Ana sayfa Haberler Evinin bahçesinde engelli hayvanlar için yaşam alanı kuruyor

Evinin bahçesinde engelli hayvanlar için yaşam alanı kuruyor

1094
0
engelli köpekleri ile birlikte Tuğba Alhan

İzmir’in Kemalpaşa ilçesindeki bahçeli evinde 80 köpek ve 30 kedinin bakımını üstlenen Tuğba Alhan, Hayvanlar İçin Projeler Derneği’nin (HipDer) desteğiyle bakıma muhtaç kedi ve köpekler için Engelli Yaşam Bahçesi yaptıracak. 

yürüteç desteğiyle yürüyen engelli köpek
yürüteç desteğiyle yürüyen engelli köpek

Engelli ve hasta hayvanlar ile daha rahat ilgilenebilmek için İzmir’in Kemalpaşa ilçesinde müstakil bir eve taşınan Tuğba Alhan’ın hayvanlarla olan macerası, 6 yaşındayken felç kalan köpeğinin uyutulmasıyla başladı. 19 yıldır engelli ve hasta hayvanları hayata döndürdükten sonra onlara yuva bulunmasını sağlayan Tuğba Alhan, evinde sahiplendirmek üzere 80 köpek ve 30 kediye bakıyor. Engelli canlara yürüteç temin edip, fizik tedavi imkanı sağlayan Tuğba Alhan, hayvansever Sezgi Sarı ve HipDer desteği ile Engelli Yaşam Bahçesi yaptırmaya karar verdi. 

Tuğba Alhan, İzmirli hayvanseverlerden topladıkları bağışlarla yaptıracakları bahçede engelli canların mutlu yaşamasını sağlamak istiyor. “Hayvanlar son nefeslerini verene kadar yaşamalı. Daha fazla canın iyileşmesi için hayvanseverlerden destek bekliyoruz. 70’şer liralık bağış yapacak 500 gönüllü bulmaya çalışıyoruz” dedi.

gölgede çarşaf üzerinde uzanan köpekler

Bakıma muhtaç hayvanların daha iyi bir ortamda yaşaması için çalışmalara başladığını anlatan Alhan toplamda 500 bağışçı bulmaya çalıştıklarını ve ancak 130 kişiden bağış aldıklarını bildirdi. Yuğba Alhan, “Bu Engelli Yaşam Bahçesinin tamamlanması için daha yapılacak çok işimiz var. Bağışları HipDer bünyesinde topluyoruz. Firmaların sponsorluğuna da ihtiyacımız var. Engelli Yaşam Bahçesi’ne bir de fizik tedavi odası yaptırıp, yürüyemeyen kedi ve köpeklerin tedavilerini burada yapmak istiyorum. Onları iyileştirip yuvalandırmayı istiyorum. Tedavisi bittikten sonra yürüyebilen hayvanlar oldu, onlara da şuan da yuva arıyorum” şeklinde konuştu.

kedi ve köpekler için yapılmaya başlanan tesis inşaatı