terrier yabancılarla hemen arkadaş olmasa bile toleranslı olur. Başarılı şekilde sosyalleştirilememiş bir Jack Russell Terrier ise yabancılara karşı gergin ya da onlardan korkan ve genellikle agresif bir yapıda olur. Jack Russell Terrier üstünlük kurmayı seven bir köpektir ve otorite boşluğu sezerse evin kontrolünü ele geçirir. Bu yüzden ilk defa köpek sahibi olacaklara önerilmez.

yavru jack russell teriyer çimlerin üstünde

Jack Russell Terrier diğer köpeklerle pek iyi anlaşamaz. Bu tür, köpek agresyonu en yüksek türlerden biridir ve karşısındaki köpeğin boyutları ne olursa olsun kavgadan kaçmaz, bu yüzden ölümcül kavgalara giren Jack Russell Terrierlerin sayısı hiç de az değildir. Bu tür ayrıca aşırı sahiplenicidir, kendisinin olan bir oyuncak varsa bunu korumak için şiddete bile başvurabilir. Jack Russell’ların diğer hayvanlarla da iyi anlaştığı söylenemez. Fare avında kedilerden bile iyi olduklarını da göz önünde bulundurursak, kendinden küçük hayvanlarla asla yalnız bırakılmaması gerektiğini ve evdeki tek evcil hayvan olması gerektiğini söyleyebiliriz. 

Jack Russell Terrier sürekli yeni macera arayan bir köpektir. Surf yapar, dalar, dağlara tırmanır. Aktif bir aileyseniz ve sürekli bir sonraki aktivitenizi planıyorsanız, Jack Russell’ınız sizi dünyanın sonuna kadar takip edebilir. Jack Russell Terrier sahiplenmeyi düşünenlerin göz önünde bulundurması gereken bir diğer durum da bu türün ses çıkarmaktan kaçınmayan bir tür olmasıdır. Terrierlerde genel olarak geçerli bir durum olsa da, Jack Russell dikkatini çeken herhangi bir şey için havlamaktan asla çekinmez. Bu özelliği onları mükemmel gözcü köpekleri yapsa da, eğer eğitilmezse havlaması kontrolden çıkabilir.

Jack Russell Terrier gülümsüyor

Tarihçesi

Jack Russell aslında bir türden çok bir köpek tipiydi. Bu köpekler ilk olarak din adamı John Russell tarafından geliştirildi. John Russell’ın amacı tilki avında kendisine bir yardımcı edinmekti. 1800’lü yıllarda, köpek şovları fazlasıyla popüler olmuştu ve İngiltere’deki üst tabaka insanlar köpek yetiştiriciliğine çok daha dikkatli yaklaşmaya başlamışlardı. John Russell da bu insanlardan biriydi. 1795 yılında doğan ve Parson Jack olarak tanınan din adamı, hayatı boyunca hevesli bir avcı olmuştu. 1819 yılında yerel bir sütçüden adı ‘Trump’ olan dişi bir teriyer aldı. Russell ideal köpeği kahverengi ve beyaz olarak tarif ediyordu ve hayatı boyunca sürdüreceği bir üretim programına başlamıştı. Bu programın çıkışları ve düşüşleri oldu ve Russell birkaç defa tüm köpeklerini satmak zorunda kaldı. 

Ne olursa olsun her seferinde yeni bir program başlattı ve kendini tilki tazıları ve atlara ayak uydurabilecek; aynı zamanda tilkileri öldürmektense onların yuvalarından çıkmalarını sağlayacak bir teriyer üretme sevdasına adadı. 1850’lerin sonunda Russell’ın köpekleri belirgin bir tilki teriyeri tipi oluşturmuştu. John Russell aslında köpeklerinin tilki teriyerinin dışında bir şeye dönüşmesini istemiyordu ve Tilki Teriyeri Kulübü’nün de kurucularından biriydi.

