Ana sayfa Haberler İzmir’li öğrencilerin hayvan sevgisi

İzmir’li öğrencilerin hayvan sevgisi

403
0
öğrenciler okul tabelası önünde kepçe köpekle beraber toplu poz veriyorlar

İzmir’in Bornova ilçesindeki Hasan Tahsin Özel Eğitim Meslek Okulu’nda tarım atölyesini kuran öğretmen Adem Erhan, hafif zihinsel engelli öğrencilerinin doğayla ve hayvanlarla iç içe olmalarını sağlamak adına, ‘Kepçe’ ismini verdiği bir köpek sahiplendi.

İzmir Bornova’daki Hasan Tahsin Özel Eğitim Meslek Okulu’nda kurulan tarım atölyesinde hafif zihinsel engelli öğrenciler, toprakla, bitkilerle ve doğayla iç içe ders görüyor. Atölyeyi kuran öğretmen Adem Erhan, öğrencilerinin hayvan sevgisini de öğrenebilmeleri için Cooker kırması yavru bir köpeği sahiplenerek, atölyeye getirdi. 9’uncu sınıf öğrencileri tarafından sevinçle karşılanıp atölye ortamına uyum sağlayan köpeğe, kulaklarının büyük olması nedeni ile ‘Kepçe’ ismi verildi. Kepçe’nin bakımını sırayla üstlenen öğrencilerden çoğu hayvanlara karşı olan korkularını yenerek, onların oyuncak değil, bir canlı olduğunu gördü. Öğrencilerin yemekhanedeki yemek artıkları ile besledikleri Kepçe, artık tarım atölyesinin bir üyesi haline geldi. Ön bahçede kendi yaptıkları kedi evlerinde de yaklaşık 10 kediyi besleyen öğrenciler, köpek sevgisini de tanımış oldu.

öğrenciler kucaklarında kepçe köpekle beraber poz veriyorlar

Tarım atölyesinde öğrencilerin bitkilerle ilgilenerek, bunu ders olarak görmekten çok hobi edindiklerini anlatan Adem Erhan, “Bitkiler ve toprak günümüzde bir tedavi aracı olarak zaten kullanılıyor. Öğrenciler burada geçirdikleri vakitlerde toprağa bitkileri ekiyor, onların gelişim sürecini takip ediyor ve bitkiler büyüdüğünde başarmış olmanın mutluluğunu yaşıyorlar. Bitkilerin ve hayvanların bakım sorumluluğunu çocuklara vermek, sevgisini göstermesini sağlamak, hayvanın onu sevdiğini düşünmesi bu çocuklar için büyük adımlar. Atölyemizdeki örnek çalışmaların tüm okullarda olmasını istiyoruz. Gelecekte kuyruğu kesilmiş, kuyruğuna teneke bağlanmış hayvanlar görmek istemiyoruz. Hayvan sahiplenme, çocuklardaki vicdan gelişimine katkı sağlıyor. Yoksa hayvanlar bazı kesimlerce oyuncak olarak görülüyor. Yeni nesil yetişkinler için, çocukları için bir eğlence aracı olarak görülüyor. Çocuklar burada o hayvanın da sevgiye ihtiyacı olduğunu, canlı olduğunu yaşayarak gördükleri için ona zarar vermiyorlar. Hayvan sevgisini öğrenip, empati kurmayı öğreniyorlar. O bizim hayvanımız değil, biz onun insanı olmaya çalışıyoruz. Sevgi dokunmakla başlar, biz de onlara dokunuyoruz” dedi.