Ana sayfa Haberler İstanbul Havalimanı’nda pangolin pulu ele geçirildi

İstanbul Havalimanı’nda pangolin pulu ele geçirildi

315
0
Doğal ortamında bir Pangolin resmi
Fotoğraf : David Brossard

İstanbul Havalimanı’nda Ticaret Bakanlığı Gümrük Muhafaza ekipleri tarafından yapılan operasyonda nesli tükenmekte olan pangolinlere ait 1 ton 217 kilogram pul ele geçirildi. Asya ülkelerinde şifalı olduğuna inanılan Pangolin pullarının piyasa değerinin yaklaşık 8 milyon 500 bin lira olduğu belirlendi. 

İstanbul Havalimanı Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü ekipleri, sorumluluk bölgesine getirilen eşyalara ilişkin yapılan risk analizi çalışmalarını düzenli uygulamakta. Basit işlem görmüş kemik olarak beyan edilen eşyaların bulunduğu sandığın riskli olabileceği değerlendirildi. Şüpheli görülen sandık inceleme altına alındı. Sandıktaki kemiklerin ticareti yasaklanan bir hayvana ait olabileceğini farkettiler. Ekipler, Tarım ve Orman Bakanlığı yetkililerine haber verdi. Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğünde görevli uzmanların iki farklı depoda bulunan bu sözde kemikler üzerinde inceleme yapıldı. Sandıktakilerin nesli tükenmekte olan ve uluslararası sözleşmeler kapsamında ticareti yasaklanan pangolin pulları olduğunu belirledi. Ele geçirilen 1 ton 217 kilogram pangolin pulları Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü yetkililerine teslim edildi. 

İstanbul Havaalanında işlenmiş kemik diye geçirilmeye çalışılan paketlerin pangolinlere ait pullar olduğu ortaya çıktı.

Pullarının tedavi edici özelliği olduğuna inanıldığı için pangolinler, yasa dışı yollarla avlanılıyor. Dünya Doğa ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği (IUCN) verilerine göre 2000-2016 arasında yaklaşık 1 milyon pangolinin uluslararası düzeyde kaçakçılığının yapıldığı belirlenirken, kaçakçılığı en çok yapılan vahşi memeli olarak da kayıtlara geçen pangolinler, IUCN’nin nesli tehdit altındaki türler listesinde yer alıyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here