Russell’In ölümünden sonra, İngiltere’de tilki teriyerine olan ilgi arttı ve farklı tipte teriyerler ortaya çıkmaya başladı. Bazı bölgelerde ise Russell’ın ürettiği tipler daha popülerdi. 1894 yılında Arthur Blake Heinemann tarafından  ‘Devon and Somerset Badger Club’ kuruldu. Bu kulüp 1904 yılında Russell tipi teriyerler için ilk yazılı standartı oluşturdu. Bu standart 14 inç uzunluğunda bir teriyere işaret ediyordu. Bu sıralarda Jack Russell Terrier üretimi gevşemeye başladı ve Corgi, Chihuahua ve diğer bazı teriyer türleri gen havuzuna dahil oldu. Bu karışım daha kısa bacaklı ve avcıların yürüyerek daha kolay takip edebilecekleri avcı köpekleri ortaya çıkardı ve bu yeni köpekler İngiltere’de aile köpeği ve av yoldaşı olarak hayatını sürdürdü. 

Yetişkin Jack Russell Teriyer çimlerde oturmuş ve gülümser gibi poz vermiş

Bakımı

Beslenme

Jack Russell Terrieri onun yaşına uygun, tüm besleyici öğeleri içeren mamalarla beslemelisiniz. Yemek artıkları sindirim sistemini bozabilir, bu yüzden vermeniz gerekiyorsa da çok dikkat edin. Özellikle de pişmiş kemiklerden ve yüksek yağ içeren gıdalardan kesinlikle kaçının. Köpekler için üretilen küçük bisküvi parçaları veya kuru mama tanecikleri eğitim sırasında ödül maması olarak kullanılabilir. Fakat ödül maması konusunda aşırıya kaçmak obeziteye neden olabilir. Köpeğinizin beslenmesi ya da kilosuyla ilgili endişeleriniz varsa veterinerinize danışmaktan çekinmeyin.

Temizlik

Jack Russell Teriyerin tüylerinin haftada bir defa tüy tipine uygun bir fırçayla taranması onun ölü tüylerden kurtulmasına ve güzel görünmesine yetecektir. Normalde ayda 1 defa banyo yeterli olacaktır fakat doğaları gereği kendilerini her an çamura bulayabilirler. Enfeksiyonla sonuçlanabileceğinden kulaklar kulak kirine karşı daima gözlenmelidir. Eğer doğal yollarla aşınmadıysa tırnaklar düzenli olarak kesilmelidir. Unutmayın ki uzun tırnaklar yürüme ve koşma sırasında köpeğinize acı verebilir. Dişler düzenli fırçalanmalıdır.

Egzersiz

Jack Russell Teriyer kendi boyutlarındaki köpekler arasında egzersiz ihtiyacı en fazla olan türdür. Enerjisini atabilmesi için her gün önemli miktarda yorucu aktiviteye ihtiyaç duyar. Bu türün en mutlu olduğu an içinde saatlerce serbestçe koşturabileceği dev bir bahçeye kavuştuğu andır. Köpek parkları onun için pek uygun değildir çünkü başını kolayca belaya sokabilir. Geçmişleri boyunca tek başlarına avlanmaya alışmış olsalar da, köpek sporlarında da çok iyi performans gösterirler.

Egzersiz ihtiyacı karşılanamamış bir Jack Russell Teriyer saatli bir bomba gibidir ve terör estirmeye hazırdır. Birçok insan günlük yürüyüşün onun için yeterli olduğunu düşünür fakat bu yanlış bir algıdır. Enerjisini atamayan Jack Russell sıkılır, sıkılan bir Jack Russell yıkıcı olur ve eline geçirdiği her şeyi çiğnemeye başlar.  

Eğitim

Jack Russell Teriyerlerin çoğu oldukça zeki köpeklerdir. Bu tür bir köpeğin öğrenebileceği en karmaşık komutları ve numaraları öğrenme kapasitesine sahiptir. Yine de bu size bu türün eğitiminin kolay olduğu yanılgısına düşürmesin. Bir Jack Russell Teriyer eğitimi oldukça zorlayıcı olabilir. Bu köpekler inatçı olmaya çok meyillidir ve bu inatçılık absürt boyutlara ulaşabilir. Bu türe istemediği ve umursamadığı bir şeyi öğretmek imkansıza yakındır. Sert eğitim metodları Jack Russell’da işe yaramaz, o da size sertlikle cevap verecektir. Bu türün ihtiyacı olan eğitim metodu ağırlıklı olarak ödüle ve pozitif pekiştirmeye dayalı eğitimlerdir. Aklınızda tutmanız gereken en önemli şey ise her an ona patronun kim olduğunu hissettirmeniz olacaktır. En ufak bir otorite boşluğu sezerse onu sonuna kadar zorlamaktan kaçmaz.