Ana sayfa Köpek İngiliz Mastiff

İngiliz Mastiff

852
0
çimlerde yatan ingiliz mastiff
Fotoğraf: Fotosuabe

İngiliz Mastiff, Mastiff köpekler arasında en güzel türlerden biridir. Ben onu hep bizim Kangal’a benzetirim biraz; onun kadar büyüktür, ayrıca tüylerinin rengi ve yüzündeki siyah maskesi de Kangal’ı hatırlatır. Fakat bu dostumuz Anadolu’dan çok uzaklarda, İngiliz topraklarında ortaya çıkmıştır. Kimbilir, belki de ataları ortaktır. Üstelik tıpkı Kangallar gibi sürü gütme görevi de yapmışlardır fakat bunun haricinde avcılıkta ve savaşlarda da kullanılmışlar. İngiliz Mastiffi özelliklerini öğrenmek istiyorsanız sizi aşağıya doğru alalım.

Fiziksel Özellikleri

İngiliz Mastiff, çoğu Mastiff türleri gibi dev türler arasına girer. Devasa, kaslı, simetrik bir vücudu vardır. İlk baktığınızda size hissettirdikleri heybet ve ağırbaşlılık olacaktır.

Standartlara uygun bir erkek İngiliz Mastiff’in omuzbaşlarından yere kadar olan mesafe minimum 76 cm.’dir, daha fazla da uzayabilir; dişilerde ise 69 cm.’dir ve aynı şekilde daha da uzayabilirler. Ağırlık ise erkeklerde 68-105 kg., dişilerde 54-77 kg. arasıdır. Bunların ortalama ölçüler olduğunu ve birkaç birim aşağıya ya da yukarıya doğru hareket edebileceğini unutmayın.

Neresinden bakarsanız bakın İngiliz Mastiff’in kocaman bir kafası vardır. Bu da doğal olarak gözler arasında belli bir mesafe  doğurur. Gözleri orta büyüklüktedir, fındık kahverengisidir fakat daha koyu renklerde de olabilir. Gözleri öne çıkık durmaz. Kafanın boyutları gözönüne alındığında kulakları küçüktür. V şeklinde olan kulakların derisi incedir, uçları hafif küttür ve kulaklar kafatasının yan kısımlarının en üst noktasından başlayıp aşağı doğru sarkar. Kulaklar vücut renginin aksine ağız bölgesiyle uyumlu biçimde koyu renktedir. Ağız-burun bölümünün uzunluğu kafanın toplam uzunluğunun yarısı kadardır. Boynu güçlü ve kaslı, hafif kavisli, orta uzunluktadır.

İngiliz Mastifflerde görülen renkler arasında sarıya çalan açık kahverengi, kayısı rengi, kırçıllı renkler vardır. Ağız bölgesi, burun ve kulaklar daima siyahtır. Kürkü çift katmanlıdır. Alt katmandaki tüyler kısa ve yoğunken dış katman düz, sert ve görece kısa-orta uzunluktadır.

yan profilden ingiliz mastifi

Sağlık

İngiliz Mastiff türünde görülen bazı hastalıklar aşağıdaki gibidir ve bunlara karşı daima kontrol edilmeleri gerekir:

  • Osteosarkom
  • Kalça-dirsek çıkıkları
  • Mide dönmesi
  • Kardiyomiyopati
  • Çapraz bağ kopması
  • Vajinal hiperplazi

İngiliz Mastifflerin ortalama yaşam süreleri 6-11 yıldır.

Hatırlatma: Sağlık bölümünde bahsettiğimiz hastalıkları okurken lütfen gözünüz korkmasın. Bunların kimileri nadir görülen, kimileri de basit tedavileri olan hastalıklardır. İşini profesyonelce, kurallara ve hayvanların doğasına uygun yapan üreticilerden ve en az üç nesil öncesine kadar sağlık durumunu ve soyunu takip edebildiğiniz üreticilerden yavru edindiğiniz takdirde çok büyük ihtimalle bu hastalıkların hiçbiriyle karşılaşmayacaksınız.

