Ana sayfa Haberler Elektrik tellerine takılan leylek protez ile yeniden uçabilecek

Elektrik tellerine takılan leylek protez ile yeniden uçabilecek

358
0
protez takılan leylek

Elektrik tellerine takıldığı için sol bacağını kaybeden leylek, üniversiteli gençlerin yaptığı bilyeli protez sayesinde tekrar uçabilecek.

Her yıl Avrupa’dan yola çıkan yüz binlerce leylek, göç etmek için İstanbul üzerinden uçuyor. Göç sırasında elektrik tellerine takılarak sol bacağını kaybeden talihsiz leylek, Orman Bakanlığı çalışanları tarafından 16 Ocak tarihinde koruma altına alındı. Sol alt ekstremitesini kaybeden leylek, bakanlık çalışanları tarafından İstanbul Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi’ne ameliyat olması için getirildi. Burada uzvunu kaybeden leyleğin ameliyatı gerçekleştirilirken, protez çalışmalarının da ilk adımı atıldı. İki üniversite öğrencisi Hamza Sinen ve Selim Gündoğdu yapmış oldukları bilyeli protez ile leyleği eski sağlığına kavuşturdu.

Yaralı leyleği diğer tedavi altındaki kuşlardan farklı bir alanda muhafaza ederek rehabiliteye aldılar. Leyleğin tedavi süreci hakkında bilgi veren Hamza Sinen, şöyle konuştu: “7 gün sonunda leyleğin proteze uyum sağlamasını ve protezle beraber yürümesini bekliyorduk ama leyleğimiz koşmaya başladı. Kaslarında ampütasyona bağlı zayıflama mevcuttu. Bu sebeple ilk gün dengede durmakta bile zorlanan leyleğimiz 7’nci günün sonunda protezle birlikte koşmaya başladı. Her hafta düzenli olarak protezi kontrol ettik ve gelişimini kaydettik. 8’inci günde leyleğin proteze adapte olduğunu gördük ve diğer leyleklerin yanına aldık. Burada leyleğimiz diğerleriyle beraber uyum içerisinde yaşamaya başladı. Leylek, 52’nci gününde ise uçmaya başladı. Kas kaybı da artık yok denecek kadar azdı ve proteze uyum sağlamıştı. Biz daha öğrenciyiz ve eksiklerimiz elbette var. Ama ekibimizde veteriner hekimler, fizyoterapistler ve ortez-protez öğrencileri mevcut.  Türkiye’de bu alanda bu denli bir ekip kurularak hayvanlara özel protez çalışmaları yapılmamıştı” dedi.

elektrik tellerine takılarak bacağını kaybeden leylek

Hayvanlara protez ülkemizde yeni bir meslek

Üniversitede öğretim görevlisi olan Celil İlgün de, hayvanlara protez uygulamanın Türkiye’de çok yeni bir meslek olduğuna vurgu yaptı. İnsanlara birçok protez yaptıklarını belirten İlgün, konu hayvanlar olunca çekinceler yaşadıklarını belirtti.

İlgün, “Uygulamada çekinceler yaşadık çünkü insanlara çok protez yapmamıza rağmen hayvanlara ilk defa protez yaptık. İnsanlarda kullandığımız geçici hafif metallerimiz vardı ve onları kullanarak işe başladık. Çok güzel bir sonuç verdi. Leylek için protezde plastazot kullandık. Bu materyalin özelliği de içerisinde mikrop barındırmamasıdır. Bu madde terlediği zaman vücutta tahriş de yapmıyor” dedi.

Martı, kedi, köpek gibi yardıma muhtaç hayvanlara da daha önce protez tasarladıklarını belirten Selim Gündoğdu ise, bu projeye başlanmasında sokaktan sahiplendiği sakat olan kedisinin etkisi olduğunu ifade etti. Gündoğdu, “Bu bölümü okuyoruz ve neden protez yapmıyoruz diye düşündük. Bunu da kendi bölüm hocalarımıza ilettik. Hocalarımız bu projeyi çok beğendiler ve veterinerlik fakültesi ile iş birliği yapabileceğimizi söylediler. Böylece birçok hayvana yardım eli uzatmış olduk” diye konuştu.

protezi projelendiren gençler

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here