Ana sayfa Haberler Sevimli dost Babür, tedavi bekliyor

Sevimli dost Babür, tedavi bekliyor

853
0
Babür için tedavi çağrısı

İzmir’in Konak ilçesinin Basmane semtinde, esnafın Babür adını verdiği sokak köpeği, araç çarpması sonrası dişlerini kaybetti. Dişleri olmadığı ve çenesini tam işlevli kullanamadığı için esnafın verdiği yumuşak yiyeceklerle besleniyor. Babür’e sahip çıkan hayvanseverler, köpeğin veteriner tarafından tedavi edilmesi için çağrıda bulundu. 

Basmane’nin maskotu haline gelen, yıllardır aynı yerde dolaşan ve çevre halkının Babür ismi verdiği sokak köpeğine, esnaf ve taksiciler bakıyor. 9 Eylül Meydanı’nda gazete bayiliği yapan Mehmet Güven, Babür’ün yaklaşık 6 yıldır semtte olduğunu söyledi. “Bu köpek 6 yıldır burada. Basmane çukurunda görevli duran bekçi getirdi bu köpeği. Daha sonra orada inşaat başlayınca bekçi ayrıldı. Köpek burda kaldı ve ona biz bakmaya başladık. Evimizden ciğer, tavuk, salam, sosis gibi yumuşak besinler getirip veriyoruz. Dişleri olmadığı için hiçbir şeyi çiğneyemiyor. Direkt yutuyor. Ağzının kenarlarında 2- 3 dişi var. Birkaç kişi gelip, ‘Çenesini yaptırırız’ dedi. Gelen gitti. 8 yaşında vardır. Sabahları otellere gazete dağıtıyorum. Benimle beraber dolaşıyor” dedi.

Basmane sakinlerinin sevmli dostu için yardım çağrısı

Mehmet Güven, “Bazen dişi apse yapıyor, bu apse şişme yapıyor ve patlıyor. Gelen Konak Belediyesi ekipleri dişi için bakımını yapıp tekrar buraya bırakıyor. Ama kalıcı bir tedavi için çenesinin yapılmasını istiyoruz” diye konuştu.

Cemal Kocakahya ise işe geldiği her sabah Babür ile selamlaştığını dile getirerek, “Babür buranın maskotu gibi oldu. Her sabah beni görüp selam veriyor. Çok akıllı. Bir kere seveni unutmuyor. Elini uzat dediğimizde patisini uzatıyor. Bazen acısı, ağrısı oluyor. O zaman agresifleşiyor. Çenesinde problem var. Tedavi edilmeli. Burnunu yalayamadığı için kuruyor. Besinleri ısırarak kesip parçalayamıyor. Hep aynı şeyleri yiyor. Daha çok yumuşak şeyler tüketebiliyor. Eğer mümkünse çenesi tedavi edilsin. Düzgün beslenemediği için iyice zayıfladı” dedi.