Ana sayfa Haberler Başında tümör bulunan Japon balığı ameliyat edildi

Başında tümör bulunan Japon balığı ameliyat edildi

1261
0
kafasında tümör olan japon balığı ameliyattan önce

İstanbul’da başında tümör olduğu belirlenen 3 yaşındaki Japon balığı yapılan ameliyatla tümörü alındı ve sağlığına kavuşturuldu.

Başında tümör olduğu tespit edilen Japon balığı tedavisi için, başkanlığını Ömür Gedik’in yürüttüğü Hayvanları Çaresizlikten ve İlgisizlikten Koruma Derneği  (HAÇİKO) tarafından takibe alındı. HAÇİKO, Avcılar’da görev yapan su canlıları ile ilgili çalışmalarıyla bilinen veteriner hekimi İlker Türek’e ulaştı. Veteriner hekim İlker Türek ve asistan Ali Şensoy başında tümör olan 3 yaşındaki japon balığının ameliyatını ve tedavisini gerçekleştirmeyi kabul etti. Japon balığına ameliyat yapılabilmesi için anestezi uygulandı. Ameliyat başarılı geçti ve japon balığı sağlığına kavuştu.

kafasında tümör olan japon balığı ameliyattan sonra

İlker Türek, başarılı geçen ameliyat sonrası yaptığı açıklamada, “Deniz- su hekimliği konusundaki tecrübemizden cesaret alarak, tümör ameliyatı için bize gelen japon balığını kabul ettik. Muayene sonrası teşhisimizle müdahalede bulunduk. Şu anda gayet mutlu, yemini yiyor, yaşamına devam ediyor. Bu tarz operasyonlar teşbihte hata olmaz; çok kıymet, değer verilen müdahaleler değildir. Balıkların ekonomik değerlerinin çok düşük olması, hem de balık gibi canlılarla sosyal iletişim kurulamaması nedeniyle bu tarz sağlık problemlerinde genelde müdahale edilmemekte. ‘Hayvan yaşadığı kadar gitsin’ mantalitesine bırakılmakta. Biz Japon balığına Türkiye’de ilk kez tümör ameliyatı yapıldığını düşünüyoruz. Veteriner camiasından güzel geri dönüşler aldık. Bu anlamda böyle bir şeye vesile olduğumuz için mutluyuz.” dedi.

Veteriner İlker Türek ve ekibinin fotoğrafı

Veteriner İlker Türek, anestezi uygulanmasının insanlarda olduğu gibi diğer tümörlü hastalar için de riskli olduğunu ifade ederken, “Ama her şey güzel geçti ve ufaklık şimdi yaşıyor ve çok mutlu” diye ekledi.