Ana sayfa Haberler Çocuklar hayvan dostları için stant kurup, satış yaptı

Çocuklar hayvan dostları için stant kurup, satış yaptı

413
0
Çocuklar baktıkları sokak köpeğinin tedavisi kurdukları stantta için satış yaptı

İzmir’in Menemen ilçesinde sokakta buldukları sahipsiz 3 aylık yavru köpeği besleyen 4 küçük çocuk, köpeğin hasta olduğunu farketti. Çocuklar düzenledikleri kampanyaya ‘Bir mama da senden’ ismini verdiler. 2 günde 310 TL topladılar. Hem ‘Şampiyon’ adını verdikleri yavru köpeği tedavi ettirip hem de sokak hayvanları için mama satın aldılar.

Menemen ilçesindeki Egekent 2’de bulunan İstiklal Mahallesi’nde yavru bir köpek gören 9 ve 10 yaşlarındaki arkadaşlar Toprak Tan Gülder, Güneş Yuvanç, Aysu Işık ve Defne Kaymak, ‘Şampiyon’ ismini koydukları köpeğin bakımını üstlendi. Yavru köpeğin hasta olduğunu anlayan çocuklar, köpeğin tedavi masraflarını karşılayabilmek için evlerinin önündeki sokakta hep birlikte stant açtı. Standa ‘Unutmayalım ki doğanın dengesini hayvanlar korur’, ‘Çare siz olabilirsiniz, koru ve yaşat’ yazılı kartonlar yerleştiren çocuklar, ‘Şampiyon’u tedavi ettirebilmek için yardım kampanyası başlattı. Evlerinden getirdikleri ve komşularının bağışladığı oyuncak, takı, toka, kitap ve kıyafet gibi eşyaları satmaya başlayan çocuklar, 2 günde 310 TL topladı. Bu gelir sayesinde hasta yavru köpeği veterinerde tedavi ettirip aşılarını yaptıran çocuklar, artan para ile desokak hayvanlarını beslemek için mama satın aldı. Kampanyalarına ‘Bir mama da senden’ ismini veren çocuklar, ailelerinin ve komşularının da desteği sayesinde boş zamanlarında stant açıp, hayvanlara destek olmak için satış yapmaya devam ediyor.

Toprak Tan Gülder, “Örnek bir davranışta bulunmak istedik. Sokak hayvanlarına kötü davranmayalım, onları sevelim, onlara yiyecek vermezsek hasta olurlar. Evin önüne bir su kabı koymak bile çok önemli. Hayvanlar aç ve susuz kalıyorlar, biz onları kurtarmak istiyoruz” diye konuştu.

Çocuklardan Güneş Yuvanç ise “Yavru köpeği kurtardığımız için çok sevinçliyim. İlk olarak bu köpeği kurtardık, fakat bu projeyi sürdürerek diğer sokak hayvanlarını da kurtarıp, beslemek istiyoruz. Sokak hayvanlarına mama ve su verilmeli. Onlara asla zarar vermemeliyiz. Onların da bizim gibi yaşama hakları var. Bütün insanlar hayvanlar için elinden geleni yapmalı, ellerinden bir şey gelmiyorsa da zarar vermesinler yeter” ifadelerini kullandı.