Ana sayfa Haberler Altını bezleyip çorap giydirdiği sıpayı evde besliyor

Altını bezleyip çorap giydirdiği sıpayı evde besliyor

742
0
Sıpa aileden biri oldu

Avcılar’da sokakta bulunan sıpaya sahip çıkan öğretim görevlisi onu evine götürüp ilgilenmeye karar verdi.

Firuzköy Mahallesi’nde yeni doğmuş sıpayı gören bir hayvansever sahibini aramasına rağmen bulamayınca yaşatabilmek için sıpayı İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa (İÜC) Kampusü’ne götürdü. Sıpayı burada Veterinerlik Meslek Yüksekokulu’ndaki öğretim görevlilerine teslim etti. Atçılık konusunda uzman öğretim görevlisi İbrahim Kurban, sevimli sıpayı muayene etti ve onun erkek ve en fazla iki günlük olduğunu bildirdi. İbrahim Kurban, sıpanın sindirim sistemindeki kabızlık sorununu giderdi ve beslemeye başladı. Odasında sıpa için özel bir bölüm ayırdı. İbrahim Kurban, annesi bulununcaya kadar üniversitedeki damızlık kısraklardan gerektiğinde kullanılmak üzere alarak sakladıkları “kolostrum” sütü ile onu beslemeye başladı. Kolostrum sütü; doğumdan sonra ilk 4-5 gün anne tarafından yavruya verilen ilk süt anlamına gelir. Aynı zamanda yüksek oranda protein ve bağışıklık kazandıran maddeler içerir.

İstanbul Üniversitesi'nde bir sıpa

Öğretim görevlisi İbrahim Kurban, sıpanın annesinin yanında olmadığı için sürekli beslenmesi ve gerektiğinde muayene etmek amacıyla sıpayı evine götürdü. Veteriner Hekim Kevser Kurban, eşinin getirdiği sıpaya evinde özel bir yer hazırladı. Sıpanın etrafı kirletebileceğini göz önüne alan Kurban çifti onun altına da bez bağladı, ayaklarına da çorap geçirdi.. Sıpanın eve getirilmesine en fazla sevinen İbrahim Kurban’ın 2 yaşındaki oğlu Yusuf Agâh oldu. Çiftin oğulları yatağına yatırılan sıpanın yanında resim yaparak vakit geçirdi. Sıpanın uyanık olduğu zamanlarda onunla birlikte ev içinde koşturdu. 

2 yaşındaki Yusuf Agah sıpa uyurken onun yanında oturup resim çiziyor

İbrahim Kurban son olarak, “Şu anda genel durumu iyi. Doğumdan sonraki ilk 3 günleri kritik oluyor. Annesi olmadığı için hayatta tutabilmemiz için sık ve kısa aralıklarla beslemek gerekiyor. Onun dışında aşırı sevimli. Vatandaş sadece bulduğu yeri söyledi, çevrede araştırma yapılıyor İlk günlerde saat başı beslenmesi gerekiyor. Genel durum muayenesi de yapabilmemiz için gözümüzün önünde olmalı. Evimizde odası hazır. Bir köşe yaptık ona. İsmi düşünmemiştik ama ‘Cıvık’ olsun. Annesi getirilmeden onu vermemiz söz konusu değil. Annesi getirilirse yavrusu ile buluşturacağız” ifadelerini kullandı.

İbrahim Kurban ile poz veren sevimli sıpa