Ana sayfa Kedi Kedi Türleri İran Kedisi / Fars Kedisi

İran Kedisi / Fars Kedisi

1068
0
sarı yavru iran kedisi
Fotoğraf: Dan Wayman

Fiziksel Özellikleri

İran kedisi orta boylu, zinde vücutlu ve sevimli suratları olan bir kedi türüdür. Suratları vücutlarına oranla iri ve yuvarlaktır. Yüzüne oranla küçük kulakları ve vücutlarına oranla kısa kuyruklarıyla diğer cinslerden bambaşka bir görünüme sahiptirler. İran kedilerinin burunları çok ufaktır ve burunlarının boyutu sebebiyle de hem sinüs problemleri hem de nefes yetersizliği kaynaklı birçok hastalığa eğilimli olurlar. Küçük burunlu iran kedileri ciddi bir rahatsızlık sahibi olmasalar bile burunları çok küçük olduğu için burunlarına kaçan toz ve kırıntılar sebebiyle nefes alma sorunu yaşayabilir.

yatan iran kedisi
Fotoğraf: SONSUA

İran kedileri uzun, yumuşak ve pırıl pırıl parlayan tüyleriyle çok popülerlerdir. En yaygın iran kedisi rengi düz gridir ama aslında iran kedileri 80 çeşit renk ve desende olabilirler. İran kedileri iki değişik görünümde olabilirler. Bazıları peke yüzlü iran kedisi son derece düz bir yüze sahiptir. Bu görünümde kedilerden birini edinmeden önce solunum konusunda yaşama ihtimaliniz inanılmaz yüksek olan rahatsızlıkları araştırmanızı tavsiye ederiz. Bebek yüzlü iran kedisi ise biraz daha antik iran kedisine benzeyen yüz tipine sahiptir ve iran kedisi ikonik yüzüne sahiptirler, sadece peke yüzlüler kadar düz değildir, hafif daha dolgundur.

Sağlık

Hem safkan hem melez kedi ırklarında görülebilen birçok rahatsızlık vardır bunlardan bazıları genetikken bazılarıysa çevresel etkilerden meydana gelebilir. İran kedilerinin genetik olarak birçok hastalığa eğilimlilerdir ve bunların büyük çoğunluğu yüz yapılarından kaynaklanmaktadır.

  • Nefes almakta zorlanma, dar burun deliklerinin sebep olduğu gürültülü nefes alış verişi
  • Maloklüzyon ( düzgün sıralanmamış diş, diş kapanış bozukluğu )
  • Akıntılı gözler
  • Kiraz göz (cherry eye) ve göz kapaklarının içe dönmesi (entropion)
  • Sıcak çarpması (kedinizin vücut ısısında yükselme olunca düzensiz nefes, düzensiz kalp atışı gibi tepkileri olan bir hastalık)
  • Polikistik Böbrek Hastalığı (polycystic kidney disease), oldukça yavaş ilerleyen bir böbrek hastalığı olarak bilinen bu rahatsızlık böbrek yetmezliğine sebep olur, dna testi ile teşhisi mümkündür.
  • Ringworm’a eğilimlidirler (yaygın bir mantar enfeksiyonu, saçkıran olarakta bilinir)
  • Sebore (seborrhea), ciltte fazla yağlanmadan kaynaklı bir cilt problemidir. Kuru ve yağlı olarak ikiye ayrılan bu rahatsızlığın iran kedilerinde genelde yağlı hali gözlemlenmektedir.  Ciltte kaşınma, kızarıklık, ve tüy kaybına sebep olur.

Karakter ve Genel Huyları

İran kedileri çok uzun süre hareket etmeden uzanabilirler. Aslında bu huyları yüzünden onların oyun oynamayı sevmedikleri düşünülsede bu yanlış bir bilgidir. Çok akıllı olan iran kedileri aslında oyun oynamayı çok severler. Sadece diğer kedilere nazaran oyun oynama isteğini kendilerinde daha az bulurlar.

oyun oynayan iran kedisi
Fotoğraf: pidepu

İran kedileri uysal bir evcil hayvan beslemek isteyen kişiler için en ideal seçimlerden biridir. Dinlenmeyi çok seven ve uysal olan iran kedileri siz onu severken size karşı çıkmayacaktır ama kendileri ilgi görmek için dikkat çekmeye çalışmayacaklardır.

İran kedileri gürültülü ortamları sevmezler. Sakin ortamları, huzurlu ve değişken olmayan bir yerde bulunmaktan hoşlanırlar. İri ve manalı gözleriyle ve neredeyse melodik diyebileceğimiz sevimli ses tonuyla istediklerini anlatacak kadar sakince miyavlamaları mümkündür. Mesela onun öğün zamanını atladıysanız sakince yanınıza yanaşıp size mama kaplarını göstererek miyavladığında şaşırmamalısınız. İran kedileri çok akıllıdır.

Yerde sakin sakin dolanmayı yükseklere tırmanmaya, zıplamaya tercih edeceklerdir. Bir mobilya tepesinde durmak iran kedisinin favori aktivitesi değildir. Usulca gelip kucağınızda saatlerce yatmayı severler.

