Ana sayfa Köpek Köpek Türleri İngiliz Cocker Spaniel

İngiliz Cocker Spaniel

1241
0
karlı havada ingiliz cocker spaniel

Aslında yazının başlığını Cocker Spaniel olarak düşünmüştük başlarda. Türlere ilgi duyanların çok iyi bildiği üzere bilinen iki farklı Cocker Spaniel var; bunlar American Cocker Spaniel ve English Cocker Spaniel. Her ne kadar birbirlerine çok benzeseler, aynı tarihi paylaşsalar ve minik farklılıklarla birbirlerinden ayrılsalar da İngiliz dostumuz daha eski olduğu için ve ikisinin de ayrı sayfaları hakettiğini düşündüğümüz için sizlere öncelikle İngiliz Cocker Spaniel’i tanıtmaya karar verdik. Adeta bir biblo gibi görünen küçük Amerikalı kuzenine göre İngiliz Cocker biraz daha büyüktür fakat daha büyük olsa da sevimlilik ve canayakın olma konusunda ondan eksiği olmayan İngiliz Cocker Spaniel’i daha yakından tanımak isteyenleri yazımızla başbaşa bırakıyoruz. Keyifli okumalar.

Fiziksel Özellikleri

İngiliz Cocker Spaniel aslında küçük bir ırk olmasına rağmen Spaniel tipi köpeklere bakıldığında onlara göre daha uzundur. İlk bakışta güleryüzlü, sağlam, dengeli ve kompakt bir köpek olduğunu görürsünüz. Omuz başlarından yere kadar olan yüksekliğiyle yine omuz başlarından kuyruk sokumuna kadar olan uzunluk birbirine neredeyse eşittir. Yetişkin erkek İngiliz Cockerların yükseklikleri 40-43 cm. arasında, dişilerin ise 38-40 cm. arasındadır. Ağırlık erkeklerde 12-15 kg. , dişilerde 11-14.5 kg. arası değişebilir.

yavru ingiliz cocker spaniel

İngiliz Cocker’ın güçlü fakat hantallıktan uzak, keskin hatlara sahip olmayan bir kafa yapısı vardır. Bir bütün olarak bakıldığında, tüm parçalar türe özgü o izlenimi vermek için biraraya gelmiş gibidir. Gözler hafif ovaldir, aralarında belli bir mesafe vardır ve göz kapakları sıkıdır. Koyu kahverengi veya ela göz rengine sahip olabilir. Kulaklar neredeyse göz hizasından başlar, sarkıktır ve kafaya yakın durur. Kulaklar incedir ve uzun, ipeksi tüylerle kaplıdır; tüyler düz ya da kıvırcık olabilir. Burun bölgesinin uzunluğu kafatasının uzunluğuna neredeyse eşittir. Burun siyahtır ve gelişmiş koku alma yeteneklerine uygun olarak geniş ve açık burun delikleri vardır. Birden fazla renkte kürke sahip olan Cockerlarda kahverengi burun da görülebilir. Orta uzunlukta, kaslı, vücutla orantılı bir boyun yapısı vardır. Kuyruk hafif kıvrımlıdır ve yatay taşınır. Hareket halindeyken kuyruk da hareketlenir ve yukarı kalkabilir fakat tamamen dikleşmez.

Kafa kısmındaki tüyler kısadır fakat vücudun geri kalanında uzun tüylüdür. Fakat bu uzunluk arazideki görevlerinde ona engel olacak kadar değildir. Tüylerinin ipeksi bir yapısı vardır. İngiliz Cockerlardaki renkler de çeşitlilik gösterir. Tek renk olarak siyah, altın, çikolata renkleri görülebilir. Tek renk olan köpeklerde göğüsteki minik bir iz dışında beyaz renk olmaz. İki renklilerde ise siyah-beyaz, turuncu-beyaz, çikolata-beyaz, sarımtırak-beyaz renkler görülebilir. Üç renklilerde ise siyah-beyaz-ten rengi ve çikolata-beyaz-ten rengi kombinasyonları olur.  

Sağlık

İngiliz Cocker Spaniellerda  aşağıdaki rahatsızlıklar görülebilir ve bunlara karşı daima kontrol edilmeleri gerekir:

  • Progresif retinal atrofi
  • Kalça-dirsek çıkığı
  • Glokom
  • Patella luksasyonu
  • Epilepsi
  • Karaciğer-böbrek hastalıkları
  • Katarakt
  • Kardiyomiyopati
  • Hipotiroid

İngiliz Cockerların ortalama yaşam süreleri 12-14 yıldır.

Hatırlatma: Sağlık bölümünde bahsettiğimiz hastalıkları okurken lütfen gözünüz korkmasın. Bunların kimileri nadir görülen, kimileri de basit tedavileri olan hastalıklardır. İşini profesyonelce, kurallara ve hayvanların doğasına uygun yapan üreticilerden ve en az üç nesil öncesine kadar sağlık durumunu ve soyunu takip edebildiğiniz üreticilerden yavru edindiğiniz takdirde çok büyük ihtimalle bu hastalıkların hiçbiriyle karşılaşmayacaksınız.

Karakter ve Genel Huyları

ingiliz cocker spaniel

İngiliz Cocker neşeli yapısıyla bilinir, hatta Amerika’da lakabı “Şen Cocker”dır. Hayat dolu, sevecen ve oyuncu bir ırktır. Onları sık sık burunlarını yere yaklaştırmış kokuları takip eder bir vaziyette görebilirsiniz. Sadık ve uyumlu bir dost olabilir; fakat avcılık içgüdülerini kaybetmemiştir.

