Ana sayfa Haberler İçimizden Biri: Zonguldak’tan Karadeniz çiftinin hikayesi

İçimizden Biri: Zonguldak’tan Karadeniz çiftinin hikayesi

509
0
İçimizden biri: Karadeniz çiftinin örnek yaşantısı

Zonguldak’ın Ereğli ilçesine bağlı Abdi Köyü’nde yaşayan Berran ve Selman Karadeniz çifti, emekli olduktan sonra satın aldıkları araziye yaptırdıkları villayı sokak hayvanlarıyla paylaşıyor. Emekli çift tüm birikimlerini sokak köpekleri için harcıyor.

Selman Karadeniz ve eşi Berran Karadeniz ilk olarak yanlarına iki sokak köpeği aldı. Karadeniz çifti, zaman içerisinde köydeki tüm sokak hayvanlarına bakmaya başladılar. Geçen süre zarfında köpek sayısı artmaya başladı. Karadeniz çifti, bunun üzerine evlerinin önüne sokak köpekleri için yaşam alanları hazırlamaya başladı. Karadeniz çiftinin köpeklere baktığını bilen köy sakinleri de kapılarına sokak köpeklerini bırakmaya başladı. Hiçbir köpeği geri çevirmeyen Karadeniz çiftinin 5 yılda baktığı köpek sayısı 200’ü geçti. Şu anda 100’ü aşkın yetişkin ve 10 kadar da yavru köpeğe bakıyorlar. Araç yolu olmayan sadece patika yoldan ulaşılan evlerine, temel ihtiyaçlarını ve köpeklerin yiyeceklerini kendi imkanlarıyla taşıyorlar.

Karadeniz çifti'nin gençlere örnek yaşantısı

Selman Karadeniz, hayatlarını sokak köpeklerine adadıklarını, köpeklerin sevgisiyle ayakta durmaya çalıştıklarını belirtti. “2009 senesinde bu arsayı alınca ev yaptık. Başlangıçta ilgilendiğimiz 4-5 köpeğimiz vardı. Sonra yaralı, bakıma muhtaç derken baktığımız köpek sayımız arttı. Eşim sağ olsun eve tüm her şeyi getiriyor. Ben kalp hastasıyım. O evin yükünü çekiyor. Köpeklerimizin çoğu sokak köpeği. Sabah kalkıyoruz. Önce köpekleri doyuyoruz. Onlarla ilgilenerek geçiyor günlerimiz.” dedi.

Birilerinin bunu yapması gerekiyor

Berran Karadeniz de sokakta yaralı ve yardıma muhtaç bir köpek gördüklerinde görmezden gelemediklerini, yanlarına aldıklarını söyledi. Bu şekilde köpek sayılarının arttığını, felçli ve görme engelli köpeklerinin de bulunduğunu anlattı. Berran Karadeniz, şöyle dedi:

Sokak köpekleriyle sevgi ile ilgileniyorlar

“Günümüz onlarla geçiyor. Sabah ilk kalkan makarna suyunu koyuyor. Öğlen 2’ye kadar yemekleriyle uğraşıyoruz. İlac tedavisi görenlerin ilaçlarını veriyoruz. Yuvalarını kontrol ediyoruz. Yolumuz yok. İhtiyaçlarını bazen el arabasıyla, bazen de sırtımda taşıyorum. 10 seneden beri böyle. Vicdanla alakalı bir şey bu. Yolda gördüğümüz yaralı köpeği mesela almadan geçemiyoruz. Her şeyden fedakarlık yapman gerekiyor. Kolay değil. Yaş ilerledikçe daha da zor. Yemek yiyip giden köpeklerde oluyor. Duyanlar tabi bize ‘Deli’ diyor, ‘Cennetliksiniz’ diyorlar. Birilerinin bunu yapması gerekiyor. Bu sevgi ile vicdanla alakalı bir şey. Bırakıp arkanı dönüp gidemiyorsun” dedi.