Ana sayfa Kedi Kedi Bakımı İlk kedisini sahipleneceklere tavsiyeler

İlk kedisini sahipleneceklere tavsiyeler

1312
0
sepet içindeki yavru kedi

Kedi ebeveyni olmak yıllar içerisinde herkese birçok şey öğretir. Kediler hakkında, kendiniz hakkında birçok yeni şey ve beraber edineceğiniz sayısız eşsiz ortak hatıra.

Kedinizi çok seveceksiniz

Kulağa biraz saçma gelebilir ama en azından birkaç yıldır kedi sahibi olan okurların gülümsediğini görür gibiyim. Daha önce evlatlarını hayattan çok sevdiğini söylemiş birçok anne ve babayla karşılaşmışsınızdır. Evinizdeki bu çok tüylü ve çok sevimli canlılar da zaman içerisinde sizin yavrunuz olacak ve onları çok seveceksiniz.

Dışarıdan eve geldiğinizde heyecanlanacak, evde değilken onu düşünüp merak edeceksiniz, hatta özleyeceksiniz. Kedinizle beraber televizyon izlerken ya da kitap okurken bir daha asla yalnız hissetmeyeceksiniz, çünkü yavrunuz kediniz artık hep sizinle beraber olacak.

Bazen kedinize çok kızacaksınız

Kedinizle olan hayatınız her zaman tozpembe olmayacak. Bazen sizin hiç hoşlanmadığınız hatta nefret ettiğiniz şeylerle karşılaşabilirsiniz. Kedinizin gece boyunca ağladığı, sizi uyutmadığı zamanlar olacak. Onun yanına yaklaştığınızda sizin yanınızdan kaçacak, çok hızlı yemek yiyip daha yemeği bitmeden halının ortasına kusacak ve bazen mutfak lavabosunda size dünyanın işini çıkaracak binbir muzurluk yapacaklar.

Ama merak etmeyin kedilerle alakalı her türlü probleme karşı denenecek birçok çözüm yöntemi mevcut

tırmalama direğiyle oynayan habeş kedisi

Biraz araştırma ve alaka ile çözemeyeceğiniz hiçbir problem yok. Bazen bulduğunuz çözümler tam olarak istediğiniz sonuçları vermese de artık hayatı beraber yaşamaya başladığınız kedinizin mutluluğu için bazen sizin de fedakarlık yapmanız gerektiğini öğreneceksiniz.

Davranışsal problemler için evinizdeki mevcut eşyalar ya da çok ucuz fiyatlı birçok çözüm ile hayatınızı tekrar normale döndürebileceğiniz çözümler mevcut. Kediniz hızlı yediği için mi kusuyor? Daha yavaş yemeleri için tasarlanmış mama kabı edinebilirsiniz. Kum kabı mı kokuyor? Kedi kumunu daha sık temizleyerek ya da koku örten kum çeşitlerini deneyerek bu sorunu aşabilirsiniz.

Diğer birçok problem içinse en basite indirgenmiş haliyle iki ana kuralı uygulayabilirsiniz.

  1. Kedinizi sevmediğiniz şeyleri yapması konusunda ona “hayır” kelimesini öğreterek eğitebilirsiniz
  2. Kedinizin bu davranışları neden yaptığını araştırabilirsiniz. Kedinizin bu hareketi ya da alışkanlığı unutabilmesi için ona alternatifler sunarak onun fikrinin değişmesinden yardımcı olabilirsiniz.

Örneğin, eğer kediniz mobilyaları tırmalıyor ve raflara zıplıyorsa onlara tırmalama direği alarak mobilyanızı tırmalarken onu tırmala direğine götürüp orada tırmalamasına alıştırabilirsiniz. Kedinize rahat tırmanıp oyunlar oynayabileceği bir kedi evi alarak onun dolap raflarından uzaklaşmasına yardımcı olabilirsiniz. Bazı kediler yüksekten aşağıyı seyretmeyi sever onun isteklerine de saygı duymayı öğrenmelisiniz.

Eğer kediniz veteriner yolculuğunda çok strese giriyorsa onu kısa araba gezintilerine çıkararak bu yolculukların üstesinden gelmesi için alışkanlık geliştirmesine destek olabilirsiniz.

Eğer kediniz mama için yalvarıyorsa ya da çok hareketliyse onlarla gün içerisinde kuracağınız iletişim ve biraz daha fazla vakit geçirmek onların üzerinde büyük farklar yaratabilir.

