Ana sayfa Haberler İzmir Barosu’ndan sokak hayvanlarına mamatik

İzmir Barosu’ndan sokak hayvanlarına mamatik

397
0
izmir barosu ilk mamatiği bölge adliye mahkemesine yerleştirdi.

İzmir Barosu’nun sokak hayvanları için aldığı mamatikler tespit edilen noktalara yerleştirildi. Baro üyeleri Türkiye’de hayvanlara verilen zararın önüne geçilemediğini dile getirdi. Verilen cezaların şiddeti önlemekte yetersiz kaldığına dikkat çekti.

İzmir Barosu’nun sokak hayvanları için yaptırdığı mamatiklerden ilki yerleştirildi. İzmir Baro Başkanı Özkan Yücel, Yardımcısı Özgür Yılmazer ve birçok baro üyesi avukatın katılımıyla Bölge Adliye Mahkemesi arka tarafı seçildi. Diğer mamatiklerin Alsancak’ta bulunan baro binası, Bayraklı ve Karşıyaka adliyelerinin çevresine yerleştirileceği duyuruldu. Baro Başkan Yardımcısı ve Hayvan Hakları Komisyonu Üyesi Özgür Yılmazer, Bölge Adliye Mahkemesi yakınlarına yerleştirdikleri mamatiğin yanında açıklama yaptı. Yaşam mücadelesi veren hayvan dostlarının her daim yanlarında olduklarının altını çizdi. Günlerinin geçtiği adliye ve baro çevresine onlar için beslenme noktaları yerleştirme kararı aldıklarını dile getirdi. Özgür Yılmazer, “Yaşadığımız bu doğaya hükmetmeye çalışan insanoğlu, hayvanların da en az bizler kadar hatta bizlerden daha çok bu doğanın parçası olduğunu unutuyor. Yaşadığımız bu tabiat insanlara tahsis edilmiş bir eşya değildir, içerisinde var olan tüm canlılarla birlikte varlığını sürdürebilen, kendini yenileyebilen bir varlıktır” dedi.

İzmir barosu mamatik

“Hayvan hakları seçim vaadi olmaktan öteye geçemiyor”

Türkiye’de hayvan hakları konusundaki yasal çalışmalarının bugüne kadar bir seçim vaadi olmaktan öteye geçemediğini söyleyen Özgür Yılmazer, sahipli sahipsiz tüm hayvanların yaşam koşullarının günden güne kötüleştiğini ve hayvanlara şiddet haberlerinin arttığını ifade etti. Özgür Yılmazer, “Verilen verilemeyen cezalar, insanlara bile şiddeti önlemekte yetersiz kalmaktadır. Öte yandan, modern bir hukuk sistemine yakışmayacak şekilde, hayvanlar ülkemizde mal olarak görülmekte ve savunmasız bu canlılara verilen her türlü zarar, gösterilen her türlü şiddet kabahat olarak değerlendirilmektedir. Hayvanlara şiddet ancak para cezasına hükmedilmekte. Sahipli sahipsiz hayvan ayrımı yapılmaksızın yaşayan her canlının aynı haklara sahip olması için çalışıyoruz. İzmir Barosu Hayvan Hakları Komisyonu olarak barınak ziyaretlerinde çeşitli sorunlarla karşılaşıyoruz. Tüm hayvanların haklarını koruyacak ister memur, ister vatandaş kim olursa olsun, görevini yapmayan herkesin cezalandırılmasını sağlayacak bir yasanın bir an önce yürürlüğe girmesi çok önemli. Kurmuş olduğumuz beslenme noktalarının mamasız kalmaması için öncelikle meslektaşlarımızın, adliye personelinin ve vatandaşlarımızın baromuzu yalnız bırakmamasını temenni ediyoruz.”