Ana sayfa Haberler Süs havuzunda terk edilen su kaplumbağalarına bakıyor

Süs havuzunda terk edilen su kaplumbağalarına bakıyor

732
0
İzmir Karşıyaka'da Volkan Çakır, terkedilen su kaplumbağalarına sahip çıkıyor.

İzmir’de Fotoğrafçılık yapan Volkan Çakır’ın iş yerinin önündeki süs havuzu, satın alıp bakamadıkları için terkedilen ya da çok büyüdüğü için terkedilen su kaplumbağaları ile dolu.

İzmir’in Karşıyaka ilçesinde fotoğrafçılık yapan Volkan Çakır, yaklaşık 20 yıl önce beslediği su kaplumbağaları için iş yerinin önüne süs havuzu yaptırdı. Havuzu bitki ve ağaç parçaları ile kaplumbağalar için zenginleştiren Volkan Çakır, havuzun suyunu düzenli temizleyerek kaplumbağalarını burada beslemeye başladı. Daha sonra sahiplendikten sonra bakamayıp terkedilen ve kaplumbağa sahiplenip zaman içerisinde kaplumbağa büyüdükten sonra evdeki yaşam alanı daralan vatandaşlar, onları bu süs havuzuna bırakmaya başladı. Bu havuzda yıllar içerisinde binlerce kaplumbağa yetişti ve Volkan Çakır tarafından doğaya bırakıldı. Kaplumbağalara özenli bakan Volkan Çakır, iş yerinin önündeki havuzu yaptırmış olmaktan pişman olmadığını aksine mutlu olduğunu dile getirdi. Mahalle sakinlerinin de ilgi odağı haline gelen su kaplumbağaları, çevredekiler tarafından çok seviliyor.

Havuzu kendi su kaplumbağaları için yaptırmıştı

Havuzu öncelikle kendi kaplumbağaları için yaptığını söyleyen Çakır, “İnsanlar bu havuza ilgi göstermeye başladı. Kaplumbağa sahiplenen vatandaşlar zaman içinde bakamadıkları için burayı uygun görerek hayvanları bırakmaya başladılar. Onlar bıraktıkça biz de büyüttük ve doğaya bıraktık. Bu durum bir gelenek haline geldi, kaplumbağası olan ve bunu duyan, buraya bırakmaya başladı. 20 yıl içinde bu zamana kadar 2 binden fazla kaplumbağa burada yetişti. Havuzdaki sayı 100’ü geçtiğinde onları olması gereken yere, doğaya bırakıyoruz. Bunun için de yakındaki Karagöl ve Sasalı tarafındaki dereleri uygun görüyoruz. Bayram arifesinde 100 kaplumbağayı Karagöl’e bırakmıştık ama kısa süre içinde yine burada 69 kaplumbağa oldu. Bu döngü yıllardır devam ediyor” dedi.

Birçok kaplumbağanın havuza bırakıldığını anlatan Çakır, sözlerini şöyle sürdürdü: “İnsanlar bu hayvanları küçükken akvaryumculardan alıyor, evlerinde yer kaplayınca buraya getiriyorlar. İstanbul’dan, Edirne’den, Antalya’dan kargo ile kaplumbağa yolladılar. Bir müşterim Dubai’de bir şirkette çalışıyordu, orada baktığı iki su kaplumbağası vardı. İzmir’e geri döndüklerinde kaplumbağaları buraya bıraktılar. Buraya Dubai’den bile kaplumbağa geldi. Kaplumbağalara her gün belli bir miktarda yem veriyoruz. Havuz suyunu temiz tutmak için sürekli yeniliyoruz. Hafta sonları etçil oldukları için ciğer, sosis gibi takviye gıdalarla besliyoruz” diye konuştu.

Kaplumbağaların barınmasına ev sahipliği yaptığı için memnun olduğunu dile getiren Çakır, “Türkiye’nin neresinde olursa olsun hayvanlar küçük akvaryumlarda hapis kalmasın, bize göndersinler. Biz onları gerektiği zaman doğaya zaten bırakıyoruz. İnsanlar da böyle bir şeyin burada olmasından çok mutlu. Gün içinde burası çocuk yuvası gibi oluyor, insanlar çocuklarını, torunlarını buraya getiriyor ve kaplumbağaları besliyor” dedi.

İzmir Karşıyaka'da iş yeri önündeki süs havuzunda yaşayan su kaplumbağalarına çevrenin ilgisi büyük.

Mahallelinin tepkileri olumlu

Mahalle sakinlerinden Gülnihal Özer, “Biz bu civarda oturuyoruz ve geçerken süs havuzunu görüyoruz. Bence çok doğal ve güzel bir şey olmuş. Çocuklar her geçtiğinde heyecanlanıyor ve kaplumbağaları inceliyor. Buraya kaplumbağaları bakamayan kişilerin bıraktığını yeni öğrendim, ben sahipleri yetiştiriyor zannediyordum. Böyle bir uygulamanın olması çok güzel. Benim oğlum her gördüğünde eline almak istiyor. Hatta birkaç kere yardımcı olmuşlardı ve kaplumbağaları sevmişti” diye konuştu.

Kaplumbağaların mahallede ilgi odağı haline geldiğini söyleyen vatandaşlardan Alev Paksoy, “Uzun yıllardır burada oturuyoruz ve bu havuzu biliyoruz. Volkan Çakır çok güzel bir iş yapıyor. Bu hayvanlar sahipsiz kalmıyor, burada bakılıyor, büyütülüyor. Yoldan her geçen kaplumbağalara büyük ilgi gösteriyor. Bence bu tarz uygulamalar yaygınlaştırılmalı ve hayvanlar uygun olmayan ortamlara terk edilmemeli” dedi.