Hoşunuza gitmeyen alışkanlıkları kabullenmeyin

Kediler eğitilebilir hayvanlardır ve özen gösterilen bütün kedilerle ortak yaşam daha verimlidir. Çok ileri bir eğitimden bahsetmiyoruz. Onlara kablo çiğnemek yerine çiğneyebilecekleri uygun oyuncaklar edinerek onlara alışmalarını sağlayabilirsiniz.

Kediniz çok ağlıyorsa bunun sebebini araştırın. Sadece oturup ağlamasının durmasını beklemeyiniz. Ona kendisini kötü hissettiren şeylerin neler olduğunu ve nasıl bir değişim yapabileceğinizi araştırın.

Bol bol araştırma yapın, Deneyimlerini paylaşan kişilerin yazılarını okuyun

Gözardı edilmeye müsait birçok ufak tefek sorunun aslında çok daha büyük bir sağlık probleminin habercisi olabileceğini unutmayın. Eğer kedinizde ilgili yolunda olmayan birşey hissediyorsanız google’a sorun. Çevrenizde sizin gibi kedi besleyen kişilere danışın. Veterinerinizin telefonunu edinin, onu aramaktan çekinmeyin.

Ne kadar çok bilgi sahibi olursanız kedinize o kadar çok yardımcı olabilirsiniz. Kedinizle ilgili bir sıkıntı olduğunu düşünüyorsanız soru sormaktan çekinmeyin ve sorunuzun içinde alakalı olabileceğini düşündüğünüz bütün ayrıntıları, ufak tefek bilgileri eklemekten çekinmeyin. En başta alakalı gibi görünmeyen birçok ufak tefek şey aslında biraz düşündükten sonra bir bütünün parçası haline gelebilir.

Kedinizi hasta görmek sizi çok üzecek

hasta, uzanan kedi

Kediler çok zeki hayvanlardır. Size istedikleri birçok şeyi ve hissettiklerini anlatabilirler ama hasta olduklarında maalesef tam olarak nerelerini veya neden ağrıdığını anlatamazlar. Kedinizin neden iyi hissetmediğini anlamaya çalışırken çok üzüleceksiniz. Ama üzülmek hem size hem de kedinize, çok değerli olan vakti kaybettirir. Bazı durumlarda ilk yardım çok önemlidir. Bir önceki maddede de belirttiğimiz üzere kediler hakkında ne kadar çok bilgi sahibi olursanız o yardımcı olma şansınız bir o kadar artar.

İyi ve güvenilir bir veteriner bulun

Eğer bir veteriner hekime bir sorun hakkında danışırsanız ve aldığınız cevap size yetersiz gelirse ya da operasyon geçirecek kedinizin veterinerinin bu operasyon hakkında yeteri kadar deneyimli olduğuna inanmıyorsanız, bu yeni bir veteriner bulmanızın zamanının geldiğinin habercisidir. Araştırma yapın, soru sormaktan çekinmeyin. Çevrenizde sizin gibi kedi sahibi olan kişilerle iletişime geçip onların veterinerleri hakkında bilgi edinin. Herhangi bir acil durumda ulaşabilmek için en az 1 ya da 2 veteriner hekimin telefon numarasını kaydettiğinize emin olun.

Bazı kedi ürünleri fiyat etiketinin hakkını verir, bazısı için aynı şey geçerli değildir

topla oynayan ragdoll kedileri

Kediniz için belli bir süre zarfında öbeklerce oyuncaklar edineceksiniz. Her kedi farklı türden ve renkten oyuncaklara farklı tepkiler verir. Kedinizin neleri sevdiğini bulmak zaman alacaktır. Özellikle internetten alışveriş yapıyorsanız sizin gibi bu ürünü alan kişilerin yorumlarını okuyup öyle karar vermek size vakit ve nakit tasarrufu sağlar. Birçok kedi oyuncağını satın almak yerine evde kendiniz kolaylıkla yapabileceğinizi unutmayın.

Bazı kedi evleri gibi pahalı eşyalar size para tuzağı gibi görünse bile aslında kedilerin vakit geçirmesi için ve tırmanma isteklerini sağlıklı ve güvenli bir şekilde yerine giderebilmek adına en uygun çözümdür. Eğer evinizde kedi evi kurmak için boş bir alanınız varsa kediniz bu karara çok sevinecektir.

Kediler hayatınızı daha iyi bir hale getireceklerdir

Kediniz peşi sıra omzunuza binecek bir ton sorumlulukla beraber gelir. En başlarda bu düzen sizi yorsa bile zaman içerisinde kedinizle oynarken yaşayacağınız eğlenceli zamanlar size bu zorlukları unutturacak hem de evinizin içerisinde daha sorumlu daha kontrollü bir hayata geçiş yapacaksınız.

yakın çekim kedi