Çocuklarla ve bebeklerle iyi geçinen iran kedileri sakin doğaları gereği çok gürültücü kalabalık ortamlarda bulunmayı sevmediğinden, eğer kalabalık bir aile ortamına sahipseniz kedinizin daha sakin ve uyumlu olması adına belki başka bir kedi türünü sahiplenmeyi tercih edebilirsiniz.

Tarihçesi

İran kedisinin tarihi yüzyıllar öncesine dayanır. İlk olarak eski Fars İmparatorluğu zamanında ortaya çıktığı düşünülen bu mezopotamya kedilerinin anavatanı şu an İran ve Türkiye’nin olduğu toprakları kapsamaktadır. Eski Fars İmparatorluğu döneminde denizciler tarafından İtalya üzerinden Avrupa’ya getirildiği düşünülen iran kedilerinin ilk görüldüğü yılların 1500’lere denk geldiği tahmin edilmektedir.

pofuduk iran kedisi
Fotoğraf: Takashi Hososhima

İran kedileri uzun tüylü ve görkemli görünümleriyle tarihin birçok sayfasında birçok farklı ülkede kendini göstermiştir. Bunlara örnek olarak 1600’lü yıllarda Viaggi di Pietro della Valle tarafından İtalya’ya getirilen gri iran kedisi,  Nicholas-Claude Fabri de Peiresc isimli bir astronom tarafından Fransa’ya götülüne iran kedileri ve 1900’lü yıllarda ingiliz kraliçesi Victoria’nın ilgisiyle popülaritesi tavan yapmıştır.

Avrupa ve Amerika’ya giden ilk iran kedileri genelde bembeyaz tüylü ve masmavi gözlü kediler olmuştur. Hangi kedi sever, pofuduk, uysal, uzun parlak tüylü, sevimli yüzlü bu kedilere hayır diyebilirdi ki.

İran kedilerinin amerikaya ilk gidişi 1800’lü yıllarda olmuştur. Uzun tüylü lüks görüntüsüyle iran kedilerinin Amerikalı kedi sevenlerin gönlünde taht kurması uzun sürmemiştir. Kedilerin Amerika üzerindeki popülaritesi hiçbir zaman azalmamıştır, en çok sevilen ve sahiplenilen kedi cinslerinin başında gelir.

Bakımı

İran kedileri diğer birçok cins kediden daha fazla bakım gerektiren bir kedi cinsidir. Eğer kedinizin tüylerinde dolaşmalar ve kıtık olmasını istemiyorsanız onu her gün düzenli olarak taramanız gerekmektedir. Bazı iran kedisi sahipleri kedilerini düzenli olarak evcil hayvan berberlerinde tıraş ettirirler. Özellikle de genital bölgelerindeki tüylerini kaka yapışmasını en aza indirgemek için kısa tutmaya çalışırlar. İran kedileriyle karşılaşılan en ciddi problemlerden biri de onların tuvaletleri kullanmayı reddetmeleri denebilir. Bu yüzden kedi tuvaletini titizlikle ve düzenli temizlemeniz gerekmektedir.

Çoğu kedi banyo yapmaktan hoşlanmaz ama hem kedinizin sağlığı hemde bakımını kolaylaştırmak adına ayda bir kere yıkamanız iyi olur. İran kedilerinin gözleri genelde akıntılı olur. Eğer gözlerinin altında göz yaşı lekesi oluşmasını istemiyorsanız her gün düzenli olarak temizliğini yapmanız gerekmektedir. Kedinizin gözünün temizliğinde yumuşak ve nemli bir bez kullanınız. Her göz için başka bez kullanmanız olası bir enfeksiyonu diğerine bulaştırmamak adına çok büyük önem taşımaktadır.

Günlük diş bakımı çok önemlidir. Her kedi dişlerinin fırçalanmasına sıcak bakmaz ama eğer daha yavruyken onu alıştırma fırsatı bulduysanız bu konuda çok problem yaşamayacaksınız. Eğer günlük diş bakımını yapamıyorsanız haftada bir kerede, hiç temizlenmemesinden daha iyi olacaktır. Lütfen kedinizle ilgilenmekten pes etmeyiniz.

İran kedileri ev içerisinde bakılmaya uygun bir cinstir. Kavgacı değillerdir ve diğer birçok kedinin doğal bir şekilde hayatta kalabileceği ortamlarda zorlanabilecek kadar uysaldırlar. Tüyleri sadece bir gün içerisinde bile normal bir kedinin bir ayda kirleneceğinden daha çok kirlenecektir.

Kulaklarını haftada bir kontrol etmelisiniz. Eğer kulaklarının içi kirli gözüküyorsa bir tutam pamuk yardımıyla ya da yarım ölçü elma sirkesiyle karıştırılmış ılık suyla ıslattığınız yumuşak bir bez yardımıyla dikkatli bir şekilde temizleyebilirsiniz. Kulak pamuğunu kullanmaktan kaçınınız. Kulak pamuğuyla yapılan en küçük yanlış bir müdahale ile kedinizin iç kulağına çok ciddi hasar verebilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here