Ana sayfa Haberler Yaralı karabatak tedavi edildi

Yaralı karabatak tedavi edildi

521
0
Kontrolleri yapılan karabatak ve veteriner hekimler

İzmir’in Bornova ilçesinde yaralı karabatak bulundu. Hayvanlar İçin Projeler Derneği’nin (HİPDER) desteği ve rehberliği ile tedavi ettirildi. Karabatağın bulunduğu gün yaşanan orman yangınına su taşıyan helikopterlerin denizden su çekerken yaralandığı tahmin ediliyor. Karabatak sağlığına kavuştuktan sonra su kenarına, doğal yaşamına devam edebilmesi için salındı.

Karabatağın yüzüne yakın çekim

İzmir metrosunun Sanayi İstasyonu yakınlarındaki sokakta, hayvanseverler tarafından yaralı bir karabatak bulundu. ,Halsiz ve bitkin halinden aç kaldığı da düşünülen karabatak için vatandaşlar, Hayvanlar İçin Projeler Derneği’ne(HİPDER) haber verdi. HİPDER gönüllüleri de vatandaşları konu hakkında bilgi sahibi ve ilgili bir veterinere yönlendirerek, yaralı ve tedaviye muhtaç karabatağın tedavi edilip beslenmesini sağladı.

Karabatağın bulunduğu gün yaşanan talihsiz Karagöl Tabiat Parkı yakınındaki ormanlık alanındaki yangına, su götüren helikopterlerin denizden su çekerken yaraladığı tahmin ediliyor. Karabatak, tedavisinin ardından göle bırakıldı. Karabatağı kurtardıkları için çok mutlu olduğunu söyleyen HİPDER kurucusu Funda Bonomo, şu açıklamada bulundu:

“Kuşlardan anlayan bir arkadaşım var. İhbar gelince hemen onu aradım ve daha önce gittiği bir veterinere yönlendirdi. Nakil gönüllüsü bulup, veterinerliğin yolunu tuttuk. Aç ve susuz kalmış olduğunu düşünüyoruz, biraz halsizdi. Kanatlarına zarar gelmemişti. Biraz beslenince toparlandı. O gün talihsiz bir yangın olmuştu, biz de helikopterlerin denizden su çekerken karabatağı da almış olabileceğini düşündük. Karabatak iyi duruma geldikten sonra bu bölgede yakındaki bir göle salındı ve iyileşmiş bir şekilde tekrar yaşam alanına döndü. Göle bırakılınca hemen uçtu gitti. Çok farklı bir olaydı, emeği geçen herkese teşekkür ederiz.”

Doğaya salınan karabatağın son resmi