Karakter ve Genel Huyları

Bir zamanlar korkusuz bir savaş köpeği olsa da, günümüzde İngiliz Mastiff sakin ve nazik doğasıyla tanınıyor. İngiliz Mastiff soğukkanlıdır ve ani ruhsal değişimler bu türde nadiren görülür. Çoğu Mastiff türü gibi İngiliz Mastiffler de sahiplerine olan sonsuz sadakatleriyle ünlüdür. Bu bir insanın bir köpekten beklediği en güzel duygu olsa da bunun yaratabileceği iki potansiyel problem var; tabii bunları problem olup olmadığı sizin bakış açınıza bağlı. Birincisi; sahiplerine olan bağlılıkları yüzünden onlarla birlikte geçirdiği vakitler azalır ve araya uzun boşluklar girerse İngiliz Mastiffler ayrılık anksiyetesine yakalanabilirler ve istenmeyen davranışlar geliştirebilirler. İkincisi; çoğu İngiliz Mastiffi kucak köpeği olduğunu düşünür. Bu kulağa çok şirin gelse de koltuğunuza kurulmuş televizyon izlerken 80 kiloluk bir Mastiff’in birden kucağınıza hoplayıp elinizdeki yiyecek ve içeceklerin etrafa saçılmasına neden olarak yüzünüzü yalamaya başladığını düşünün. Bu yüzden ona karşı hazırlıklı ve sabırlı olmalısınız. Bu onun sizin keyfinizi kaçırmak için yaptığı bir hareket değil tam aksine sizi taparcasına sevdiği için yakın ilişkiye girme çabasıdır. Özenle yetiştirilmiş İngiliz Mastiffler kendinden emin ve anlayışlı köpeklere dönüşürler; bu da sahipleri yanlarındayken yabancılara karşı kibar ya da ilgisiz davranmalarını sağlar ve işinizi kolaylaştırır.

ingiliz mastiff bahçede
Fotoğraf: Claudio Gennari

Bazı Mastiffler ürkekliğe ve utangaçlığa yatkındırlar, bu da bu boyuttaki bir köpek için problem olabilir. Ortalama bir Mastiff anında arkadaşlık kuramaz, yavaş yavaş açılır. Koruma içgüdüleri çok kuvvetlidir ve sadece sahiplerini değil bölgelerini de korurlar. Mükemmel koruma köpeği olurlar ve evlerine izinsiz kimsenin girmesine müsaade etmezler, buna rağmen saldırmaktan hiç hoşlanmazlar. Çoğu İngiliz Mastiff şiddetli bir biçimde kışkırtılmadığı sürece saldırmaz ve saldırdığında da gelen tehditi yere ya da duvara yapıştırıp sahibi gelene kadar başında bekler. İngiliz Mastiff ayrıca çocuklarla yakaladığı mükemmel uyumla da bilinir. Bu türün yetişkinleri çocuklara karşı inanılmaz naziktir ve çocukların farkında olmadan yapabilecekleri can yakıcı oyunlara karşı da toleranslıdır. Genç Mastiffler ise farkında olmadan çocuklara çarpabilecekleri ya da devirebilecekleri için oynarlarken gözlem altında tutmanızda fayda vardır.

Mastiffler diğer köpeklere karşı genellikle toleranslıdır. Evde birkaç köpeğin olmasına aldırış etmezleri küçük köpeklerle iyi anlaşırlar. Yine de koruma içgüdüsünden dolayı bölgeci ve dominant davranabilirler, ayrıca aynı cinse karşı agresyon Mastifflerde sık görülebilir.

Tarihçesi

Mastiff olarak bilinen köpeklerin dünyada binlerce yıldır varlığını sürdürdüğü biliniyor. Antik Mısır, Roma, Yunan, Çin ve Tibet’ten kalan kanıtlar mastiff olarak bilinen dev köpeklerin izlerini taşıyor. Tibet Mastiffi veya Napoliten Mastiffler günümüze kadar varlığını sürdürmüş olan antik türlerden ikisi.

İngiliz Mastiff de tıpkı onlar gibi çok eksi bir tür. Julius Caser milattan önce 55 yılında İngiltere topraklarında bir istilaya önderlik ederken kendi lejyonlarına karşı adayı savunan ve kendisini farkettiren Mastifflerden çok etkilenir. İngiliz Mastiff örnekleri orduyla birlikte Roma’ya götürülür ve arenada vahşi hayvanlarla ve gladyatörlerle dövüştürülür.