İçinde yatan içgüdüleri ve sahibini memnun etme arzusu onu eğitilmesi çok kolay hale getirir. Tüm yüksek enerjili köpeklerde olduğu gibi İngiliz Cocker’ın da gözü açık, aktiftir ve her gün egzersize ihtiyacı vardır. Uysal doğalarından dolayı koruma köpeği olamaz; hırsıza saldırmaktansa muhtemelen yalamaya teşebbüs edecektir. Sevgi dolu kalbi onu mükemmel bir aile köpeği yapar.

Bu kadar sevgi dolu ve uysal olmalarına rağmen zaman zaman gergin tarafları da ortaya çıkabilir. İngiliz Cocker eğitiminde sert metotlardan kaçınılmalıdır çünkü bu onu korkak bir mizaç geliştirmesine sebep olabilir. Stres altındaki İngiliz Cockerlarda aşırı heyecandan dolayı idrar kaçırma gibi problemler görülebilir. Eğer evde başınıza iş açmasını istemiyorsanız günlük yeterli egzersizini yaptırmalı ve ona tutarlı bir biçimde liderlik etmelisiniz. Çoğu köpekte olduğu gibi İngiliz Cockerlar da ailesiyle vakit geçirmeyi ve ilgi görmeyi çok sever. Uzun süreler yalnız kaldıklarında ayrılık anksiyetesi geliştirebilirler ve uluma, havlamada artış ve başka yıkıcı davranışlar sergileyebilirler.

Tarihçesi

Bir köpek şovunda sergilenen ilk Cocker Spaniel 1859 yılında Birmingham, İngiltere’de görülmüştür. Buna rağmen, o zamanlar İngiltere’de spesifik bir tür olmaktan ziyade avcılık ve spordaki yeteneklerinden ötürü “işlevsel köpekler” olarak görülen Cockerların tek başına bir tür olarak görülmesi 1892 yılında Kennel Club of England’ın onları tanımasıyla gerçekleşmiştir. 1936 yılında bir grup İngiliz Cocker üreticisi English Cocker Spaniel Club of America’yı(ECSCA) kurmuştur. Bu kulüp American Kennel Club’ın İngiliz Cocker’ı spesifik bir tür olarak tanımasını sağlamıştır. ECSCA daha sonraları türün standartlarının ve saflığının korunması adına İngiliz Cockerların Amerikan Cockerlarla çiftleştirilmemesi için harekete geçmiştir. İngiliz Cocker köpek şovlarında çok başarılı olmuş, çok sayıda birincilik ödülü kazanmıştır.

yaşlı cocker spaniel

Bakımı

Beslenme

İngiliz Cocker’ı onun yaşına uygun, tüm besleyici öğeleri içeren mamalarla beslemelisiniz. Yemek artıkları sindirim sistemini bozabilir, bu yüzden vermeniz gerekiyorsa da çok dikkat edin. Özellikle de pişmiş kemiklerden ve yüksek yağ içeren gıdalardan kesinlikle kaçının. Köpekler için üretilen küçük bisküvi parçaları veya kuru mama tanecikleri eğitim sırasında ödül maması olarak kullanılabilir. Fakat ödül maması konusunda aşırıya kaçmak obeziteye neden olabilir. Köpeğinizin beslenmesi ya da kilosuyla ilgili endişeleriniz varsa veterinerinize danışmaktan çekinmeyin. Daima taze suyunu hazır ve ulaşabileceği bir yerde bulundurun.

Temizlik

İngiliz Cockerların uzun ve yoğun tüyleri vardır ve haftada en az bir defa taranmaları gerekir. İhtiyaç halinde banyo yaptırılabilir. Enfeksiyonla sonuçlanabileceğinden kulaklar kulak kirine karşı daima gözlenmelidir. Eğer doğal yollarla aşınmadıysa tırnaklar düzenli olarak kesilmelidir. Unutmayın ki uzun tırnaklar yürüme ve koşma sırasında köpeğinize acı verebilir. Dişler düzenli fırçalanmalıdır.

Egzersiz

Hareketli ve sporcu köpekler olan İngiliz Cockerlar hem fiziksel hem de mental olarak günlük egzersize ihtiyaç duyarlar. Uzun doğa yürüyüşlerine ve top oyunlarına memnuniyetle eşlik edeceklerdir. Avcılık içgüdüleri kuvvetli olduğundan eğer etrafı çevrili bir alanda değilse bir kokunun peşine takılıp kaybolmaması için tasması bırakılmamalı ya da sürekli gözlenmelidir.

Eğitim

Şenlikli ve adanmış bir yapısı olan İngiliz Cocker, sahada emirleri takip etmek için geliştirilmiştir, ayrıca sahibini memnun etmeyi bir görev bilir. Eğitilmesi kolaydır ve eğitimde pozitif metotlar kullanıldığı sürece sahibiyle çalışmaktan keyif alır. Sert eğitim metodlarına reaksiyon vermeyecektir, sahibini sevmesi ve ona saygı duyması gerekir, bu yüzden onu korkutmaya çalışmayın. Tüm köpeklerde olduğu gibi itaat eğitimi verilmelidir ve erken yaşta sosyalleştirilmelidir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here