Ana sayfa Haberler Kıyıya vuran yaralı akdeniz foku kurtarılamadı

Kıyıya vuran yaralı akdeniz foku kurtarılamadı

391
0
Yaralı Akdeniz foku ölü bulundu

İzmir Karaburun’un Yeni Liman bölgesinde yaralı halde sahile vuran sonrasında yeniden döndüğü için günlerdir denizde aranan Akdeniz foku, Kuyucak sahilinde cansız bulundu.

İzmir’in Karaburun’un ilçesinde, bir otelin önündeki plajda yaralı halde bulunan ve nesli tükenmekte olan Akdeniz foku için tatilciler seferber olmuştu. Doğa Koruma ve Milli Parklar 4. Bölge Müdürlüğü ekipleri durumdan haberdar edildi. Ekipler gelene kadar yaralı fok denize döndü. Açıklara doğru ilerleyen fok, geri gelmedi. Fokun denize beslenmek için döndüğü tahmin edildi. Fokun taşınması işleminde kullanması için kendi imkanlarıyla ağ yapan vatandaşların çabası da sonuçsuz kalmış oldu. Sahile gelen yetkililer, fokun geri gelme ihtimaline karşılık, bölgede beklemeye başladı. Günlerdir aranan Akdeniz foku, Kuyucak sahilinde cansız bir halde bulundu.

Karaburun Fok Komitesi’nden açıklama: Acil lojistik desteği sağlanmalı

Karaburun Fok Komitesi yaptığı yazılı açıklamada, Akdeniz fokunun otopsi için Doğa Koruma ve Milli Parklar 4’üncü Bölge Müdürlüğü Av Yaban Hayatı Şube Müdürlüğü, Karaburun Belediyesi Veterinerlik Hizmetleri, Karaburun İlçe Tarım Müdürlüğü ve SAD/AFAG ile yapılan görüşmeler sonucu Bornova Veteriner Araştırma ve Kontrol Merkezi Enstitüsü’ne gönderilmesi kararlaştırıldığını bildirdi. Açıklamada ayrıca Karaburun Yarımadası’nın kıyılarının Akdeniz fokları için önemli bir yaşam alanı olduğunun altı çizildi. Komitenin açıklaması şu şekilde oldu:

“Türkiye’nin imzacısı olduğu ulusal mevzuat ve uluslararası sözleşmeler ile koruma altında olan Akdeniz fokları Karaburun bölgesi için önemli bir değer. Karaburun Yarımadası kıyılarında yer alan balık çiftlikleri de nesli tehlike altında olan bu tür için ciddi bir tehdit oluşturuyor. Geçmiş yıllarda yarımada kıyıları 4-5-6 No’lu potansiyel yetiştiricilik alanları olarak belirlenmişti. Yarımadalılar uzunca bir süredir bu alanlarda yapılan kiralamalar ve taşınmalarla mücadele etmektedir. ‘Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nün Kapatılmasına Hayır’ kampanyalarının sürdüğü günümüzde, 2000’li yıllarda aktif olan Ulusal Fok Komitesi’nin ilgili bakanlıkların altında etkisizleştirilmesi, yerel ölçekteki koordinasyonların zayıflamasının başlıca nedeni. Nesli tükenme tehdidi altında olan bu canlı için Karaburun yerelinde koruma ve eğitim çalışmalarının güçlendirilmesini ve acil lojistik desteğin sağlanmasını talep ediyoruz. Koordinasyonun güçlendirilmesi yönünde ilgili kurum, kuruluş ve sivil toplum kuruluşlarını bir arada olmaya çağırıyoruz.”