Bugün bildiğimiz İngiliz Mastiff dikkatleri ilk olarak ortaçağ İngiltere’sinde büyük av hayvanlarının avcılığında sergilediği yetenekleri, gece gözcülükleri ve savaşçılıkları sayesinde çekmiştir. ‘Canterbury Tales’ adlı kitabın yazarı Chaucer onları “Alaunts”(bir Fransız türü) olarak anar ve onların ister aslan olsun ister geyik, her türlü avda kullanılabileceğini söyler. İngiliz Mastiffler 1415’te Fransa ile girilen Agincourt Savaşı’nda İngilizlerin yanında çarpışırlar ve sonralarda Shakespeare tarafından ölümsüzleştirilirler.

İkinci Dünya Savaşı’nın sonunda İngiltere galip olan tarafdaydı fakat bitkindi. O zamanlar tüm ülkede sadece 14 Mastiff’in hayatta kaldığı söylenir. Mastiff popülasyonu daha öncelerde bu türün güzel örneklerini toplamış olan Amerikalı üreticilerin de yardımıyla tekrar çoğaltılır. Bugünkü İngiliz Mastiffler atalarından çok daha uysal, fakat en az onlar kadar korkusuzdur.

Bakımı

Beslenme

İngiliz Mastiff gibi hızlı büyüyen köpekler için düzgün beslenme özellikle yavruluk ve 2 yaş arası dönemde çok önemlidir. Tercih edilen yöntem yavaş ve istikrarlı büyüme olmalıdır. Yüksek kalorili fakat düşük kalsiyum ve fosforlu bir diyet köpeğinizde iskelet bozukluklarına yol açacaktır. Türün uzmanlarının çoğunlukla önerdiği beslenme şekli İngiliz Mastiff’in yavruluk döneminden itibaren oran olarak 26%’yı geçmeyen proteine ve 1’e 1.2:1 oranında kalsiyum ve fosfor içeriğine sahip olan yetişkin mamasıyla beslenmesidir. Aşırı kilo alımını önlemek için planlanmış öğünler halinde devam edilmesi önerilir.

Temizlik

İngiliz Mastiff türünün kürk bakımı çok kolaydır. Kısa tüylerinin haftada bir defa yumuşak bir fırçayla taranması onun ölü tüylerden kurtulmasına ve güzel görünmesine yetecektir. Kendilerini kirli bir işe bulaştırmadıkları sürece yıkanmalarına gerek yoktur. Enfeksiyonla sonuçlanabileceğinden kulaklar kulak kirine karşı daima gözlenmelidir. Eğer doğal yollarla aşınmadıysa tırnaklar düzenli olarak kesilmelidir. Unutmayın ki uzun tırnaklar yürüme ve koşma sırasında köpeğinize acı verebilir. Dişler düzenli fırçalanmalıdır. Tüm bunlara ek olarak, salya sorunu için yanınızda daima bir bez veya peçete taşımanızı öneririz.

Egzersiz

İngiliz Mastifflerin enerji seviyeleri geçmişlerinden beklenmeyecek derecede düşüktür, bıraksanız evin en güzel kanepesine kurulup saatlerce uyuyabilir. Bu tür ayrıca yine kendisinden beklenmeyecek derecede apartman yaşamına uyum sağlayabilir. Ne olursa olsun her köpek gibi hem fiziksel hem de mental doyuma ulaşmak adına günlük egzersize ihtiyacı vardır. Günlük 1-2 kilometrelik orta mesafeli yürüyüşler ve hafif oyunlar onu mutlu etmeye yetecektir. Unutmayın; Mastiffler yorulduğunda oldukları yere çöküp kalmalarıyla ünlüdür, bu yüzden bir numaralı kural onu taşıyamayacağınız kadar uzak mesafeye yürütmeyin.

Eğitim

İtaat eğitimi ve erken sosyalleşme İngiliz Mastiffler için olmazsa olmazdır. Mastiffler çabuk öğrenirler ve sahibini mutlu etmeye bayılırlar. Ne var ki fazla tekrarlar onları sıkabilir ve herşeyi boşverip bir kenara yatıp horlamaya başlayabilirler. Onların ilgilerini canlı tutmak ve eğitimde pozitif yöntemler kullanmak çok önemlidir. Köpeğinizle göz teması kurun; bu tür yüz ifadenizi ve vücut dilinizi okumada çok başarılıdır. Eğitimi uzun ve sık tekrarlı değil, kısa kısa güne yayılacak şekilde planlayın. Sevgi, saygı ve kararlılıkla eğitildiğinde İngiliz Mastiffler her alanda uzmanlaşabilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here