Ana sayfa Hayvanlar Alemi 176 flamingo yavrusu halkalandı

176 flamingo yavrusu halkalandı

495
0
176 yavru flamingo halkalandı

Ege Üniversitesi koordinatörlüğünde, gönüllülerin ve akademisyenlerin katılımıyla İzmir Kuş Cenneti yapay üreme alanında bulunan 176 flamingo yavrusu bacağından halkalandı.

flamingo halkalama çalışmasını gerçekleştiren ekibin toplu fotoğrafı

İzmir Gediz deltasında bulunan İzmir Kuş Cenneti’ndeki yapay üreme adasında, bu yıl toplamda 17 bin 347 çift flamingo üredi. Bu yeni doğan flamingo yavrularının halkalanma çalışması yapıldı. Ege Üniversitesi ve Ankara Üniversitesi’nden akademisyenler ile Tarım ve Orman Bakanlığı yetkilileri ve gönüllüler 87 kişilik bir halkalama çalışma ekibi kurdular.Bu uygulama ekibi, Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim üyesi Doç. Dr. Ortaç Onmuş koordinatörlüğünde gece saat 03.00 sıralarında yapay üreme alanın halkalama çalışmasını başarıyla tamamladı.

flamingoların fotoğrafı

Bu çalışmada, flamingoların göç yolları, flamingoların barındıkları alanlar ve flamingoların yaşam sürelerinin takip edebilmek için 176 yavru flamingonun sağ bacağına PVC plastik halka, sol bacağına da metal halka yerleştirildi. Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim üyesi Doç. Dr. Ortaç Onmuş, “Flamingoların sağ bacağına PVC plastik halka, sol bacağına da metal halka takıldı. Her bir flamingonun ağırlığı, gaga uzunluğu tarsus-bacak uzunluğu ölçümü yapıldı. Dış parazit örnekleri ve cloak örnekleri alındı. Genetik analizler yapılması için tüy örnekleri alındı. Halkalama çalışması için 1 günlük eğitim verildi. Eğitimden sonraki gece saat 03.00’de bir araya gelinerek halkalama çalışması yapıldı. Halkalama çalışmasına toplam 87 gönüllü katılım sağladı” dedi.

halkalanmış bir flamingo suda yürüyor