Ana sayfa Haberler İzmir’de fayton dönemi bitti

İzmir’de fayton dönemi bitti

539
0

Yıllardır sürdürülen fayton’a hayır kampanyalarına bir güzel haber de İzmir’den geldi. İzmir Büyükşehir Belediyesi, il genelinde bütün fayton taşımacılığı aktivitelerini yasakladı.

İzmir Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) Genel Kurulu, daha önceki yıllarda hayata geçmiş  Fayton Çalışma Esas ve Usulleri Yönergesi’ni iptal ederek İzmir’de fayton dönemini resmi olarak kapattı. Belediyeye bağlı İZULAŞ bünyesindeki fayton işletmesi de 1 Mayıs’tan itibaren kapatılmıştı. Yine UKOME kararı gereğince; Karşıyaka, Selçuk ve Dikili ilçelerindeki toplam 32 faytonun faaliyetlerine de son verildiği duyuruldu. Hayvanlarla çekilen taşıtların şehir merkezindeki bulvar ve caddelere çıkışına yasaklama getirildi.

İZULAŞ Fayton İşletmesi aracılığıyla Alsancak-Kordon bölgesinde sürdürdüğü fayton hizmetini 1 Mayıs’tan itibaren sonlandırmış olan İzmir Büyükşehir Belediyesi, uygulamanın ikinci adımında ise kent geneline yönelik yasal düzenlemeleri hayata geçirdi. UKOME Genel Kurulu kararı ile önceki yıllarda hayata geçirilen Fayton Çalışma Esas ve Usulleri Yönergesi’ iptal edildi. Karşıyaka’da 18, Selçuk’ta 12, Dikili’de 2 toplam 32 faytonun faaliyetlerine son verildi.

İzmir'de örnek uygulama Fayton dönemi kapandı

Karayolları Trafik Yönetmeliği’nin 139’uncu maddesine dayanarak resmi tören ve izin alınacak merasimler hariç, hayvanla çekilen motorsuz araçların ve hayvan sürücülerinin kent merkezindeki tüm bulvar, cadde ve trafik yoğunluğu olan sokaklarına girişi de Belediye Encümeni tarafından yasaklandı.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Seçildiğimiz günden bu yana faytonların kaldırılmasıyla ilgili yasal ve teknik süreçleri hiç aralık vermeden yürüttük. Bu süreç kısa süre önce tamamlandı ve İzmir’de fayton dönemi kapandı. Hayvan haklarını gözetmek, Belediyemiz’in temel önceliklerinden biri olmaya devam edecek” dedi.

İzmir'de fayton dönemi sonlandı faytona hayır

Haytap yetkilisinin açıklaması

Hayvan Hakları Federasyonu (HAYTAP) Basın Sözcüsü Şule Baylan, İzmir’de faytonların kaldırılması kararının çok önemli olduğunu, fayton atlarının kurtuluşu için çok uzun süre mücadele edildiğini söyledi. Baylan, “Bizim sefamız, onların cefasıydı. Ağızlarında gem, üzerlerinde ağırlık. Onların yük hayvanı olduğuna yine insanlar karar verdi. Şu anda çok mutluyuz, çünkü Alsancak gibi çağdaş bir yerde, hiçbir hayvanın sırtında kırbaç şaklamayacak. Bu mücadelede önemli bir rol aldık. Bu çağdaş davranışından dolayı Sayın Başkan Tunç Soyer’e de çok teşekkür ediyoruz” dedi. Tüm bunlara rağmen hayvan haklarında gelinecek noktaya henüz varılamadığını kaydeden Şule Baylan, mücadelelerinin devam edeceğini kaydetti.

İstanbul Büyükada’da benzer bir sonunun bulunduğuna belirten Şule Baylan, son kafes kırılana kadar, son hayvanın üzerinde bir kırbaç şaklamayana kadar HAYTAP olarak mücadeleyi sürdüreceklerini belirterek, şunları söyledi: “Biz HAYTAP olarak sorunun değil, çözümün parçası da olduk. İnsanlar faytonla gezmek istiyorlarsa, buna çağdaş bir çözüm getirip, belediyeler akülü araçlar alabilir. Fayton esnafının da mağdur olmaması gibi bir talebimiz vardı. Bu da gerçekleşti. Belediyenin tahsis edeceği araçlarla, halkımız yine fayton sefası yapacak ama bir hayvana eziyet edemeyecek.”