Ana sayfa Haberler Kıyıya vuran yaralı Akdeniz foku için yardım çağrısı

Kıyıya vuran yaralı Akdeniz foku için yardım çağrısı

476
0
Soyu tehlike altındaki akdeniz foku yardım bekliyor

Nesli tükenme tehlikesi olan Akdeniz foklarından biri, İzmir Karaburun’daki bir otelin önündeki plajda yaralı halde bulundu. Otelde tatil yapanlar, yetkililere haber verdi. Ancak İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ile Milli Parklar Müdürlüğü’nü aradıklarını belirten otel sakinleri, hiçbir yetkilinin gelmediğini ve fokun yaralı bir şekilde sahilde hareketsiz yattığını ifade etti.

yaralı fok'un tedavisi için gelen yetkili olmadı

Otelde kalan ve foku fark ederek yaklaşan tatilciler, Akdeniz Fokunun sol tarafından yaralandığını ve hareket edemediğini belirledi. İzmir Yeni Liman bölgesindeki otelde kalanlar Akdeniz fokunun başında uzun süre nöbet tutmasına rağmen hiçbir yetkilinin gelmedi. Vatandaşlar, İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nü aradı ama gelen yetkililer foka müdahale etmeden gitti. Bunun üzerine görevliler ve tatilciler Milli Parklar Müdürlüğü’nü de aradıklarını ancak kimsenin gelmediğini iddia etti.

Otelde kalan tatilcilerden Gonca Atay, “Burada bir sürü gönüllü insan var. Birilerinin gelip müdahale etmesini, foku tedavi etmesini bekliyoruz. Nasıl bu hale geldiğini bilmiyoruz. Ürkütmemek için ona çok yaklaşmamaya çalışıyoruz. Gereken yerleri aradık fakat ‘Geleceğiz’ demelerine rağmen gelmediler” dedi.

yaralı halde yatan akdeniz foku kameraya doğru bakmış

‘Karaburun Yerel Fok Komitesi Üyesi Hasan Ayhan Akçura ise “Karaburun’da Akdeniz fokunun ve yaşam alanlarının korunması gerekliliği var. Bu konuda bakanlıklar da görevli. Karaburun için alınan Özel Çevre Koruma Bölgesi Kararı var. Ancak burada Akdeniz fokunun yaşam alanı tehdit altında. Karaburun’daki denizler korunmalı. Yerel yönetimler de uyarılıp bilgilendirilmeli. Sivil toplum örgütlerinin tek başına yaptığı çalışmalar yeterli değil. Özel Çevre Koruma Bölgesi Kararı ivedilikle harekete geçirmeli. Bu Akdeniz Foku için veteriner kontrolü gerekiyor. Bu tek bir Akdeniz fokuna yapılacak bir müdahale. Ancak burada birçok Akdeniz fokunun yaşamı tehdit altında” diye konuştu.