Ana sayfa Haberler İstanbul semalarında leylek göçü alarmı

İstanbul semalarında leylek göçü alarmı

468
0
Leyleklerin güneye göçü başladı.

Yapılan gözlemlere dayalı araştırmalar sonucuna göre sonbahar döneminde göç yolu üzerinde bulunan İstanbul’un üzerinden 1 milyon leylek geçmekte. İstanbul semalarında leyleklerin göçü nedeniyle pilotlar ile hava trafik kontrolörleri arasında iletişimin sağlandığı frekanslarda kuş sürüleriyle ilgili anonslar eksik olmuyor. 

Leylek sürülerinin güneye göç sezonu başladı. Göçler nedeniyle hava trafik kontrolörleri ile pilotlar arasında son dönemlerde leylek sürüleriyle ilgili konuşmalar da iletişim frekansında eksik olmuyor. Pilotların gözlemlediği kuş sürüleri hakkında kule görevlilerini bilgilendirmesinde artışlar yaşanıyor. Hava Trafik Kontrol Merkezi görevlileri de kuş sürülerini gören pilotların verdiği bilgiler sayesinde o sahayı kullanacak diğer pilotları da uyarma fırsatı buluyor. Pilotların kalkışta olası bir tehlike ile karşılaşmaması adına sürekli uyarı yapılıyor.. Son olarak Sabiha Gökçen Havalimanı’nda yoğunlukla görülen kuş sürüleri ile ilgili, Hava Trafik Kontrol Merkezi bilgilendirildi. Bir pilotun ise, kontrolöre, apron ile pisti birbirine bağlayan taksi yolunda kuş ölüsü olduğuyla ilgili yaptığı anons dikkat çekti. Pilotun anonsu üzerine kontrolör diğer pilotları taksi yolunda kuş tehlikesi olduğu hakkında bilgilendirdi.Taksi yolu, pilot verdiği bilgi ardından görevliler tarafından temizlendi.

En çok leylek ve martılar kaza kurbanı

Kuş sürüleri alınan tüm önlemlere rağmen kazalara karışabiliyor. Uçaklara kuş çarpması ve kuşlardan dolayı pas geçme olayları görülebiliyor. Zaman zaman kuşlardan dolayı uçakların iniş ve kalkış rotalarında değişiklik kararı alınabiliyor. Kuşların güvenliği adına bazı havalimanlarında özel donanımlı araçlarla çıkarılan seslerle kuşları korkutma uygulaması yapılıyor. En çok uçaklara çarpan kuş türlerinin başında martı ve leylekler geliyor.

Kuş çarpmalarının çoğunluğu iniş veya kalkış sırasında meydana gelmekte

Kuş çarpmaları genelde hava araçlarının kalkış ya da inişleri sırasında meydana geliyor. Veriler doğrultusunda kuş kazaları çoğunlukla 0-200 metre yüksekliklerde yaşanıyor. Yaklaşık 6 kilogramlık bir kuşun saatte 300 kilometre ile giden uçağa çarpma etkisi 550 kilogramlık kuvvete eşdeğer olduğunu uzmanlar belirtiyor. Bu tarz çarpışmalar ardından uçaklarda zarar görebiliyor. Yapılan bir araştırmaya göre göç yolu üzerinde bulunan İstanbul’dan sonbahar döneminde 1 milyon leylek geçiyor. Leyleklerin değişen etkenlerle göç süresi 3 ile 10 hafta devam edebiliyor.